0 obserwujących
50 notek
17k odsłon
145 odsłon

KOMEDIANCI

Wykop Skomentuj5

W czasach bardzo, ale to bardzo zamierzchłych, kiedy o kinie nikomu się jeszcze nie śniło, tak nazywano grupę zawodową dziś określaną aktorami. Komedianci wiedli żywot nomadyczny – wędrowali od miasta do miasta i zabawiali publiczność, za co byli w ten czy inny sposób wynagradzani.

Później powstały teatry, ale występujące tam osoby długo jeszcze nazywano komediantami. Wykonywany przez nich zawód cieszył się umiarkowanym poważaniem, a jeśli panienka z tzw. dobrego domu chciała zostać aktorką, jej rodzina na ogół nie była takim wyborem zachwycona.

W Polsce to się zmieniło praktycznie dopiero po II wojnie światowej. Z jednej strony komuna artystów (przynajmniej niektórych) dopieszczała, z drugiej zaś cieszyli się społecznym poważaniem między innymi dlatego, że ze sceny czy estrady mówili często nie tylko do nas, ale i za nas. Innymi słowy, byli po 'naszej stronie', a nie po stronie namiestniczej, partyjnej władzy.

Do tego przeprowadzili najdłuższy w PRL-u strajk. Polegał on na tym, że przez cały okres szeroko pojmowanego stanu wojennego odmawiali współpracy z reżimową telewizją (młodszym czytelnikom przypomnę, że innej wtedy nie było). Była to skuteczna i bezpieczna forma strajku – skuteczna, bo jej wydźwięk był ogromny, a bezpieczna, bo komuna do strajkujących aktorów (w przeciwieństwie do górników) jednak nie strzelała.

Tak więc w czas po komunie aktorzy wkroczyli w glorii, można powiedzieć, opozycyjnych kombatantów. Na swoje i nasze nieszczęście. Zostali tzw. autorytetami, czyli osobami zapraszanymi przez media do wypowiadania się o sprawach, na których niekoniecznie muszą się znać. Toteż plotą czasem takie androny, że naprawdę nie wiadomo – śmiać się czy płakać. Dopiero niedawno, przy pewnej niesławnej kampanii, przypomnieli nam, choć nie jestem pewien czy także sobie, że są po prostu komediantami.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale