Blog
Dla dociekliwych (nie tylko o mediach)
Barbara Bubula
Barbara Bubula Poseł (Prawo i Sprawiedliwość). 2007-10 Członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
0 obserwujących 50 notek 90617 odsłon
Barbara Bubula, 21 stycznia 2014 r.

TVP przyznaje się do cenzury?

Otrzymałam właśnie pismo od władz TVP, w którym otwarcie przyznają się one do praktyk cenzorskich. Okazuje się, że istnieje swoisty zapis na całe środowisko oraz idee kojarzone z portalem wPolityce.pl oraz tygodnikiem wSieci. Nie wolno ich zapraszać do programów, ani mówić o nich,
 
 
Oto oświadczenie, jakie wydałam w tej sprawie wspólnie z Bożeną Walewską i Anną Sobecką, wiceprzewodniczącą i członkinią Rady.
 
 

 

  Warszawa, 21 stycznia 2014 roku

 

 

Oświadczenie

 

Podczas posiedzenia Rady Programowej TVP SA, 14 stycznia 2014 roku, jako członkinie Rady Bożena Walewska (wiceprzewodnicząca), Anna Sobecka i Barbara Bubula, zwróciłyśmy się na piśmie do Prezesa Zarządu TVP S.A. z pytaniem o podstawę prawną i przyczyny zablokowania w dniu 9 stycznia 2014 emisji programu publicystycznego Jana Nowackiego i Jana Pospieszalskiego pt: "Bliżej"

Z dostępnych informacji wynikało, że program miał dotyczyć zagrożeń dla Lasów Państwowych spowodowanych decyzjami rządu.

Producentowi programu "Bliżej" władze TVP S.A. zabroniły zaproszenia w charakterze dyskutanta - znanego publicysty Jacka Karnowskiego, byłego szefa Wiadomości TVP.

W odpowiedzi na nasze pismo nadeszła odpowiedź, podpisana przez dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Tomasza Sandaka.

W treści znalazł się następujący fragment:

„Do momentu wyrażenia przez przedstawicieli Fratrii Sp. z o.o. i serwisy „wPolityce.pl” i „wSumie.pl” należnego ubolewania z faktu zamieszczenia haniebnych, niegodziwych, a przede wszystkim nieprawdziwych informacji, godzących w dobre imięzmarłego redaktora Turskiego jak i TVP SA - producenta „Panoramy” , Telewizja Polska SA starać się będzie w możliwie szerokim zakresie uniknąć promocji w swoich programach osób i głoszonych przez nie idei, które ściśle identyfikowane będą z wydawnictwem Fratria Sp. z o.o. bądź kontrolowanymi przez nie elementami działalności wydawniczej".

Tekst ten musi budzić głębokie zaniepokojenie każdego, kto oczekuje od telewizji publicznej zachowania elementarnych zasad obiektywizmu i pluralizmu opinii.

Nie wnikając w istotę sporu prawnego pomiędzy podmiotem gospodarczym, jakim jest spółka Fratria a TVP S.A., wydaje się ze wszech miar niedopuszczalne, by telewizja publiczna stosowała swoistą cenzurę dla „osób i głoszonych przez nie idei”.

W istocie oznacza to bowiem arbitralne i groźne dla demokracji usunięcie z debaty publicznej znacznej części środowisk niezależnych dziennikarzy, krytycznie oceniających politykę rządu.

Zaistniały fakt faktycznego cenzorskiego zapisu na nazwiska, środowisko i idee stanowi groźny precedens w praktykach stosowanych w TVP S.A.

Program „Bliżej” stanowi obecnie jedyny przykład publicystyki niezwiązanej z promocją opinii prorządowych. Jeżeli jego emisje uzależnione zostaną od akceptacji lub nie, przez władze TVP S.A., zapraszanych gości oraz głoszonych określonych idei, jeżeli wszelkie spory prawne TVP z podmiotami, które zdaniem telewizji publicznej będą godzić w jej dobre imię, przerodzą się w zakaz zapraszania osób kojarzonych z tymi podmiotami i głoszenia ich idei, to stanowi to oczywiste zaprzeczenie zapisanej w ustawie misji mediów publicznych.

 

Barbara Bubula

Anna Sobecka

Bożena Walewska

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Lubię ciszę.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Dodam że złożyłam w tej sprawie dziś interpelację poselską. Na odpowiedź trzeba będzie...
  • @WAWA Problem polega na tym, że w polskich przepisach o ochronie konkurencji i konsumentów...
  • @młody gniewny Niestety rzeczywistość jest inna. W Krakowie od roku 1991 JOW funkcjonują w...

Tematy w dziale