Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
0 obserwujących 40 notek 20761 odsłon
Karol Górniak, 4 maja 2017 r.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

924 6 0 A A A

Oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat bankowych jest podobne. Oba rozwiązania gwarantują też pełne bezpieczeństwo naszych oszczędności. W jaki sposób lokować pieniądze i która opcja jest dla nas bardziej opłacalna?

Stopy procentowe, które mają bezpośredni wpływ na wysokość odsetek z lokaty, są obecnie rekordowo niskie. Główna stopa procentowa wynosi zaledwie 1,5 proc. Jeśli więc chcemy wpłacić nasze oszczędności do banku, to powinniśmy poszukać dobrze oprocentowanego rozwiązania. 

Pierwszy czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę, to właśnie oprocentowanie. Na najlepszych, rocznych lokatach bankowych wyniesie ono 2,1 – 2,6 proc., na trzymiesięcznych: 1,8 – 2,5 proc, a na lokatach trwających zaledwie jeden miesiąc możemy dostać nawet 3,5 proc. w skali roku.  

Najwyższe odsetki oferują lokaty promocyjne. Wiele banków ma specjalne propozycje dla nowych klientów lub dla obecnych, pod warunkiem wpłaty do banku nowych środków. Premie w postaci wyższego oprocentowania możemy dostać również w sytuacji, gdy zakładamy lokatę przez internet lub urządzenie mobilne. W niektórych bankach na bonus możemy liczyć również, gdy dodatkowo założymy rachunek ROR.

Zobacz także: Czy warto oszczędzać na lokatach?

Ile zarobimy na koncie oszczędnościowym?

Na najlepszych kontach oszczędnościowych dostaniemy odsetki na poziomie 2,2 – 2,75 proc. w skali roku, czyli podobnie, jak na lokatach. I w tym przypadku banki również stosują różnego rodzaju promocje. Najwyższe oprocentowanie dostają zazwyczaj jedynie nowi klienci. Często obowiązuje ono tylko przez określony czas (np. przez 3 miesiące od założenia rachunku) lub dla określonej kwoty (np. do czasu, gdy saldo na rachunku nie przekroczy 10 tys. złotych). Później oprocentowanie może być niższe nawet o połowę.

Lokaty bankowe - gwarancja kapitału i odsetek

Skoro odsetki nie są decydującym czynnikiem, to warto wziąć pod uwagę okres, na jaki możemy zdeponować nasze oszczędności. Jeśli chcemy je wpłacić do banku i mamy pewność, że pieniądze te nie będą nam potrzebne przez określony czas, to możemy się zdecydować na lokatę bankową. Do wyboru mamy różne okresy: od kilku dni, do kilkudziesięciu miesięcy. 

Najwygodniej byłoby wpłacić pieniądze na możliwie jak najdłuższą lokatę. Mamy gwarantowany kapitał, z góry określone odsetki i nie musimy w żaden sposób zarządzać naszym depozytem. Trzeba jednak pamiętać, że zrywając lokatę przed czasem jej zapadalności czyli zadeklarowanym okresem, odzyskamy jedynie wpłacony na nią kapitał. Bank nie pobierze od nas żadnych opłat, ale nie naliczy nam również odsetek. 

Od tej zasady są oczywiście nieliczne wyjątki. Znajdziemy rozwiązania, w przypadku których bank wypłaci nam odsetki za faktyczny okres zdeponowania środków lub np. za pełne miesiące trwania lokaty. Tak jest np. w przypadku lokat progresywnych.

Niestety decydując się na krótszą lokatę, nawet z wyższym oprocentowaniem w skali roku, nasze zyski po jej zakończeniu są mniejsze i już po kilku miesiącach musimy szukać nowego depozytu.

Przykład:

Wpłacając do banku 10 tys. złotych na lokatę roczną z oprocentowaniem na poziomie 2,5 proc., po jej zakończeniu otrzymamy 202,50 zł (po odjęciu podatku Belki). Jeśli nasze oszczędności wpłacimy na 3 miesiące, na lokatę z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku, to po jej zakończeniu dostaniemy zaledwie 60,75 zł. I niestety nie mamy pewności, że uda nam się znaleźć nową lokatę z podobnym oprocentowaniem.

Konta oszczędnościowe - wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie

Konta oszczędnościowe dają nam większą swobodę dysponowania naszymi pieniędzmi. Wpłacamy na nie i wypłacamy w dowolnym momencie, tak jak w przypadku zwykłego konta. Nie deklarujemy, jak długo będziemy trzymać pieniądze na koncie, więc wcześniejsza wypłata nie powoduje utraty odsetek. Ich wysokość będzie uzależniona od kwoty i okresu, w jakim oszczędności były przetrzymywane na koncie. Jest to więc doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy pewności, kiedy będziemy chcieli skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy.

Aby zachęcić nas do oszczędzania, banki stosują często zasadę, że tylko pierwsza wypłata z konta w miesiącu jest bezpłatna. Za każdą kolejną pobierana jest prowizja. 

Konto oszczędnościowe może nam też służyć do nauki oszczędzania. Najlepszym rozwiązaniem jest przelewanie niewielkich kwot (np. 5 - 10 proc. pensji) na początku miesiąca, jak tylko dostaniemy wynagrodzenie. W ten sposób wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania i nie będziemy wydawać całej kwoty, którą zarabiamy. Po pewnym czasie, gdy uzbiera nam się większa kwota możemy pieniądze przelać na lokatę lub zainwestować w inny sposób.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych. Partnerem sekcji "Finanse osobiste" w Salon24.pl jest firma GetBack S.A.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka