6 obserwujących
153 notki
416k odsłon
6103 odsłony

Jak sprawdzić e-PIT w sieci? Ministerstwo Finansów: System jest przeciążony

Rewolucja w PIT-ach rozpoczęła się od awarii.
Rewolucja w PIT-ach rozpoczęła się od awarii.
Wykop Skomentuj4

Od 15 lutego działa system informatyczny, który pozwala podatnikom na sprawdzenie formularzy PIT-37 i PIT-38. Od 2019 roku za podatników zeznania podatkowe wypełnia skarbówka. Już w pierwszym dniu pojawiły się problemy z systemem.

Od rana zainteresowani wysyłaniem i sprawdzeniem e-pitów mają problem z dostępem do strony internetowej epit.podatki.gov.pl. Elektroniczny system Krajowej Administracji Skarbowej poinformował zainteresowanych, że wystąpił błąd.

Awaria systemu "Twój e-PIT"

- Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Osoby, którym system nie działa albo działa wolniej, prosimy o cierpliwość - przekazało Ministerstwo Finansów portalowi businessinsider.com.pl. Do godziny 8 rano 15 lutego, podatnicy wysłali już 10 tys. e-pitów drogą elektroniczną.

Wysyłanie wypełnionych formularzy PIT-37 i PIT-38 nie jest obowiązkowe. Od 2019 roku rozliczają nas urzędnicy skarbówki. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła podatnikom wypełnione PIT-y. Zeznanie zostanie przez KAS automatycznie zaakceptowane wraz z terminem złożenia dokumenty. Ministerstwo Finansów, przygotowując rewolucję w e-pitach, tłumaczyło, że należy pomóc podatnikom, by mieli jak najmniej obowiązków i nie popełniali błędów w wypełnianych formularzach. Rozliczenia będą błyskawiczne, proste i w terminie, a nadpłata podatku zwrócona szybciej na nasze konta - tak wygląda w założeniach nowy system e-pitów. 

Rewolucja w podatkach. Skarbówka wypełni za nas PIT

Jak sprawdzić e-pit?

Żeby sprawdzić swój PIT, wystarczy zalogować się na stronie internetowej podatki.gov.pl bez wychodzenia z domu. Usługa jest bezpłatna. W serwisie skarbówki odnajdziemy informacje, przekazane przez pracodawcę, dane z poprzednich zeznań podatkowych czy te, dotyczące organizacji pożytku publicznego. Do naszego konta logujemy się na dwa sposoby - albo wpisując PESEL, NIP, datę urodzenia, podając przy tym kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok i kwotę przychodu z jednej informacji od pracodawców, albo korzystając z profilu zaufanego.

Urzędnicy skarbówki wypełniają nasze zeznania indywidualnie. Usługa pozwala na zmianę sposobu rozliczenia - możemy mieć wspólny z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje dzieci. Serwis podatnika umożliwia zmianę organizacji pożytku publicznego, gdy chcemy przekazać 1 proc. podatku.

Podatnicy mają możliwość zmiany ulgi na dzieci lub dodać takową. Akceptujemy zeznanie podatkowe, przygotowane przez skarbówkę, albo je odrzucamy lub nie robimy nic. W tym ostatnim przypadku, 30 kwietnia dokument zostanie uznany za złożony. Jeśli odrzucimy wypełniony e-pit, wówczas zeznanie nie będzie brane pod uwagę przez urząd skarbowy. Po akceptacji i wysłaniu zeznania podatkowego, można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

W 2019 roku rewolucyjne rozwiązanie, ułatwiające rozliczanie się z fiskusem, obejmuje formularze PIT-37 i PIT-38, czyli umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub przychody kapitałowe. Już w 2020 roku program "Twój e-PIT" będzie dotyczył PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów udostępniło ok. 20 mln wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Resort podkreślał, że sprawdzenie e-pitów i dodanie tam wybranych informacji zajmie podatników 4 minuty. W tej chwili czas się wydłuża, bowiem zainteresowania e-pitami nie wytrzymały rządowe serwery.

Źródło: businessinsider.com.pl, Ministerstwo Finansów


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka