Kodeks postępowanai administracyjnego [ustawa z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego, Dz.U. nr 30 poz. 168 z późn. zm., tekst ujednolicony: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19600300168 - ostatni dostęp: 2015.12.14]
w artykule 7 głosi, że:
W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
W związku z przepisami wprowadzającymi, za opublikowanie dziennika ustaw odpowiada minister, jako najwyższy organ administracji państwowej. Tym samym ma on prawo zwrócić się o rozstrzygnięcie w przypadku wątpliwości do swojego przełożonego co do podjęcia dalszej decyzji w zakresie wykonania swojego zadania. Przełożonym ministra jest prezes rady ministrów.
Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego zobowiązuje do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych w sprawie. Ponieważ - zgodnie z przepisami kpa - organa zą zobowiązane do prowadzenia sprawy tak, aby strony uzyskały niezbędne wyjaśnienia oraz wskazówki - wynika obowiązek poinformowania zainteresowanych o dalszym biegu sprawy.
Sprawa jest skomplikowana, ponieważ dotyczy decyzji podejmowanych przez prezesa rady ministrów. Jeżeli prezes rady ministrów wyda decyzję nie zadowalającą którąś ze stron - wtedy o rozpoznanie sprawy należy zwrócić się do sądu administracyjnego.
Pozostaje więc zaczekać na ostateczną decyzję prezes rady ministrów. Dopiero wtedy można będzie odwołać sięe do sądu administracyjnego. W chwili obecnej - zgodnie z zasadą kpa o wydawaniu aktów zgodnych z przepisami prawa - minister ma prawo odmówić zlecenia drukowania aktu sprzecznego z obowiązującą wykładnią prawa bez względu - kto taki akt wydał...
Inne tematy w dziale Polityka