Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 12 lipca 2017 r.

Udany maraton dziedzictwa

232 49 0 A A A


       Kraków po raz kolejny zabłysnął jako gwiazda pierwszej wielkości na firmamencie światowej kultury.


       Stało się tak dzięki wspaniale przeprowadzonej w podwawelskim grodzie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której uczestniczyło prawie 2 tysiące osób ze 126 krajów.


       Najwięcej gratulacji zebrał przewodniczący Komitetu, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie profesor Jacek Purchla, który włożył wiele wysiłku w przygotowanie obrad, umiejętnie łagodził pojawiające się w ich trakcie napięcia, imponował łatwością nawiązywania kontaktów, ogromną erudycją, spokojem oraz talentami organizacyjnymi. Przyznawali to wszyscy uczestnicy sesji, której Polska była gospodarzem po raz pierwszy, a najlepszym dowodem powszechnego uznania dlań było wybranie go na drugą kadencję.


       Komitet podjął w Krakowie ponad 250 decyzji, m.in. o wpisaniu 21 obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym Tarnowskich Gór, o czym pisałem wcześniej. Znalazły się na niej obiekty ze wszystkich stron świata, wśród nich japońska święta wyspa Okinoshima, Stare Miasto w Hebronie, sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku w Rosji i relikty starego miasta M’banza-Kongo w afrykańskiej Angoli.


       Na listę zagrożenia trafiło zabytkowe centrum Wiednia, którego unikalnemu charakterowi grozi nowoczesna zabudowa, a także wymienione wyżej Stare Miasto w Hebronie, przeciw czemu protestowali przedstawiciele Izraela.


    - Ów swoisty wielki maraton światowego dziedzictwa jest przykładem ważności kultury dla obecności Polski w świecie. Warto podkreślić dużą rolę Krakowa. Tu w 1991 roku w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej  otwieraliśmy się na Europę, teraz otwarliśmy się zaś na cały świat. Sesja pokazała mocną pozycję naszej działalności w UNESCO i w dziedzinie ochrony dziedzictwa. Z perspektywy Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, nowe jest to, że otwarliśmy się na organizacje pozarządowe. Wiele organizacji, które przyjechały tu z różnych kontynentów, chwaliło Polskę za to, że dostali głos na tej sesji. Pod tym względem ta sesja zostanie zapamiętana jako przełom w rozmowie pomiędzy państwami-stronami a społeczeństwem obywatelskim, bez którego nie będziemy mogli skutecznie chronić dziedzictwa. Ta sesja to świetny przykład, jak kultura jest ważna dla budowania wizerunku Polski w świecie - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Purchla (cytat za Polską Agencją Prasową)


       „Jak podali organizatorzy w trakcie sesji odbyły się 53 wydarzenia towarzyszące. Ponad 1 tys. uczestników skorzystało z ofert wycieczek m.in. po Krakowie, do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz–Birkenau, do Kopalni Soli w Wieliczce oraz Tarnowskich Gór. Zorganizowano też dziewięć zajęć jogi. Na potrzeby sesji przeorganizowana została sala audytoryjna ICE Kraków” - napisała PAP.


       Imprezą towarzyszącą - z inicjatywy Narodowego Instytutu Dziedzictwa - było spotkanie tych, którzy zarządzają obiektami będącymi na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


       „W trakcie sesji na Rynku Głównym w Krakowie i podczas koncertu, który zorganizowano na Bulwarze Wołyńskim nad Wisłą zbierane były pieniądze na pomoc mieszkańcom syryjskiego Aleppo. Jak poinformowała we wtorek wiceminister Gawin, w samym mieście zebrano 200 tys. zł, które za pośrednictwem Caritasu trafią bezpośrednio do potrzebujących” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.


       Decyzja, kto będzie gospodarzem kolejnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zostanie podjęta w połowie listopada.


 


Opublikowano: 12.07.2017 10:52. Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 07:37.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale Kultura