dzialka
Blog działka ogród http://dzialka.bazafirmy.pl/
3 obserwujących
6 notek
1518 odsłon
  162   0

Kaktusy mrozoodporne

Kaktusy mrozoodporne

Wśród kaktusów jest wiele gatunków, które w naszych warunkach klimatycznych mogą rosnąć na dworze i tam zimować.

Spełnić należy tylko jeden najistotniejszy warunek: przed nadejściem mrozów kaktusy muszą być zmuszone do tego stopnia, żeby uległy zmarszczeniu. Zmarszczenie ma zasadnicze znaczenie, chodzi bowiem o to, żeby soki komórkowe, które pod wpływem mrozu zamarzają i rozszerzają się, nie rozerwały tkanek.

Więcej na temat kaktusów można przeczytać w tym artykule-  jaka ziemia do kaktusów


image

Drugim ważnym momentem jest należyte przygotowanie podłoża do posadzenia kaktusów. W wybranym na ten cel miejscu najpierw sypiemy warstwę 20 cm grubości drenażu. Drenaż usypujemy skośnie z co najmniej 5 cm spadem. Drenaż sporządzamy z grubego żużla i gruboziarnistego tłucznia z cegły lub żwiru. Na drenaż dajemy 5 cm warstwę włóknistego torfu. Torf nakrywamy bardzo przepuszczalną ziemią warstwą 15 cm grubości. Na tak przygotowany zagon sadzimy rośliny.
Obsadzamy zagon zawsze w okresie od 15 maja do 15 lipca tak żeby rośliny zdążyły się zaaklimatyzować i przed nastaniem przymrozków były dobrze ukorzenione.

Na początku września całość nakrywamy szkłem lub folią, żeby woda deszczowa nie nawilżała podłoża, a kaktusy przeschły. Szklany lub foliowy dach umieszczamy 50-70 cm nad zagonem, tak aby pod dachem był przepływ powietrza. Drenaż pod zagonem i dach nad roślinami powodują szybkie przeschnięcie ziemi i z marszczenie się kaktusów.
Można również kaktusy włączyć do ogródka skalnego. Naokoło kaktusa wbijamy 4 paliki i jesienią przykrywamy szybą lub folią. Wiosną pod koniec kwietnia zadaszenie zdejmujemy. Wiosenne deszcze spowodują napęcznienie roślin i ich wzrost. Latem kiedy brak to opadów, kaktusy trzeba podlewać i zasilać nawozami.
Następnym warunkiem udanej uprawy w gruncie jest dobór najwłaściwszych mrozoodpornych gatunków kaktusów.

Na temat szczepienia kaktusów polecam artykuł szczepienie kaktusów

Do dobrze znoszących nasze zimowe warunki klimatyczne należą przeważnie opuncje. Należy tu wymienić na gatunki Opuntia arizonica, O. humifusa, O. hrystricina, O. juniperina, O. Lindheimeri, O. phaeacantha, O. polyakhantha, O. pollardii, O.  rhodantha, O. vulgaris.
Kaktusy z rodzaju Echinocereus, a szczególnie grupy „pectinati” również dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne w zimie.
 Jest pewna grupa kaktusów, która wyżej opisanych warunkach uprawowy w zimie nie została dokładnie sprawdzona, ale wytrzymuje zimę w zimnej szklarni lub folii temperaturę do minus 16 stopni C. Są to rośliny które bezwzględnie wymagają ochrony przed wilgocią w okresie jesienno zimowym.  Wskazane są próby uprawy tych gatunków w gruncie ale pod warunkiem przestrzegania umówionych uprzednio wymogów bezwzględnego zimowania zupełnie na sucho i wcześniejszego doprowadzenia do zmarszczenia kaktusów.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale