6 obserwujących
158 notek
50k odsłon
  84   0

Narasta opór wobec nowej wersji indonezyjskiej Specjalnej Autonomii

Już 108 organizacji, stowarzyszeń, sojuszy ludowych, narodowych i etnicznych z całej Papui Zachodniej poparło Petycję Ludu Papui (Petisi Rakyat Papua), która jest wyrazem odrzucenia przez Papuę Zachodnią planów indonezyjskich władz narzucenia jej drugiego wydania Specjalnej Autonomii (Otsus Jilid II). Na rok 2021 przypada zakończenie Specjalnej Autonomii dla Papui Zachodniej. Indonezyjskie władze w Dżakarcie chcą narzucić Zachodnim Papuasom nową, bliźniaczą wersję zależności. Zachodni Papuasi, reprezentujący wszystkie segmenty społeczeństwa – tradycyjne, kobiece, społeczne, studenckie, polityczne i niepodległościowe – od Raja Ampat po Merauke i od FakFak po Jayapurę, odrzucają narzędzia dominacji, kontroli i kolonizacji indonezyjskiej, w zamian domagając się prawa do samostanowienia o losie własnym i swoich ziem.


Największa masowa demonstracja w tej sprawie odbyła się w ostatnim miesiącu w regencji Dogiyai, gdzie tysiące demonstrantów pomaszerowało 22 lutego 2021 roku bezpośrednio pod budynek Rady Przedstawicielskiej Parlamentu Regionalnego Regencji Dogiyai. Wśród uczestników wystąpienia odnotowano obecność członków Solidarności Ludu Papui (SRP), Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB), Parlamentu Narodowego Papui Zachodniej (PNWP), Ludowego Parlamentu Regionalnego (PRD), jak również młodzież szkół średnich i wyższych, przywódców plemiennych i religijnych i pracowników cywilnych. Manifestacji przewodził Benny Goo.

Manifestujący opowiedzieli się przeciwko dwóm przedsięwzięciom umacniającym indonezyjską obecność w regionie:

– Przeciwko planom objęcia Papui Zachodniej perspektywą Obszaru Nowej Autonomii (DOB), poprzez wydzielenie trzeciej z terytorium trzeciej indonezyjskiej prowincji Papua Środkowa. Wizja ta jest promowana przez grupę osób skupionych wokół Stowarzyszenia Regenta Meepago wśród których znajdują się proindonezyjskie koterie z regencji Nabire, Dogiyai, Deiyai, Paniai, Intan Jaya, Mimika i Puncak.

– Odrzucili plan budowy centralnego posterunku policji w Dogiyai (Mapolres Dogiyai). W regencji istnieją już dwa posterunki policji w Kamuu i Mapia.

Benny Goo, przewodniczący zgromadzeniu powiedział, że plany te powinny zostać wstrzymane, jako, że regent Dogiyai i jego zastępca nie wyszli im na spotkanie, aby wysłuchać postulatów ludu. Wcześniej, 11 stycznia 2021 roku setki Zachodnich Papuasów pod egidą Frontu Ludowego Papui (FRP) odbyło długi 9-kilometrowy marsz pod regencyjny parlament w mieście Sorong, gdzie obok odrzucenia Specjalnej Autonomii, uczestnicy opowiedzieli się również za wstrzymaniem operacji indonezyjskiej armii w regencji Nduga oraz wycofaniem tych wojsk z Papui Zachodniej.

Setki tysięcy mieszkańców Papui Zachodniej podpisuje petycję o odrzuceniu Specjalnej Autonomii dla Papui Zachodniej – informacji tej już w lipcu 2020 roku nie mógł pominąć indonezyjski oddział CNN. Organizacja pozarządowa „Zielona Papua” latem 2020 roku doliczyła się liczby 654 561 Zachodnich Papuasów, którzy podpisali petycję odrzucającą formę kontroli Indonezji nad Papuą Zachodnią jaką jest Specjalna Autonomia. Przewodniczący Zielonej Papui, Yohanes Giyai, powiedział, że petycja jest platformą za pośrednictwem, której Papuasi odrzucający plany indonezyjskiego rządu nakierowane na kontynuację Specjalnej Autonomii w jej nowej odsłonie – Specjalna Autonomia II (Otsus Jilid II). Jako alternatywa dla Specjalnej Autonomii stawiana jest niepodległość.

Zachodniopapuaski Pastor Socratez Sofyan Yoman przestrzega swych rodaków, aby nie dali się zwieść władzom centralnym w indonezyjskiej Dżakarcie, co do ich intencji związanych z wdrożeniem drugiej edycji OTSUS. .Zwraca się również do indonezyjskich dygnitarzy, aby nie przeliczali godności Zachodnich Papuasów na pieniądze. Nie da się jej kupić szermując hasłami rozwoju infrastrukturalnego i rozdawnictwa. Deklarowane 94 tryliony indonezyjskich rupii nie rozwiążą krwawego konfliktu w Papui Zachodniej.

Intencje indonezyjskiego rządu ukazuje jego determinacja do tłumienia debaty na temat Specjalnej Autonomii w Papui Zachodniej. W listopadzie w Merauke doszło do bezprecedensowych wydarzeń. Członkowie Zgromadzenia Ludu Papuaskiego (MRP) reprezentacji ludowej działającej na mocy Specjalnej Autonomii oraz inni uczestnicy spotkania, zostali aresztowani i przewiezieni na komisariat policji w Merauke, gdyż zgromadzili się, aby rozmawiać o statusie swego terytorium. Wśród zakutych w kajdanki znalazł się doradca MRP, Wensislaus Fatubun, którego oskarżono o posiadanie poufnego raportu indonezyjskiego wywiadu.

Złudzenia nie pozostawiają słowa innych wysokich urzędników w prowincjonalnych strukturach w regionie. Yunus Wonda, wiceprzewodniczący Rady Reprezentantów Ludowych Prowincji Papua (DPRP) stwierdził pod koniec lutego 2021 roku, że za każdym razem gdy na forum DPRP jego członkowie otwierali się na pluralistyczną debatę o Specjalnej Autonomii „byli uważani za separatystów, przywódców Armii Narodowego Wyzwolenia Papui Zachodniej czy Organizacji Wolnej Papui”. „Oskarżano nas o podżeganie do rozmów o niepodległej Papui, o działanie przeciwko państwu” – słowa te płynęły z ust urzędnika wykonującego swój mandat w ramach prowincjonalnych struktur indonezyjskiego państwa w Papui Zachodniej.

Opracowanie: Damian Żuchowski, Rafał Szymborski

Artykuł ukazał się także na "Wolnemedia.net" oraz Free West Papua Campaign Poland

ŹRÓDŁA:

Indonesia arrests own law-makers in new crack-down; UN responds https://www.ulmwp.org/indonesia-arrests-own-law-makers-in-new-crack-down-un-responds

Arjuna Pademme, Yunus Wonda: Bicara nasib OAP, kami dianggap separatis https://jubi.co.id/papua-bicara-nasib-oap-kami-dianggap-separatis/

Direktur Eksekutif LP3BH Desak Presiden Mengambil Sikap Atas Tindakan Kapolres Merauke https://www.tifacenderawasih.com/2020/11/21/dirut-lp3bh-desak-presiden-mengambil-sikap-atas-tindakan-kapolres-merauke/

Ratusan Ribu Orang Diklaim Teken Petisi Tolak Otsus Papua https://www.cnnindonesia.com/nasional/20210107181204-20-590884/ratusan-ribu-orang-diklaim-teken-petisi-tolak-otsus-papuaLubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka