37 obserwujących
5729 notek
2012k odsłon
  66   0

Karpacz - osada poszukiwaczy złota

O "gorączce poszukiwania złota"w Ameryce Północnej napisano wiele książek oraz nakręcono wiele filmów.  Magia złota w USA stała się znana i popularna. Jeżeli komuś nie udało się wzbogacić znalezieniem chociażby grudki złota, mógł to wszystko nadrobić z nawiązką publikując swoje wspomnienia.

Historia poszukiwań złota w Polsce jest raczej zapomniana i nawet jakby niebyła... a jednak wiele polskich miast, zwłaszcza tych na Dolnym Śląsku, ma w swojej historii nie tylko poszukiwania złota, ale też i swoje kopalnie złota...

image

Stacja kolejowa Karpacz, obecnie znajduje się tutaj biblioteka oraz Muzeum zabawek z kolekcji Henryka Tomaszewskiego - twórcy wrocławskiego teatru pantomimy, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/PL_Karpacz_Dworzec_0020.JPG/220px-PL_Karpacz_Dworzec_0020.JPG  


Jednym z takich miast, które powstały na bazie dawnej osady znanej już w XIII wieku, jest Karpacz. Osada znana z opisów w Księgach Walońskich została założona przez poszukiwaczy złota już w wieku XII, a były to różne dokumenty spisywane sukcesywnie przez poszukiwaczy. Głównie pisano je po łacinie lub w języku niemieckim. Dotyczyły informacji o wynikach poszukiwań. Często dodawano tam różne znaki mające zapewnić bezpieczeństwo informacji przed ciekawskimi. 

Osada poszukiwaczy rozrastała się w czasie z uwagi na różne znaleziska geologiczne w postaci rud srebra i ołowiu, a także kamieni szlachetnych wydobywanych technikami górniczymi.

I nie tylko Karpacz był znany z cennych kopalin. Całe Sudety - aż po Kotlinę Kłodzką - skrywają w swym wnętrzu cenne kopaliny i chociaż wiele o nich wiemy - ich wydobycie raczej jest owiane tajemnicą.

Karpacz jest miejscowością niewielką pod względem zajmowanej powierzchni, ale za to o bardzo dużych różnicach wysokości względnej. Dla turysty pieszego jest to bardzo ciekawa wędrówka, bowiem odcinki do pokonania wymagają sporego wysiłku, ale nie są zbyt długie. Zmiany spadku są tu na tyle duże, że po chwili zmęczenie ustępuje i dalsza wędrówka nie stanowi problemu.

Karpacz i jego mieszkańcy doskonale wykorzystują atuty lokalizacji i atrakcyjność miejsca. Budynki są dostosowane do obsługi ruchu turystycznego. Miejsc hotelowych nie brakuje a wielu właścicieli oferuje gościom nie tylko nocleg, ale także i możliwość kucharzenia w wynajmowanym lokalu. Niektórzy przybywają tu na krótkie - kilkudniowe wczasy, inni zatrzymują się na dłużej.

Optymalnym okresem na wczasy jest tutaj okres 10-20 dni, bowiem nie każdy jest w stanie błyskawicznie dostosować się to tak ekstremalnych warunków - wszędzie jest blisko i można obyć się bez samochodu, ale strome podejścia wymagają kondycji. Trzeba również przemieszczać się w miarę szybko - bo pogoda także lubi płatać figle. Potrafi nagle załamać się i wtedy bez ciepłej odzieży - nawet latem - jest tutaj raczej trudno.

image

Skocznia "Orlinek", zbudowana dzięki zaangażowaniu Stanisława Marusarza, kilkakrotnie przebudowywana, obecnie wyłączona z użytkowania, doraźnie użytkowana jako taras widokowy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Orlinek_(skocznia_narciarska)


Miejscowość jest atrakcyjna i w okresie wiosenno-letnim - bo ogromna ilość lasów odsłania swoje piękno, jak i zimą - bo pokrywa śnieżna utrzymuje się długo ułatwiając uprawianie sportów zimowych.

Mimo, że jest to miejscowość typowo turystyczna, nie ma problemu z dostępem do internetu nie tylko za pomocą przenośnego komputera, ale także i z użyciem telefonu komórkowego. Chyba każdy dom dla swoich gości udostępnia łącze za pomocą techniki Wi-Fi a poza tym - można korzystać z tej oferty niemal w każdym miejscu publicznym - dostęp jest nieodpłatny i nie wymaga się haseł.

Wszystkie, bardziej interesujące pod względem turystycznym miejsca są oznaczone i opisane, nawet są mapy z możliwością doczytania szczegółowych informacji za pomocą zdalnego łącza po przyłożeniu go do wskazanego na mapie punktu.

Dla dzieci jest tu również mnóstwo atrakcji - wystawy, kolejki, place do zabawy...

Myślę, że miasto (od 1960 roku) Karpacz może pełnić rolę całorocznego ośrodka turystycznego dla każdego

- https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/DLN-rej.pdf 


Można tu odpoczywać w zaciszu domowym, można wędrować po górach latem i uprawiać sporty zimowe w okresie zalegania pokrywy śnieżnej. Karpacz może też służyć za bazę noclegową w turystyce samochodowej - bo wiele interesujących miejsc znajduje się w odległości do jednej godziny z Karpacza...Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale