74 obserwujących
389 notek
387k odsłon
  120   1

II wojna krymska

motto 1

Historia lubi się powtarzać

motto 2

Farsa lubi się powtarzać jako historia

(II prawo Kota z Cheshire)

Wojna krymska – wojna między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim i jego sprzymierzeńcami, (...). Wojnę wywołała rosyjska ekspansja, a Rosja przegrała ją w wyniku starcia się ze sprawnymi i dobrze wyposażonymi technicznie armiami państw zachodnich oraz w wyniku wewnętrznej korupcji i kradzieży w administracji cywilnej i wojskowej. Dodatkowo broniący się na Krymie Rosjanie ponieśli większe straty w ludziach od atakujących, co dowiodło dużych dysproporcji w umiejętności organizacji działań wojennych. Był to pierwszy konflikt zbrojny mocarstw europejskich od czasów napoleońskich. (...) Mocarstwa zachodnie osiągnęły czasowe zahamowanie rosyjskiej ekspansji w kierunku Bałkanów oraz zapobiegły upadkowi Imperium Osmańskiego (...) Konflikt ten był przełomowy w historii wojen: po raz pierwszy tak wielki wpływ na pole walki miały nauka i technika.

(wikipedia)


Ponieważ jeszcze chyba nikt na to nie wpadł, ale za chwile wpadnie i jak zwykle zostanę "wymiglancowany", więc by było wiadomo kto był pierwszy, ogłaszam:

to co się obecnie dzieje to jest II Wojna Krymska.

Analogii jest tak wiele, że to aż zdumiewa. Wojnę krymską rozpoczął "żandarm Europy" - car Mikołaj I wkraczając do tureckich księstw naddunajskich. Całkowicie błędnei ocenił jednak sytuację polityczną i ku swemu zaskoczeniu otrzymał potężną kontrę od nagle zjednoczonych Francuzów i Anglików, na których skłócenie liczył. Wojna toczyła się na terenie Krymu i okolic i obnażyła nieudolność i korupcję rosyjskiej armii i jej dowódców.

To wszystko właśnie obserwujemy. A co było dalej?

Wojna skończyła się klęską i upokorzeniem Rosji. Car, przeświadczony dotąd o potędze i niezwyciężoności swej armii, nie dożył klęski. Umarł nagle a przed śmiercią przyznał jeszcze, że "komenda wymaga poprawy". Jego tron zajął Aleksander II, "car wyzwoliciel". Przeprowadził on głębokie reformy państwa, m.in. zlikwidował pańszczyznę i ustanowił nowe, niezalezne sądownictwo.

Czy tak będzie i tym razem? Pożywiom - uwidim.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale