38 obserwujących
5972 notki
2065k odsłon
  182   1

kapitalne rozwiązania w "oświacie"

Wygląda na to, że przyjęte rozwiązania w szkolnictwie są dobre.


image

https://pbs.twimg.com/media/FI_19hcXsAAuZQo?format=jpg&name=900x900


O co zatem chodzi:

1. Każda oferta edukacyjna wiąże się z przedstawieniem przez organizatora szczegółowy program zajęć.

Jak wiadomo, każdy - zwłaszcza początkujący w zawodzie nauczyciel - ma obowiązek przygotować konspekt każdej prowadzonej lekcji.

Zatem można wymagać, by każdy zainteresowany prowadzeniem zajęć edukacyjnych przedłożył taki konspekt dyrekcji szkoły.


2. Dyrektor szkoły ma prawo dokładnie zapoznać się z programem zajęć prowadzonych w podległej mu placówce. A jeżeli zdecyduje się wprowadzić takie zajęcia prowadzone przez edukatora spoza szkoły - decyzja podlega nadzorowi kuratora.


3. Dyrektor ma 30 dni na zapoznanie się z ofertą dla swoich uczniów i musi przedstawić ją organowi nadzorującemu realizację zadań szkoły. Ma to istotne znaczenie, ponieważ to kuratorium odpowiada za właściwe przygotowanie uczniów w zakresie realizacji programu.

W końcu kurator za coś odpowiada i ma prawo do oceny, czy zajęcia dodatkowe nie kolidują z głównym programem podległej mu szkoły.


4.

Opinia kuratora wiąże dyrektora wykonaniem zaleceń dodatkowych.


Osobiście nie wyobrażam sobie działania dyrektora sprzeczne z wytycznymi organizatora szkoły. Dyrektor podlega między innymi zarządowi gminy - bo to gmina odpowiada za organizację pracy szkoły, jak i kuratora oświaty - bo program kształcenia znajduje się w kompetencji nie zarządu gminy, ale Kuratorium Oświaty.


Nic więc dziwnego, że dyrektor musi wykonywać zarządzenia burmistrza, jak i kuratora. Odmowa wykonania takich zaleceń względem burmistrza skutkuje odwołaniem dyrektora ze stanowiska. Jak dotąd, dyspozycje kuratora dyrektor może uwzględnić, ale przymusu nie ma.

Nowelizacja prawa wymusza teraz konsekwencje dla dyrektora za niewykonanie wskazań nadzoru programowego szkoły. Chyba takie rozwiązanie ma sens.

Bo w przypadku konfliktu między zaleceniem kuratora oświaty i brakiem akceptacji przez burmistrza  - dyrektor już nie będzie pełnił roli zakładnika. Będzie mógł spokojnie realizować program oświatowy bez względu na widzimisię zarządu gminy... z korzyścią dla uczniów !


https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28000491,poslowie-porozumienia-zaglosowali-za-lex-czarnek-strzezek.html

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo