Aleksander Ścios Aleksander Ścios
322
BLOG

UCHWAŁA W OBRONIE DEMOKRACJI - tekst antycypowany

Aleksander Ścios Aleksander Ścios Polityka Obserwuj notkę 30

Zdecydowany protest środowisk prawniczych.

Demokracja jest zagrożona, prawo psute, a instytucje publiczne zawłaszczane przez rządzące partie polityczne - protestuje elita warszawskich prawników

Uchwałę w sprawie zagrożeń dla demokratycznego państwa prawnego" podjęła dziś w południe Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Tak mocnego głosu protestu środowisk prawniczych przeciw praktyce rządzących jeszcze nie było.

Uchwała nosi, jakże znamienną datę 13 grudnia.

Przedstawiam poniżej pełny tekst uchwały:

Uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji UW z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie zagrożeń dla demokratycznego państwa prawnego.

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW z obawą obserwuje nasilające się w życiu politycznym i społecznym naszego kraju przejawy instrumentalnego traktowania prawa, „zawłaszczania" instytucji publicznych przez rządzące partie polityczne, ideologizacji stosunków społecznych i gospodarczych, ograniczania niezależności mediów .

Niepokój nasz budzą: gwałtowane zmiany personalne na najwyższych stanowiskach wymiaru sprawiedliwości, w tym szczególnie - dymisjonowanie prokuratorów apelacyjnych oraz innych, wysokich rangą pracowników wymiaru sprawiedliwości, przy czym zmiany te wydają się być motywowane wyłącznie względami politycznymi ,podważanie autorytetu sądów, ataki na niezależność konstytucyjnych organów kontroli państwowej, jak Najwyższa Izba Kontroli , przypadki jaskrawego nierespektowania zasady domniemania niewinności, nadużywanie instytucji tymczasowego aresztowania i nieposzanowania dla godności zatrzymywanych, oraz upolitycznienie prokuratury. Rada Wydziału Prawa i Administracji UW przypomina, iż nowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wielokrotnie deklarował, że prokuratura nie powinna być ręcznie sterowana, a prokuratorzy mają być rzecznikami praworządności.

Deklaracje powyższe stoją w jaskrawej sprzeczności z obecną praktyką działań Ministra Sprawiedliwości.

Uważamy w szczególności, że obecny rząd nie powinien zmieniać poprzedniego stanowiska państwa polskiego, wyrażonego w bulwersującej sprawie wybitnego kardiochirurga, w którym Polska odpowiedziała na pozew złożony przez Mirosława G do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu , iż w sprawie aresztowania nie naruszono przepisów prawa polskiego. Zmiana tego stanowiska, stanowi bezprecedensowy przypadek rezygnacji państwa z obrony własnych racji i przyłączenia się do stanowiska oskarżyciela.

Niebezpieczna staje się też tendencja do coraz szerszego posługiwania się regulacjami represyjnymi w celu sterowania życiem społecznym.

Wszystko to prowadzi do podważenia fundamentów demokratycznego państwa prawnego, zasad społeczeństwa obywatelskiego oraz do obniżenia standardów życia społecznego. Nie możemy przejść obojętnie wobec takiego stanu rzeczy.

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW zwraca się do Senatu Uniwersytetu Warszawskiego i do całej społeczności akademickiej o wsparcie dla tego stanowiska.

Uchwałę przygotowała specjalna komisja Rady Wydziału Prawa na UW, której przewodniczył wybitny konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek. W pracach uczestniczyli m.in. profesorowie Anna Turska, Jan Błeszyński, Hubert Izdebski, Piotr Kruszyński, Michał Pietrzak.

.................... Nie będziemy razem, bo nie ma przyzwolenia na zdradę o świcie i na fałsz przekraczający ludzką miarę. Nie możemy być razem, bo nasz gniew jest dziś bezsilny, gdy zabrano nam tylu niezastąpionych. Nigdy nie będziemy razem, bo pamiętamy - kto siał nienawiść i chciał zebrać jej żniwo. ...............

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka