EdithKulpienski EdithKulpienski
656
BLOG

Jedzenie mięsa bywa zabójcze! Kortyzol

EdithKulpienski EdithKulpienski Rozmaitości Obserwuj notkę 30


Jakiś czas temu bylo głośno o bezstresowym uboju zwierząt, niektórzy z nas kpili z tego, mówiąc, że obrońcy zwierząt wymyślają co rusz nowe ciekawostki, aby tylko zwrócić na siebie uwagę opinii publicznej. Okazuje się jednak, że mieli ku temu poważne powody, a mianowicie niekorzystny wpływ hormonu zawartego w mięsie pochodzącego z tradycyjnego uboju. Wysokie jego stężenie, działało szkodliwie na ludzki organizm, mowa tu o kortyzolu. Kortyzol nazywany jest hormonem stresu, oddziałuje on na prawie wszystkie komórki organizmu, reguluje metabolizm, poziom glukozy we krwi, ciśnienie, gospodarkę wodną i elektrolitami, działa przeciwzapalnie oraz działa na psychikę.

Wytwarzają go nadnercza pod wpływem innego hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, która reaguje na hormonalne sygnały od podwzgórza, odpowiadającego m.in. za stężenie kortyzolu we krwi.

Najwięcej kortyzolu produkuje się rano.

Niestety istnieją choroby powstające na wskutek nadmiernej jego produkcji. Dzieje się tak w przypadku zespołu Cushinga, dochodzi tu do przyrostu tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej, twarzy i talii, przy szczupłych kończynach, pojawia sie nadciśnienie, zmiany na skórze, osłabienie mięśni, zaburzenia nastroju, wzmożone pragnienie i częstomocz, zaburzenia miesiączkowania, osteoporoza, cukrzyca .

Są również choroby powstałe na skutek niedoboru kortyzolu np. choroba Addisona, objawiająca się osłabieniem mięśni, skłonnością do zasłabnięć, spadkiem wagi, zaburzeniami nastroju, zmianami na skórze, nie leczona prowadzi do śmierci.

O kortyzolu mówi się hormon stresu, ponieważ wydziela się on m.in.w obliczu zagrożenia lub silnego stresu.

Ludzki mózg w przypadku permanentnego stresu nie rozróżnia śmiertelnego zagrożenia od zwykłej sprzeczki z partnerem, w takim przypadku kortyzol może osłabiać procesy o żywotnym dla organizmu znaczeniu, skutkiem tego mogą być lęki, depresja, kłopoty z układem trawiennym, bóle glowy, choroby układu krążenia, zaburzenia snu, tycia, problemy z pamięcią i koncentracją.

Niemieccy naukowcy twierdzą iż kortyzol pomaga utrwalać traumatyczne wspomnienia, nie tylko w momencie ich powstania, ale również później, gdy myślimy o traumatycznych przeżyciach, twierdzą oni że odkryty przez nich mechanizm może tłumaczyć, dlaczego osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego ( PTSD posttraumatic stress disorder ) borykają sie z trudnymi do opanowania emocjonalnymi wspomnieniami. W ich przypadku wspomnienia nie chcą się tak jakby zatrzeć, tak jak u ludzi zdrowych, czyli czas nie dziala tu kojąco na pacjenta.

Dalsze badania nad kortyzolem przez inny zespół naukowców pokazały, że hormon ten może pomagać w usuwaniu lęków w psychoterapii, w czasie której pacjent wytwarza nowe skojarzenia. Pokazali oni również niekorzystne działania na psychikę jego niedoboru w organizmie.

Kortyzol ma wpływ na podejmowanie decyzji przez czlowieka, okazuje się że pomaga on podejmować właściwe decyzje.

Inne badania stwierdziły, że u osób w średnim wieku kortyzol pogarszał pamięć i mial degeneracyjny wpływ na mózg.

Udowodniono, że spożywanie mięsa z uboju, gdzie zwierzęta były poddane olbrzymiemu stresowi jest szkodliwe z uwagi na zawarty tam kortyzol o bardzo wysokim stężeniu. Czy ktoś jedząc schabowego z kapustą zastanawiał się kiedyś nad tym z jakiego uboju pochodzi to mięso? Najważniejsze, że smakuje, kto zastanawiałby się nad tym ile kortyzolu on zawiera.

Okazuje się, że hormon ten ma olbrzymi wpływ na komfort naszego życia .

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości