2 obserwujących
10 notek
5902 odsłony
665 odsłon

Wrzesień 1939 - jeszcze jedna alternatywa

Wykop Skomentuj10


1 września 1939 o 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzają na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Wojsko Polskie w ciężkich walkach obronnych wycofuje się w głąb kraju.

3 września Francja i Wielka Brytania wypowiadają wojnę III Rzeszy realizując pierwszą część swoich zobowiązań sojuszniczych względem Polski. Niestety na zachodzie toczy się  dziwna wojna polegająca głównie na zrzucaniu ulotek.

17 września wojska sowieckie wkraczają do Polski. Wódz Naczelny Rydz Śmigły wydaje odezwę do Narodu i Wojska: ''z Sowietami nie walczymy, przychodzą oni jako nasi przyjaciele wspomóc nas w walce z niemieckim najeźdźcą". Dowódcy liniowi Wojska Polskiego dostają rozkazy z polskiej kwatery głównej uzgodnienia dalszej walki z Niemcami z dowódcami wkraczających oddziałów sowieckich. Sowieci o dziwo nie rozbrajają żołnierzy polskich tylko rzeczywiście wspomagają zaangażowane w walce jednostki polskie. Nad Warszawą pojawiają się sowieckie myśliwce atakujące lotnictwo niemieckie, a bombowce sowieckie już 17 września w kilku miejscach bombardują wojska niemieckie w Polsce. Ponad 5000 czołgów sowieckich przechodzi do ofensywy przeciwko Niemcom wsparte przez jednostki polskie i kilkaset tysięcy piechoty sowieckiej.

Niemcy są w szoku  dlaczego Rosjanie złamali ustalenia paktu Rbibentrop-Mołotow. Historycy po latach napiszą, że obok rozmów sowiecko-niemieckich prowadzących do tego paktu toczyły sie równolegle rozmowy polsko-sowieckie. Sowieci jasno zdawały sobie sprawę, że Polska nie jest dla nich zagrożeniem i jej wyeliminowanie tylko usunie przeszkodę Niemcom w zaatakowaniu Związku Sowieckiego. Prawdziwym zagrożeniem dla Sowietów były Niemcy i celem dyplomacji sowieckiej była neutralizacja tego zagrożenia. Polacy byli początkowo bardzo nieufni pamiętając o roku 1920, ale gdy dowiedzieli się o rozmowach sowiecko-niemieckich poczuli pętle na szyi i zdecydowali się na poważne rozmowy z Sowietami. W rezultacie równolegle do paktu Rbibentrop-Mołotow podpisano supertajne porozumienie sowiecko-polskie o wspólnym zaatakowaniu Niemców o ile ci rozpoczną wojnę z Polską.

Po wejściu Rosjan do Polski toczą się ciężkie walki na wschodzie Polski pomiędzy Niemcami a działającymi wspólnie Wojskiem Polskim i Armią Czerwoną. Sowieci są źle dowodzeni i mają relatywnie słaby sprzęt, ale są to tysiące samolotów i czołgów. 20 dywizji Wojska Polskiego walczy z wielkim poświęceniem. Przez Rumunie przybywa wcześniej zakupiony  przez Polskę we Francji sprzęt wojskowy głównie samoloty i czołgi. Niemcy zmuszeni są przerzucić prawie wszystkie siły na front wschodni.  28 września 1939 pada Warszawa, w październiku toczą się ciężkie walki w Polsce wschodniej, ale żadna ze stron nie uzyskuje znaczącej przewagi. Blitzkrieg przestaje działać. Obie strony ponoszą duże straty.  W listopadzie 1939 rusza ofensywa armii francuskiej na froncie zachodnim.  Niemcy mają tam tylko jednostki osłonowe, przewaga w powietrzu jest całkowicie po stronie Francuzów i RAFu. Hitler ogłasza wojnę totalną i powołuje młodzików oraz starców do Volkssturmu, nie na wiele jednak to się zdaje. Francuzi zajmują przemysłowe regiony Niemiec. Morale wojsk niemieckich walczących na wschodzie upada, co doprowadza do przełamania frontu przez Rosjan i Polaków. Ich siły posuwają się szybko w kierunku Berlina,  marsz Francuzów na wschodzie jest jeszcze szybszy. 17 grudnia 1940 roku zostaje wyzwolona Warszawa, miesiąc później rozpoczyna sie szturm okrążonego Berlina. Fanatyczni naziści bronią się 2 tygodnie, ale w beznadziejnej sytuacji Hitler popełnia samobójstwo  30 stycznia 1940 roku.

Bilans wojny jest straszny, Warszawa jest zniszczona w 30%,  Polska ma też blisko 450 tyś. ofiar,  Sowieci tracą 250 tyś. żołnierzy, Niemcy mają blisko milion ofiar, a Berlin jest w ruinie. Straty Francuzów są stosunkowo niewielkie.

Na konferencji pokojowej w Poczdamie sojusznicy postanawiają okroić terytorialnie Niemcy przekazując Polsce tereny do Odry i Nysy. Rosjanie za swoją pomoc domagają się korekty granicy Polski na wschodzie na ich rzecz, ale jest ona stosunkowo nieznaczna, Wilno i Lwów pozostają w granicach Polski. W Polsce zmienia się rząd na bardziej przyjazny Sowietom, lecz Polska zachowuje swoją niezależność. Niemcy są okupowane, po kilku latach okupacja ustaje,  powstaje nowy demokratyczny rząd i następuje cud gospodarczy. Niemcy wyrastają na potęgę gospodarczą w Europie.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura