7 obserwujących
174 notki
450k odsłon
  2354   0

Dłuższy czas na rozliczenie PIT 2019 i CIT 2019

Minister Finansów poinformował, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je do końca maja 2020 r. Fot. mf.gov.pl
Minister Finansów poinformował, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je do końca maja 2020 r. Fot. mf.gov.pl

Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja - to jedno z założeń rządowej specustawy stanowiącej część Tarczy Antykryzysowej. Do końca maja wydłużony został także termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 dla płatników CIT. 

"Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak podaje MF, dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. Przeczytaj o tym więcej: PIT 2019. Urzędy skarbowe przygotowały wybrane PIT-y za nas

Jeżeli podatnik nie wykaże żadnej aktywności, rozliczenie to zostanie zaakceptowane 31 maja 2020 r. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.


Honorowi dawcy krwi mogą zapłacić mniejszy podatek PIT, ponieważ darowizny na cele "krwiodawstwo" można odliczyć. Za oddanie krwi i jej składników przysługuje ci rekompensata w wysokości 130 zł za 1 litr. Darowiznę na cele krwiodawstwa może odliczyć od dochodu każdy, kto w danym roku podatkowym bezpłatnie oddał krew (osocze lub składniki krwi) w jednej z jednostek organizacyjnych, realizującej zadania w zakresie pobierania krwi.

Termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r dla płatników CIT przedłużony będzie do 31 maja 2020 r. Z kolei dla organizacji pozarządowych będzie to do 31 lipca 2020 roku.

Przyjęte przez Sejm rozwiązania umożliwiają także płatnikom PIT i CIT odliczenie tegorocznej straty, będącej skutkiem epidemii, od dochodu uzyskanego w roku 2019. Warunkiem zastosowania tego ułatwienia będzie udokumentowanie, że tegoroczne przychody firmy są przynajmniej o połowę niższe niż ubiegłoroczne. W tym celu podatnicy muszą złożyć korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot.

Wprowadzono też odliczenie (ulgę) w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Wyłączone zostaje stosowanie regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów. Przepisy dotyczące tej kwestii w PIT i CIT, pod pewnymi warunkami, nie będą miały zastosowania w odniesieniu do zaliczek dłużników, którzy powinni uwzględniać niezapłacone zobowiązania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu dłużnik nie będzie miał wyższych obciążeń, a wierzyciel skorzysta z ulgi tak jak obecnie.

Wydłużono także termin na przekazanie przez płatników-pracodawców zaliczek na podatek (tzw. PIT-4) od wynagrodzeń za pracę, pobranych za marzec i kwiecień. Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja będzie mogła być dokonana do 1 czerwca 2020 r.

ja


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka