Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 129 notek 117039 odsłon
Karol Górniak, 30 lipca 2017 r.

Jak tanio wymienić walutę?

596 15 0 A A A
Wymiana waluty on-line jest korzystniejsza niż w tradycyjnym kantorze. Fot. Pixabay
Wymiana waluty on-line jest korzystniejsza niż w tradycyjnym kantorze. Fot. Pixabay

Wymiana waluty w kantorze tradycyjnym, kantorze internetowym czy zakup waluty w banku? Podpowiadamy, w jaki sposób wymienimy polską walutę na obcą - najtaniej, najszybciej i bez zbędnego ryzyka.

Jeśli wymieniamy niewielką kwotę, to sposób, w jaki to zrobimy, ma niewielkie znaczenie. Mimo że cena waluty będzie inna w kantorze tradycyjnym, internetowym, czy w banku, to ostateczna różnica w koszcie transakcji nie będzie znacząca. Co innego, jeśli musimy wymienić większą kwotę lub transakcje takie będziemy wykonywać regularnie. Ponieważ mamy kilka opcji, warto sprawdzić, która z nich będzie najbardziej opłacalna.

Wymiana w tradycyjnym kantorze

Kantor tradycyjny daje nam możliwość błyskawicznej wymiany waluty. Niestety kurs transakcji zazwyczaj nie jest dla nas najkorzystniejszy. Biorąc pod uwagę euro: gdy średni kurs NBP tej waluty wynosił 4,2057 zł, to w kantorze musieliśmy za nie zapłacić około 4,2150 zł. Przy sprzedaży za jedną jednostkę waluty dostalibyśmy 4,1950 zł. Kupując 10 tys. euro, musielibyśmy posiadać 42 057 zł. Sprzedając taką kwotę waluty, otrzymalibyśmy 41 950 zł. Przy czym warto pamiętać, że przy większych kwotach transakcji zazwyczaj istnieje możliwość negocjacji kursów.

Niestety, trudno nam porównać aktualne ceny w różnych kantorach, najczęściej wiążę się to z koniecznością osobistej wizyty. Musimy też posiadać przy sobie gotówkę – transakcja kartą nie wchodzi w grę. Wożenie ze sobą większej kwoty może być kłopotliwe, a przede wszystkim niebezpieczne. Może się też okazać, że jeden kantor nie będzie miał odpowiedniej kwoty waluty, co naraża nas na dodatkowe koszty i stratę czasu.

Zakup waluty w kantorze internetowym

Alternatywą dla kantorów tradycyjnych są kantory internetowe. Transakcję możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy nam komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Wymiany dokonamy łatwo i szybko, a kursy zapewne będą bardziej atrakcyjne. Przy średnim kursie NBP na poziomie 4,2057 zł kantor internetowy może zaoferować nam sprzedaż waluty po 4,2084 zł i odkupienie jej po 4,2025 zł. 

To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie potrzebujemy waluty w fizycznej postaci, tylko musimy zrobić przelew np. do kontrahenta. Dodatkową zaletą wielu kantorów internetowych jest możliwość zlecania cyklicznych operacji lub wskazywania kursu, po jakim chcemy wykonać transakcję. Operacja taka wykona się automatycznie, gdy kurs osiągnie określony przez nas poziom.

Minusem kantorów internetowych jest konieczność wykonania najpierw przelewu do kantoru, co może wydłużyć czas potrzebny na realizację transakcji. 

Wymiana w banku i korzystanie z do konta walutowego

Usługę podobną do świadczonej przez kantory internetowe posiada również wiele banków. Wymianę możemy zrealizować po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Dzięki temu nie musimy przelewać naszych pieniędzy na rachunki innych podmiotów. Operację możemy dokonać on-line, po czym nasze środki są transferowane z rachunku bieżącego na konto walutowe lub odwrotnie. Zazwyczaj banki dają nam też możliwość wyrobienia karty walutowej. Będąc za granicą, możemy płacić za jej pomocą bez dodatkowych prowizji i kosztów przewalutowania.

Niezależnie od sposobu wymiany waluty warto przekalkulować, ile pieniędzy będzie nam potrzebne.  Musimy pamiętać, że sprzedając niewykorzystaną walutę, stracimy na różnicy kursowej. 


Zobacz też: 7 wakacyjnych porad dla posiadaczy kart płatniczych


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka