Do tej notki zainspirował mnie wpis blogera "stinger47" o Jego perypetiach z amerykańskimi gośćmi we Wrocławiu.
http://stinger47.salon24.pl/449470,wroclaw-by-night#comment_6627766
Dlatego teraz garść ciekawostek o tym tajemniczym i wiecznie uśmiechniętym mieście :))
Wrocławski ratusz jest jednym z najstarszych w Polsce, budowę rozpoczęto w XIII wieku.
Miasto posiada najwięcej w Polsce punktów widokowych zlokalizowanych w zabytkach, są to: wieża północna Katedry św. Jana Chrzciciela, wieża Bazyliki św. Elżbiety, Wieża matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostek Czarownic między wieżami Katedry polsko-katolickiej św. Marii Magdaleny.
Od 2003 roku corocznie odbywa się Thanks Jimi Festival podczas, którego bije się rekord Guinnessa w liczbie gitarzystów wykonujących jednocześnie utwór Jimiego Hendixa pt. "Hey Joe". W maju 2012 roku na wrocławskim Rynku zebrało się aż 7273 gitarzystów. Kolejny rekord padł.
We Wrocławiu znajduje się największy w Polsce aquapark – Wrocławski Park Wodny.
Miasto posiada także tor wyścigów konnych (jeden z trzech tego typu w Polsce).
Wrocław jest czwarty w Europie pod względem ilości mostów (i kładek), plasuje się zaraz za Amsterdamem, Wenecją i Petersburgiem (porównanie w Polsce - Warszawa: 8 mostów, Kraków: 7 mostów, Wrocław: 220 mostów).
Całkowita produkcja roczna wody pitnej we Wrocławiu wynosi ok. 53 mln m3. Pojemność Morskiego Oka w Tatrach to ok. 10 mln m3.
We Wrocławiu od 1997 roku nie było ani jednego dnia, w którym wszystkie linie tramwajowe kursowałyby po swoich trasach. Być może dlatego , że codziennie na wrocławskie ulice wyjeżdza blisko 200 tramwajów i kursuje po 258 km linii tramwajowych.
W 1863 roku we Wrocławiu powstało biuro podróży Stangen, drugie biuro podróży na świecie.
Do niedawna w budynku dworca kolejowego Wrocław Główny funkcjonowało jedyne w Europie kino dworcowe.
Każdą z 90 latarni gazowych na Ostrowie Tumskim codziennie zapala pan Latarnik.
Festung Breslau poddała się jako jedno z ostatnich miast dopiero 6 maja 1945 r., czyli cztery dni po kapitulacji Berlina i dwa dni przed kapitulacją III Rzeszy.
Wrocław ma najstarsza w Europie restaurację - Piwnicę Świdnicką
Wrocław, jako jedno z nielicznych w Europie miast, ma zachowaną i stale wypełnioną wodą fosę miejską.
W momencie powstania Hala Stulecia (dawniej Ludowa ) stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przykrycie o największej rozpiętości na świecie W Hali umieszczono specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (nadal istniejącą) organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach, naówczas największe na świecie; obecnie organy te częściowo wykorzystywane są w archikatedrze wrocławskiej.
Wrocławskie ZOO, choć nie największe, może się pochwalić największą ilością gatunków zwierząt.
Wrocław posiada dwa obiekty (najwięcej w Polsce, wraz z Gdańskiem) na liście Pomników Historii - najcenniejszego wyróżnienia przyznawanego w kraju. Są nimi: zespół historycznego centrum i Hala Stulecia (dawniej Ludowa ).
W mieście zachowało się osiem tysięcy zabytkowych kamienic czynszowych. Kamienice te prezentują style począwszy od baroku poprzez klasycyzm, historyzm, secesję aż po modernizm.
Wrocław jest najbardziej zielonym miastem Polski – na 1 mieszkańca przypada 25 m2 zieleni.
Zapraszam do Wrocławia !!
Inne tematy w dziale Rozmaitości