Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 24 kwietnia 2017 r.

Adaś do remontu

515 25 0 A A A


        78,5 tysiąca złotych będzie kosztować renowacja nieremontowanego od prawie 20 lat pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym - poinformował Onet.


                 „Monument ma 10 metrów, przedstawia poetę stojącego na postumencie, u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Odsłonięcie pomnika odbyło się 16 czerwca 1898 roku. W sierpniu 1940 roku został uszkodzony przez hitlerowców. Po wojnie zrekonstruowano go na podstawie elementów znalezionych na złomowisku w Hamburgu. Ponowne odsłonięcie odbyło się 26 listopada 1955 roku, w 100. rocznicę śmierci poety” - czytamy w portalu.


                  Onet przypomina że w ubiegłym roku podobną konserwację przeszedł pomnik Grunwaldzki na placu Jana Matejki. Do jego odnowienia wykorzystano 60 kilogramów ścierniwa, które powstało ze sproszkowanych łupin orzechów arachidowych oraz kilka kilogramów wosku.


                  Być może pomnik Mickiewicza zostanie przywrócony do świetności podobną metodą.
 


Opublikowano: 24.04.2017 19:01.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale Kultura