intheclouds intheclouds
3266
BLOG

Hipotezy nie gryzą, nawet w smoleńskiej mgle

intheclouds intheclouds Rozmaitości Obserwuj notkę 29

Hipoteza badawcza - pojęcie wywodzi się z greckiego "hipothesis" i oznacza m. in. domysł, przypuszczenie. Jest to domysł, który wymaga sprawdzenia - weryfikacji poprzez odpowiednie badania. Jest to propozycja odpowiedzi na zadane pytanie, wynikające z problemu badawczego.

Hipoteza umożliwia odpowiednie, rzeczowe i refleksyjne ukierunkowanie procesu badawczego i przedmiotu badań w celu ich sprawdzenia.

"Hipotezy są pewnymi twierdzeniami, czy domysłami odpowiadającymi na nasze pytania, jak, dlaczego i w jakim sensie takie a takie fakty czy zdarzenia zachodzą. Opierając się zatem na przyjętych uprzednio założeniach, hipotezy wyjaśniają nam fakty, procesy czy zjawiska w zakresie sformułowania przez nas zagadnień. W badaniach chodzi najczęściej o domysł, czy przypuszczenie, że pomiedzy rozpatrywanymi zjawiskami, zdarzeniami czy procesami zachodzą określone związki, czyli orzekają o zależnościach zachodzących między faktami, które chcemy zbadać, oraz o ogólnych prawidłowościach, według których te fakty zachodzą" (*2).

 

Franciszek Krzykała stworzył  5 sposobów budowania hipotez roboczych. Są to:

  1. Pogląd intuicyjny, czyli opieranie się bardziej na przeczuciu w ujmowaniu powiązań i zależności. Formułuje się je, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym i niewystarczająco udokumentowanym zjawiskiem (nie muszę chyba nikomu opowiadać o dokumentacji, a raczej jej braku ze Smoleńska)
  2. Stosowanie analogii, wymaga dobrej orientacji teoretycznej i metodologicznej. Umożliwia znalezienie analogii pomiędzy nawet znacznie oddalonymi od siebie dziedzinami wiedzy. Przykładem może być analogia pomiędzy organizmem biologicznym, a organizmem społecznym, zastosowana przez H. Spencera (analogii w świecie czekistów można znaleźć mnóstwo, np. w książkach Suworowa, czy w wielu zamachach dokonanych mrugnięciem oka Putina).
  3. Hipotezy oparte na tworzeniu czy ustalaniu modeli czy ideałów. Model jako konstrukcja schematyczna przedstawia w uproszczony sposób jakiś przedmiot, zjawisko, czy proces. Jest obrazem, który nie występuje rzeczywiście, służy jedynie do oceny już istniejących zjawisk.
  4. Hipotezy oparte na związkach zależności przyczynowej, stosowane są najczęściej w naukach ścisłych, rzadziej humanistycznych.
  5. Hipotezy alternatywne, stosowane wówczas, gdy mamy do czynienia ze złożonością i różnorodnością związków przyczynowych, a zgromadzona wiedza i doświadczenie umożliwia sformułowanie rozwiniętej hipotezy, składającej się z różnych, nawet przeciwstawnych przypuszczeń.

 

J. Sztumski wyróżnia 3 najbardziej znane w naukach społecznych sposoby tworzenia hipotez:

 

  1. wysuwanie wniosków hipotetycznych z już istniejącej teorii,
  2. "odkrywanie" hipotezy poprzez uogólnienie zebranych danych, np. ze sprawozdań statystycznych,
  3. "wczuwanie się" w sytuacje społeczne,czyli wysuwanie hipotez w oparciu o doświadczenie życiowe i własne domysły.


Wskazuje on na jeszcze jeden sposób budowania hipotez - tworzenie ich w oparciu o inspirację, wynikającą z codziennej praktyki.

 

Wszyscy blogerzy, jak i również Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem p. Antoniego Macierewicza stawiają HIPOTEZY i je badają. Wszystkie one wywodzą się z tego samego źródła - polanki na Siewiernym z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Niektórzy postawili na inne poglądy intuicyjne i podążali, czy wciąż podążają ich śladem. Niektórzy odrzucili hipotezy, które ich zdaniem, nie prowadzą do ich udowodnienia, a więc według ich badań - założenie okazało się błędne. I zaczęli stawiać nowe hipotezy.

Żadna z nich nie wzięła się znikąd. Każda ma swoją przyczynę. Hipoteza, która będzie prawdziwym założeniem - wygra. Bo prawda zawsze wygrywa.

Ale każda hipoteza opiera się na badaniu faktów. Zbieranie ich, archiwizowanie, nawet podczas badania błędnego założenia, może okazać się w przyszłości zbawienne dla hipotezy - nawet przeciwstawnej, ale prawdziwej.

 

BIBLIOGRAFIA:

  1. Babbie, E. 2007. Badania społeczne w praktyce. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. Krzykała, F. 1986. Metodologia badań i technik badawczych w socjologii. Koszalin-Poznań: Koszaliński Ośrodek Naukowo-Badawczy.
  3. Sztumski, J. 2005. Wstęp do metod i technik badań społecznych. Katowice: Wydawnictwo Śląsk.
intheclouds
O mnie intheclouds

"Ludzi można podzielić na dwa rodzaje; tych, którzy są wytworem świata, w którym żyją, i tych którzy są wytworem samych siebie, którzy choć świata nie zmienili, nie dali się zmienić światu. Oni chodzą po świecie, a nie świat po nich". Mr Stachura Galeria zdjęć ze Smoleńska: clouds.web-album.org Polecane notki: 1) Czołg i milicja 2) Tu-154 i Jak-40 - czas przelotu do Smoleńska 3) Tusk 7.04 przyleciał wcześniej i się spóźnił 4) Tu-154 lądował 9.04 w takiej samej mgle 5) O trzech samolotach do Smoleńska 6) Tajemnice lotu 7.04.2010 7) Był sobie hangar; Okęcie 2010

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości