Cz-Bielecki Cz-Bielecki
915
BLOG

Można w Londynie, można i w Warszawie

Cz-Bielecki Cz-Bielecki Polityka Obserwuj notkę 9

Tylko dzięki bezpośrednim konfrontacjom racji rządu lokalnego i racji grup obywateli można na szczeblu miasta rozwiązać wiele problemów. Rozwój Warszawy, tworzenie marki stolicy, przyjazność i dostępność miasta stoją dziś przed licznymi znakami zapytania. Prezydent i Ratusz stały się równie aroganckie jak władze centralne. A tak jak nie ma demokracji bez odpowiedzialności, tak odpowiedzialność ta musi przybrać zinstytucjonalizowane formy dialogu. Rozpocznijmy dyskusję nad zgłoszonym tu projektem usprawnienia polityki miejskiej.

 

Czas na "Czas Pytań" - mój pomysł dla Warszawy. Prezydent Warszawy, który będzie musiał publicznie raz na miesiąc odpowiadać na pytania mieszkańców zadawane przez radnych miasta zmieni charakter stołecznej władzy samorządowej.

 

Opis przypadku - "Mayor’s Question Time" z udziałem burmistrza Londynu.

W ustawie Greater London Authority Act z 1999 roku, uchwalonej przez Parlament Brytyjski, oprócz ustanowienia władz Londynu: London Assembly (nazwana dalej Radą Londynu) oraz burmistrza Londynu, zawarte zostały zapisy, których celem jest zapewnienie przejrzystości działań nowych władz i umożliwienie ich monitoringu, zarówno przez radnych, jak i mieszkańców.

Jednym z mechanizmów kontroli działań burmistrza przez Radę Londynu jest tzw. "Mayor’s Question Time". Rolą sesji "Mayor’s Question Time" jest umożliwienie radnym zadawania pytań w bezpośredniej dyskusji z burmistrzem. Takie spotkanie, w którym mogą brać udział mieszkańcy Londynu, odbywa się 10 razy do roku w ratuszu i jest transmitowane w Internecie.

Przed spotkaniem z radą burmistrz jest zobowiązany do przedstawienia pisemnego sprawozdania, które jest związane z okresem od ostatniego spotkania z radnymi. Sprawozdanie zawiera listę najważniejszych decyzji podejmowanych przez burmistrza w tym okresie, wraz z uzasadnieniem ich podjęcia, oraz odpowiedź na rekomendacje składane przez radnych.

Sesja pytań rozpoczyna się od pięciominutowego wystąpienia burmistrza po którym, w ramach wcześniej wskazanych obszarów tematycznych, radni zadają pytania. Jeżeli w trakcie sesji burmistrz nie może odpowiedzieć na którekolwiek z pytań radnych, wtedy jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedzi na piśmie, w ciągu trzech dni roboczych. Sesja trwa około 2.5 godziny.

Pytania w trakcie sesji mogą zadawać burmistrzowi tylko radni. Jednak autorami pytań zadawanych przez radnych na sesji "Mayor’s Question Time" mogą być również mieszkańcy Londynu. Władze Londynu na swoich stronach internetowych umieściły wytyczne dla mieszkańców, którzy drogą elektroniczną chcieliby zadać pytanie burmistrzowi, wraz z oddzielnym adresem poczty e-mail: suggestaquestion@london.gov.uk Mieszkańcy mogą zaznaczyć, czy chcieliby, aby ich pytanie było przesłane do któregoś z radnych, lub klubu radnych. W przypadku, gdy nie określą adresata, pytanie może być zadane przez przewodniczącego rady.

Władze Londynu umożliwiają mieszkańcom zapoznanie się ze wszystkimi pytania zadanymi przez radnych na oddzielnej stronie internetowej. Według danych umieszczonych na stronach władz Londynu, w latach 2009-2010 radni zadali burmistrzowi ponad 4400 pytań. Dodatkowo po każdej sesji "Mayor’s Question Time" mieszkańcy mają dostęp do zapisu wideo i protokołu ze spotkania.

Elementem uzupełniającym sprawozdania miesięczne jest doroczny raport władz Londynu, którego zakres został określony w ustawie Greater London Authority Act z 1999 roku. W rocznym sprawozdaniu burmistrz Londynu powinien m.in. opisać działania podjęte w ramach realizacji strategii odnoszących się do poszczególnych obszarów działalności władz miasta, wraz z oceną postępu ich realizacji. Roczne sprawozdanie jest publikowane i przekazywane radzie Londynu na koniec roku finansowego.

Dodatkowe materiały:

Ustawa Greater London Authority Act 1999, Public accountability:
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1999/29/part/II/crossheading/public-...

Opis Mayor’s Question Time na stronach władz Londynu:
http://www.london.gov.uk/who-runs-london/the-london-assembly/questions-t...

Przykładowa agenda spotkania "Agenda and draft minutes London Assembly (Mayor's Question Time) Wednesday 23 March 2011 10.00 am":
http://www.london.gov.uk/moderngov/ieListDocuments.aspx?CId=183&MId=4219

Zapis wideo spotkania z 23 marca 2011 r. :
http://www.london.gov.uk/sites/default/files/webcast_mqt_230311.asx

Baza pytań i odpowiedzi "Mayor answers to London":
http://mqt.london.gov.uk/mqt/

 

„Czas pytań” – scenariusz dla Warszawy

Spotkania pod nazwą „Czas pytań” będą sesjami pytań i odpowiedzi z udziałem Prezydenta Warszawy i radnych Rady Warszawy. Istotną różnicą pomiędzy aktualnym sposobem współdziałania Rady Miasta i Prezydent Warszawy jest wymóg, aby w sesji pytań i odpowiedzi brał udział Prezydent Warszawy, a nie tylko wskazana przez niego osoba.

Spotkania z udziałem Prezydenta Warszawy na sesji rady miasta powinny odbywać się 10 razy w roku jako oddzielne sesje Rady Warszawy. Do udziału w tych spotkaniach zapraszani będą mieszkańcy Stolicy. Umożliwi to obywatelski monitoring zarówno działalności władz miasta, jak i samych radnych.

Utworzona zostanie strona internetowa czaspytan.um.warszawa.pl, która będzie centrum informacji o sesjach pytań i odpowiedzi. Za obsługę strony odpowiedzialne będzie biuro Rady Warszawy. Poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej mieszkańcy będą mogli wysyłać swoje pytania, które następnie będą skierowane do Prezydenta Warszawy poprzez radnych. Na stronie czaspytan.um.warszawa.pl utworzone będzie archiwum pytań i odpowiedzi.

Na dwa tygodnie przed spotkaniem Gabinet Prezydenta będzie zobowiązany do umieszczenia na stronie czaspytan.um.warszawa.pl informacji o terminie następnego spotkania, wraz z jego agendą. Spotkania będą transmitowane na żywo w Internecie, a po spotkaniu w ciągu tygodnia umieszczony będzie zapis wideo oraz protokół ze spotkania.

W trakcie sesji radni zgłaszają chęć zadania pytania, a zadaniem Przewodniczącego rady jest zapewnienie, że każdy radny, który zgłosił chęć zadania pytania, chociaż raz w trakcie sesji przedstawi swoje pytanie. Pytanie nie może trwać dłużej niż 1,5 minuty, a odpowiedź udzielana przez Prezydenta Warszawy nie może przekraczać 3 minut. Jeżeli w trakcie sesji Prezydent Warszawy nie udzieli odpowiedzi na pytania, np. z tej przyczyny, że odpowiedź wymaga dodatkowych analiz lub zebrania danych, wtedy Prezydent jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedzi pisemnie w ciągu 14 dni.

Oddzielna sesja będzie poświęcona na roczne sprawozdanie Prezydenta Warszawy.

Prezydent Warszawy będzie zobowiązany do przedłożenia Radzie Warszawy dokumentu sprawozdania na koniec roku kalendarzowego, w którym zawarte zostanie omówienie działań podjętych w ramach realizacji „Strategii rozwoju m.st. Warszawy do roku 2020”. Pytania radnych w ramach tej sesji powinny być związane z przedłożonym sprawozdaniem rocznym, a sesja powinna odbyć się w ciągu dwóch tygodni od daty przesłania dokumentu do Rady Warszawy.

Przedstawiam moją propozycję. Czekam na merytoryczne uwagi. Na bieżąco, zapraszam na stronę: http://bielecki.pl

 65.862

Cz-Bielecki
O mnie Cz-Bielecki

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka