Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
0 obserwujących 40 notek 20761 odsłon
Karol Górniak, 21 kwietnia 2017 r.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

744 3 0 A A A

Banki mają różne sposoby, aby zachęcić nas do założenia u nich konta. Jeden kusi brakiem opłat, drugi premią za przeniesienie rachunku, a trzeci atrakcyjnymi rabatami lub zwrotami części naszych wydatków. Jak z tak wielu propozycji wybrać najlepsze konto osobiste?

Witajcie. Blog finansowy w portalu Salon24.pl to miejsce, w którym chcę się z Wami dzielić wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami z zakresu finansów domowych, oszczędzania, inwestowania, kredytów, pożyczek i bezpieczeństwa finansowego na co dzień teraz i na przyszłość. Regularnie będę pisał, na co zwracać uwagę wybierając różne produkty i rozwiązania, które proponują nam banki i instytucje poza bankowe. Jak budować bezpieczeństwo finansowe i jak zapewnić sobie dostatnie życie na emeryturze. Jak pomnażać oszczędności i w co je inwestować uwzględniając ryzyko i potencjalną stopę zwrotu. Będę wdzięczny za Wasze opinie i uwagi. Komentujcie i dzielcie się wpisami i lajkujcie, jeśli Wam się spodobają. Wasze reakcje będą dla mnie cennym źródłem informacji o ważnych dla Was kwestiach. Pierwszy wpis zaczynam od jednego z podstawowych zagadnień – jak wybrać konto bankowe.

Konto osobiste, inaczej zwane także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) to produkt, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie zarządzania swoimi finansami. Pozwala w bezpiecznym miejscu lokować pieniądze, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych czy wykonywać przelewy. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie konto, musimy przeanalizować kilka czynników.

Jak dopasować konto bankowe do własnych potrzeb?

Kiedy analizujemy oferty rachunków, warto sprawdzić, gdzie ma konto nasz pracodawca. Jeśli założymy rachunek w tym samym banku, szybciej dostaniemy pensję. Jeżeli wynagrodzenie jest przelewane w piątek po południu, to najpewniej otrzymamy pieniądze jeszcze przed weekendem.

Warto też dowiedzieć się, z usług jakiej instytucji korzysta nasz partner. Po pierwsze, można błyskawicznie przelewać sobie środki, np. gdy któremuś z nas zabraknie pieniędzy przy sklepowej kasie. Po drugie, możemy polegać na szczerej rekomendacji bliskiej osoby. Jeżeli ona jest zadowolona z usług danego banku, to jest duża szansa, że my także będziemy.

Sprawdź zniżki bankowe za prowadzenie konta vs Twoje potrzeby, zarobki i styl życia

W wielu bankach warunkiem, który pozwala uniknąć opłaty za prowadzenie konta jest założenie konta internetowego i przelew wynagrodzenia. Sprawdźmy, jakiej kwoty pensji wymaga bank i czy jesteśmy w stanie ją zapewnić. Jeśli zarabiamy za mało, to warto wybrać instytucję o niższych wymaganiach.

Kluczową kwestią jest przeanalizowanie swoich zwyczajów płatniczych. Jeśli często wypłacamy gotówkę z bankomatu, to sprawdźmy, czy wypłaty z tych zlokalizowanych koło domu czy miejsca pracy są darmowe. Jeżeli wolimy kupować przez internet, to przeanalizujmy kwestię przelewów (nie tylko koszt realizacji, ale także np. SMS kodów). Gdy nie jesteśmy przekonani do płatności kartą płatniczą, to nie wybierajmy rachunku, który tylko w ten sposób pozwala uniknąć opłaty za korzystanie z konta. 

Banki często kuszą także klientów zwrotem części transakcji, zrealizowanych kartą płatniczą lub debetową, obiecują program rabatowy czy premię za przeniesienie konta. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście korzystamy z tych miejsc, w których oferowane są zniżki. Przykładowo, jeżeli bank zwraca część wydatków za bilety na siłownię czy basen, a nie lubimy sportu, to nie będzie to dla nas żadna oszczędność. Warto szukać okazji w miejscach, gdzie rzeczywiście robimy zakupy (np. w supermarketach, gdy odpowiadamy za domowe zakupy albo za bilety do kina, gdy naszą pasją jest film). W ten sposób nasz budżet domowy odczuje realne oszczędności.

Na jakie opłaty bankowe zwrócić uwagę?

Reklamy zupełnie darmowych kont mogą czasami wprowadzić klientów w błąd. Warto więc sprawdzić w tabeli opłat i prowizji koszty: 

prowadzenia konta (wraz z warunkiem zwalniającym z opłaty np. wysokością wynagrodzenia),

korzystania z karty (weźmy pod uwagę liczbę lub wartość transakcji, które ewentualnie pozwalają uniknąć prowizji),

przelewów (realizowane przez internet są zazwyczaj darmowe, ale dla osób lubiących obsługę stacjonarną, warto sprawdzić koszt przelewu w oddziale banku),

wypłat z bankomatów (które są darmowe),

wpłat gotówkowych (w oddziale lub wpłatomatach),

zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Czy istnieją jeszcze darmowe konta bankowe?

Warto z dystansem podchodzić do ofert „kont za zero”. Takie oczywiście istnieją, ale najczęściej tylko wtedy, gdy z nich aktywnie korzystamy (przelewamy wynagrodzenie, płacimy kartą). Zanim zdecydujemy się na założenie darmowego rachunku, sprawdźmy dokładnie koszty operacji, z których będziemy korzystać. W razie wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na infolinię banku lub wybrać się do oddziału. 

Aby wybrać dobre dla siebie konto, warto przeanalizować swoje potrzeby i nie dać się złapać na bonusy, z których i tak nie będziemy korzystać lub są one obwarowane warunkami, których nie będziemy w stanie spełnić. Wybór mamy spory, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych. Partnerem sekcji "Finanse osobiste" w Salon24.pl jest firma GetBack S.A.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka