401 obserwujących
2903 notki
12266k odsłon
6059 odsłon

O naśladowaniu Zbiga Pełczyńskiego

Wykop Skomentuj37

Inne kraje też kształciły elity, na przykład hitlerowskie Niemcy wykształciły w ciągu kilku lat elitę żołnierzy oznaczoną symbolem SS. Rosjanie mieli także swoją elitę mundurowych, która chodziła w niebieskich czapkach.

Znamienne jest to, że elity w krajach katolickich związane były nie z wojskiem i nie z polityką, ale z życiem monastycznym. To jest tak oczywiste, że aż bije po oczach. W klasztorach kształtowała się poprzez lata całe elita intelektualna kraju. Nie był to proces skutkujący wypuszczaniem całych roczników ogłupiałych młodziaków w muszkach, ale coś zupełnie innego. Co jakiś czas pojawiała się po prostu jakaś indywidualność, która rzucała światło na epokę. I już. Tak to wyglądało. W krajach katolickich elity świeckie zawsze były związane z własnością. Zwróćcie na to uwagę, całe to odgórne tworzenie elit, nie wiadomo czyimi rękami zaczyna się w momencie kiedy się zabiera ludziom własność nieruchomą. Trzeba po prostu szybko wykształcić ludzi obsługujących jakąś złodziejską albo zbrodniczą doktrynę, bo ci którzy mają cokolwiek na pewno nie będą jej służyć. Tworzenie elit więc to w istocie awans oszukanych nędzarzy, którym daje się tak zwaną życiową szansę.

Jeśli ktoś zechce mi teraz przywołać tu przykład średniowiecznej akademii krakowskiej, to przypominam, że była to instytucja kościelna. Nie państwowa i nie prywatna. To ważna kwestia. Dlatego przestańmy się już wygłupiać z tymi elitami, bo ani się obejrzymy, a ci elitariusze zaczną się zachowywać jak w podbitym kraju. Pomijając bowiem wszystkie idiotyczne aspekty tworzenia tych szkół, nie wiemy tak naprawdę kto za tym stoi i kto te inicjatywy, kompromitujące się stale, rozkręca.

 

Zapraszam wszystkich na stronę www.coryllus.pl,. Zakończyła się już wielka sierpniowa promocja Baśni jak niedźwiedź, ale zaczyna się teraz jej wielka wrześniowa promocja. Dwa tomy w cenie jednego!!! Tom pierwszy i Baśń amerykańska kosztują od dziś w pakiecie jedyne 40 złotych plus koszta wysyłki. W przyszłym tygodniu spodziewam się dostawy komiksu pod tytułem „Wrzesień pułkownika Maczka”, mam nadzieję, że nic się nie opóźni i będę miał ten album w przyszły poniedziałek. Dlatego właśnie przypominam dziś jego trailerhttps://www.youtube.com/watch?v=n7VWomFZaz8

Wykop Skomentuj37
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale