dzialka
Blog działka ogród http://dzialka.bazafirmy.pl/
3 obserwujących
6 notek
1551 odsłon
  322   0

Pomidor wartość odżywcza, wymagania klimatyczne i glebowe

Pomidor wartość odżywcza i wymagania
Pomidor wartość odżywcza i wymagania

Pomidor- krótka historia.
Pomidor (Lycopersicon esculentum Mill) jest warzywem rozpowszechnionym na całym świecie. Ojczyzną pomidora jest Ameryka Środkowa. Stamtąd został przywieziony do Hiszpanii, a następnie zdobył popularność w całej Europie. Do Polski pomidor sprowadzono prawdopodobnie z Włoch w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, a rozwój jego produkcji rozpoczął się dopiero po I wojnie światowej. W wyniku prac hodowlanych otrzymano wiele odmian różniących się pokrojem rośliny, długością okresu wegetacji, plennością, wiernością plonowania, kształtem owoców, ich budową, zawartością suchej masy itp. Inne cechy mają odmiany uprawiane w gruncie, których owoce przeznaczone są do spożycia na surowo, innymi cechami muszą odznaczać się odmiany dla przemysłu przetwórczego, jeszcze inne wymagania stawia się odmianą uprawianym w szklarniach i pod folią.
Początkowo pomidory polowe uprawiano wyłącznie na niewielkich powierzchniach, przy palikach. Obecnie „palikowa” uprawa pomidorów jest prawie wyłącznie stosowana w ogródkach przydomowych i na działkach.

Jeżeli interesuje Cię uprawa pomidora przeczytaj ten artykuł Pomidor wybór pola, stanowiska, nawożenie


 Na skalę produkcyjną uprawia się głównie odmiany samo kończące, niewymagające palikowania i cięcia, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty pracy, a więc również obniżyć cenę owoców. Produkcja pomidorów w Polsce cieszy się ogromną popularnością na działkach i w ogródkach przydomowych, ale również na skalę towarową.

Wartość odżywcza.
Świeże pomidory spożywa się głównie w okresie letnio-jesiennym, natomiast przetworzone pod wieloma postaciami przez cały rok. Odznaczają się one, oprócz walorów smakowych dużą wartością odżywczą (sole mineralne, witaminy). Pomidor ma małą wartość energetyczną (kaloryczną) odznacza się jednak dużą zawartością witamin. Ilości poszczególnych składników zależą od odmiany, warunków klimatycznych i glebowych, uprawy oraz stopnia dojrzałości owoców. W czasie zbioru najwartościowsze są owoce całkowicie lub częściowo dojrzałe na roślinie.


 Wymagania klimatyczne i glebowe.
Pomidor jest wrażliwy na niską temperaturę, dlatego w rejonach o wyższych temperaturach lata otrzymuje się większe i lepsze jakościowo plony niż w rejonach chłodniejszych. Optymalna temperatura wzrostu tej rośliny mieści się w granicach 18 do 27 stopni.
Pomidor wymaga niskiej wilgotności powietrza- około 70% wilgotności względnej, a więc rejonach o dużej wilgotności (częstości opadów) nie ma właściwych warunków do uprawy pomidora ze względu na większą możliwość zainfekowania roślin chorobami grzybowymi.
Pomidor nie ma dużych wymagań glebowych. Może być uprawiany na prawie każdej glebie zasobnej w składniki pokarmowe i w dobrej kulturze. Dobre wyniki w uprawie można uzyskać nawet na glebach lżejszych, stosując odpowiednie nawożenie. Roślina ta słabiej niż inne reaguje na niedobór wody w glebie, ponieważ ma dość głęboki system korzeniowy, co pozwala na przetrzymywanie nawet dłuższych okresów bez opadów.
Na glebach cięższych, mało przepuszczalnych uprawa pomidorów nie jest wskazana, szczególnie w latach o większej ilości opadów.

Dużo informacji o produkcji rozsady znajdziesz w tym artykule Pomidor produkcja rozsady

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości