Cezariusz Cezariusz
138
BLOG

Polskiej Fundacji Narodowej do sztambucha

Cezariusz Cezariusz Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Dziennik Gazeta Prawna, wydanie weekendowe 9-11 marca strona 2 - ,,Moja Wojenna Siostra'' - jaka piękna prawdziwa historia!! Wywiad z Andrejem Urbańczykiem, którego rodzice uratowali żydowską dziewczynkę w czasie wojny. Pan Andrzej był wtedy 11 letnim chłopcem, ale już nie dzieckiem - zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji wiedział jak pomagać i jak należy się zachować.

Czas mija, gazeta obraca sie w proch, historie takie jak te ulegają zapomnieniu. Jeszcze jest wydanie internetowe, ale dostęp jest płatny.

Muzeum Polin zbiera historie polskich Sprawiedliwych na stronie sprawiedliwi.org.pl. Nazwa strony jest po polsku, treść po polsku i angielsku. Piękna inicjatywa, ale moim zdaniem niekompletna. Te historie to element większej całości jaką był Holocaust nawet ograniczony do okupowanych ziem II Rzeczpospolitej. Olbrzymie kontrowersje wywołane ustawą o IPN pokazują, że przede wszystkim potrzebujemy prezentacji faktów. Stan wiedzy o tym jak wyglądał Holocaust na okupowanych ziemiach polskich jest zatrważająco niski, szczególnie w popularnych anglojęzycznych źródłach internetowych. Proszę przejrzeć co jest publikowane przez gazety izraelskie czy amerykańskie na ten temat czy na popularnych serwisach typu Quora. Wnioski nasuwają się same ; do tego często brakuje tam rzeczowej dyskusji - w komentarzach dominują połajanki.

Co ma do tego PFN - bardzo dużo. Fundacja ma duże środki i szuka projektów do realizacji. Moim zdaniem bardzo by się nam wszystkim- Polakom, Żydom -  przydał serwis internetowy omawiający całościowo kwestie Holocaustu na okupowanych ziemiach polskich. Można by go np. nazwać Holocaust.pl. Serwis po angielsku i polsku, prezentujący fakty i rzeczową dyskusję. W żadnym wypadku nie powinien to być serwis propagandowy jednej ze stron.

Przykładowe kwestie do dyskusji

-  historie Sprawiedliwych

- historie prześladowców Żydów

- analizy ile Żydów uratowali Polacy; jakie były wzorce pomocy, na ile były one efektywne tzn. jak często wynikiem był sukces czyli przetrwanie wojny; jakie były koszty; podobne kwestie dotyczące innych grup narodowościowych ratujących Żydów na okupowanych ziemiach polskich

- analizy ilu Żydów Polacy zabili czy wydali w ręce niemieckie; rodzaje prześladowań,  motywacje prześladowców,  jak duża grupa Polaków uczestniczyła w prześladowaniach Żydów? Podobne kwestie dotyczące innych grup narodowościowych uczestniczących w prześladowaniach Żydów na okupowanych ziemiach polskich. W tym analiza zjawiska ,,sprawców żydowskich"

- analizy uhonorowania Sprawiedliwych i kar dla prześladowców. Np. ilu prześladowców Żydów zostało zabitych przez AK czy inne polskie oddziały konspiracyjne?

- stosunek Polskiego Państwa Podziemnego do zagłady Żydów; analiza porównawcza tego stosunku do zachowania się rządów innych państw w tej kwestii

- rola policji granatowej. np. jakie kary groziły policjantom za odmowę zgłoszenia się do służby czy odmowę wykonania rozkazu?

- analiza porównawcza warunków w okupowanej Polsce i w innych okupowanych krajach. Jakie kary groziły za pomoc Żydom? Ile Sprawiedliwych z Yad Vashem ryzykowało życiem swoim i swoich dzieci pomagając Żydom? Ile osób w poszczególnych okupowanych krajach straciło życie pomagając Żydom? 

Oczywiście tych tematów jest dużo więcej i wymagają one odpowiedniej organizacji, zebrania opracowań, tekstów źródłowych, a przede wszystkim pozyskania do współpracy ludzi prezentujących dzisiaj diametralnie różne punkty widzenia. Bardzo chętnie poczytałbym rzeczowe dyskusje pana Grossa czy Grabowskiego z panem Chodakowskim czy panią Kruk. Bez cenzury, ograniczeń tematycznych czy przypinania łatek. Każdy mógłby zgłaszać dodatkowe nowe kwestie do analizy. Do tego dyskusje czytelników  na powiązanych forach, ale z moderacją żeby uniknąć śmieciowych komentarzy.

Niestety wątpię czy przykładowo pan Gross chciałby współpracować z takim serwisem stworzonym przez PFN. Może zatem ten serwis powinien powstać we współpracy PFN z odpowiednia instytucją ze strony Izraela np. Yad Vashem?   Wtedy zawartość oczywiście powinna być w 3 językach. Ale czy jest wola stworzenia takiego serwisu po obu stronach?


 


 



Cezariusz
O mnie Cezariusz

tu i tam

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka