Wojtek Wojtek
90
BLOG

energetyczna niezależność...

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 0

Kiedyś, kiedy nie znano jeszcze maszyny parowej, liczyły się dwa media energetyczne - wiatr oraz woda. Olbrzymie płaty ustawione odpowiednio pod wiatr potrafiły poruszyć statek z towarem albo też poruszyć kamienie młyńskie. Podobnie było z wodą - koło młyńskie pod naporem napływającej wody potrafiło obrócić się - co z kolei dawało napęd maszyn do mielenia ziarna zbóż albo też poruszyć wrzeciona maszyn.

Wodę zaprzęgnięto także do uruchomienia silnika gazowego.

Koło wodne tłoczyło powietrze do wcześniej przygotowanego naczynia. Gdy siła kompresji była odpowiednio duża - wtedy zgromadzone powietrze upuszczano do cylindra silnika gazowego. Siła sprężonego powietrza - poprzez tłok w cylindrze - uruchamiała koło zamachowe silnika gazowego i we właściwym momencie cylinder wypełniał się gazem - czyli substancją, która zapalała się samoczynnie z chwilą sprężenia do ciśnienia umożliwiającego samozapłon gazu sprężonego w cylindrze.

Energia wybuchu sprężonego gazu przesuwała tłok a system sterowania zaworami pozwalał na ponowne napełnienie cylindra gazem - w ten sposób rozpoczęła się era silnika spalinowego.

Silnik spalinowy okazał się bardzo przydatnym urządzeniem, niezależnym od sił przyrody. Jednak był jeszcze problem z pozyskaniem mieszanki palnej do wypełniania cylindra. W pewnym sensie tę niedogodność kompensowało użycie pary wodnej zamiast gazu palnego.

Zewnętrzne palenisko służyło do podgrzania wody do temperatury parowania a sprężona para wodna okazała się medium doskonale spełniającym oczekiwania trakcyjne.

Początkowe sukcesy przyczyniły się do powstania nowych problemów - bowiem maszyna parowa potrzebowała dużych ilości paliwa a jej wielkość poważnie ograniczała możliwości wykorzystania. Jednak ogromna moc silnika parowego była tutaj atutem nie do pogardzenia.

Z pomocą przyszły kolejne przypadki - z jednej strony - wykorzystanie węgla kamiennego - dotychczas nie stosowanego. Jednak siła uciągu maszyny parowej pozwoliła na transport węgla na znaczne odległości. Drugim przypadkiem było odkrycie możliwości wytworzenia prądu za pomocą prostej ramki poruszającej się w stałym polu magnetycznym.


Nowe połączenia silnika parowego oraz generatora prądu stałego, później generatora prądu przemiennego zrewolucjonizowało gospodarkę - bo silnik elektryczny spełniał niemal wszystkie oczekiwania wszędzie tam, gdzie można było doprowadzić prąd elektryczny.

Uzupełnieniem tych technologii stała się rafinacja ropy naftowej i wykorzystanie benzyny jako paliwa silnikowego. 

Minęło sto czy dwieście lat - i nagle ujawniły się nowe zagrożenia. Przyjęto uważać, że działalność człowieka zagraża środowisku... Rozwiązaniem przyjętym do wykorzystania staje się wstrzymanie działalności produkcyjnej z wykorzystaniem energii pozyskiwanej z paliw kopalnych - czyli z węgla oraz z ropy naftowej. W zasadzie na placu boju pozostały tylko energia spalania gazu oraz energia elektryczna...

Trwa batalia o nadanie przywileju wykorzystywania tych surowców energetycznych wybranym wytwórcom energii sprzedawanej następnie wszystkim jej potrzebującym. Przypomina mi to sposób skoncentrowania produkcji cukru... Wszystkie lokalne cukrownie skoncentrowano pod jednym zarządem i ostatecznie... wyburzono, by nie został nawet ślad takiej instalacji. Surowiec do produkcji cukru - czyli burak cukrowy został praktycznie wyeliminowany na wielu obszarach produkcji roślinnej jako roślina przemysłowa a nieliczni producenci oddają swoje plony do lokalnej "cukrowni", której jedynym zadaniem jest wytworzenie soku z buraka cukrowego i odesłanie do do jednej tylko w Europie rafinerii cukru, gdzie skoncentrowany sok jest przetwarzany na kryształki cukru i następnie dystrybuowany na teren całej Europy.

Tak zorganizowana produkcja cukru ma sens ekonomiczny. Produkcja jest rentowna a cena gwarantuje opłacalność produkcji. Być może ten "cukrowy poligon" stał się zalążkiem do skoncentrowania produkcji energii elektrycznej a dalsze polityczne zabiegi zmierzają do wyeliminowania wszelkich innych źródeł produkcji energii. Przyjęto za wzorcowe rozwiązanie wykorzystanie silnika elektrycznego.

W mojej ocenie, jeżeli pozostanie do produkcji energii mechanicznej tylko silnik elektryczny, to produkcja energii elektrycznej stanie się nad wyraz intratnym zajęciem...

Tu warto odwołać się do pewnego protestu w związku z licencjonowaniem przemiału zboża. Młynarstwo było nad wyraz opłacalną działalnością. Dopiero koło wodne umieszczone na statku zakotwiczonym na rzece złamało monopol młynarstwa w Europie... i chyba warto przypomnieć sobie - na czym ta inicjatywa polegała. Być może w ten sposób będzie można przywrócić normalność w gospodarce.
























 Silnik spalinowy

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka