Ostatnio pojawiły się nowe dane nt. wyniku strukturalnego sektora GG w Polsce.
Czym jest sektor GG (ang. general government sector)? To sektor instytucji rządowych i samorządowych, czyli najszerszy agregat stworzony do opisu ogółu finansów publicznych. Jest nieco szerszy niż sektor finansów publicznych (SFP) – polskie prawo pozwała bowiem, by wydatki publiczne były realizowane także poza SFP (sic!).
Czym jest wynik strukturalny? To wskaźnik, gdzie wyeliminowano wpływ czynników cyklicznych i jednorazowych na ostateczny wynik. Inaczej mówiąc, to „odsezonowiony” indeks, na podstawie którego można określić jakoś zarządzania pieniędzmi publicznymi w długim szeregu czasowym.
Jak to działa? W czasach koniunktury wynik nominalny sektora GG jest waloryzowany w dół (np. w 2011 wynik nominalny -4,8% przekładał się na wynik strukturalny -5,3%), w czasach dekoniunktury jest waloryzowany w górę (np. wynik nominalny -4,1% zwaloryzowany do -3,5% w 2013).
Najdłuższy szereg czasowy oferuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, ang. IMF) – dane od 1995 roku.

WNIOSKI:
- za niezłe wyniki pochwalić należy rząd J. Buzka w 1999 roku (MinFin L. Balcerowicz), rząd J. Kaczyńskiego w 2007 roku (MinFin z. Gilowska) , rząd E. Kopacz w 2015 roku (MinFin M. Szczurek) oraz rząd B. Szydło w 2016 roku (MinFin P. Szałamacha).
- najgorsze wyniki miał rząd D. Tuska w latach 2009 i 2010 (MinFin J. Rostowski).
- najlepsze wyniki miał rząd M. Morawieckiego w latach 2017 i 2018 (MinFin T. Czerwińska)
Źródła i uwagi metodologiczne
Dane za MFW via knoema.com
https://knoema.com/atlas/Poland/topics/Economy/Financial-Sector-General-Government-finance/General-government-structural-balance-percent-of-potential-GDP
Metodologia MFW wyliczania wyniku strukturalnego
http://www.imf.org/external/pubs/ft/tnm/2009/tnm0905.pdf
Wyniki sektora GG stanowią o wysokości Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. długu EDP).
Inne tematy w dziale Gospodarka