3 obserwujących
15 notek
4209 odsłon
  167   0

Wnioski po wyborach do PE'2019

Na podstawie wyników z około 96% komisji wyborczych. 

 • PiS 46,01 proc.
 • KE 37,87 proc.
 • Wiosna 6,02 proc.
 • Konfederacja - 4,55 proc.,
 • Kukiz'15 - 3,71 proc.,
 • Lewica Razem - 1,23 proc.

Moje wnioski

 1. O niemal duopolowym wyniku zdecydowała bardzo wysoka frekwencja około 45%, podobna jak w wyborach sejmowych. Partie skrajne mogą liczyć na twarde elektoraty. Miękkie elektorat głosują na główne partie, m.in. dlatego że wyborców mniej interesujących się polityką cechuje uproszczone postrzeganie sceny politycznej. 
 2. Zdecydowane zwycięstwo PiS odniósł dzięki piątce Kaczyńskiego, czyli rozdawnictwu socjalnemu. PiS ma swój twardy sanacyjny elektorat, na "wyczucie" 25-30% wyborców, lecz wygraną zapewnia elektorat socjalny. Paradoks jest taki, że władza przekupuje ludzi ich własnymi pieniędzmi: z podatków i przyszłych podatków (zadłużenie). Trzeba dodać, że PiS rozsądnie trzymał budżet w ryzach w poprzednich latach, by zaszaleć w roku wyborczym.
 3. Koalicja Europejska osiągnęła bardzo wysoki wynik. Oczywiście, przegrała z PiSem (pkt poprzedni), lecz strategia pójścia razem zabrałem tlen konkurencji ze strony "postępowej". Moim zdaniem projekt okazał się sukcesem, choć jego postrzeganie zależy od oczekiwań, którymi była wygrana z PiSem.
 4. Wiosna Biedronia jest drugim po PiS wyraźnym zwycięzcą wyborów. Przy tak wysokiej frekwencji przekroczenie progu 5% przez dowolną partię spoza duopolu jest wielkim sukcesem. Tym bardziej, że Biedroń swoim lewicowym liberalizmem nie za bardzo odstaje merytorycznie od KE. Ponownie zadziałała recepta Palikota: połączenie efektu nowości i antyklerykalizmu. 
 5. Konfederacja osiągnęła świetny wynik, który przy wysokiej frekwencji okazał się przegraną. Biorąc pod uwagę stałość twardego elektoratu antysystemowego przy dawnej "europarlamentarnej" frekwencji na poziomie 25% mogliby liczyć na 8%. Mobilizacja elektoratu zabiła wynik. 
 6. Moim zdaniem skupienie się Konfederacji na temacie ustawy 447 było słuszne, nie tylko z powodu walki z PiSem o prawicowy elektorat, lecz przede wszystkim z powodu wewnętrznych różnic. Niestety, realnie prawicowy elektorat jest bardzo nieliczny w społeczeństwie. 
 7. Inicjatywa Kukiz'15 poniosła przegraną. Przez długi czas sondaże cechowała inercja, dająca K'15 przewagę nad Konferederacją. Wybory skończyli nieznacznie, ale jednak za rywalami. Kukiz powinien godzić się z myślą, że nie jest tym "mesjaszem", który uratuje polską demokrację. 
 8. Lewica Razem jest przegranym wyborów. PiS zabrał lewicy elektorat socjalny, a Biedroń - elektorat światopoglądowy. Paradoksalnie lewica ma podobny problem co prawdziwa prawica. Reklamowane w mediach podróbki lepiej się sprzedają. 
 9. Ostatni wniosek dotyczy nieobecnych. Wiecznie zadowolony z siebie Robert Gwiazdowski dostał po nosie. Samodzielnie nie zaistnieje, najbliższym ideowo wyborem dla niego będzie pójście do Kukiza. Podobnie nie wypaliły pomysły ojca Rydzyka na granie z PiSem autorską listą wyborczą. Dawny elektorat "Radia Maryja" został całkowicie wciągnięty przez PiS po katastrofie smoleńskiej. 
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka