Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
7 obserwujących
183 notki
75k odsłon
  643   0

Czy ofiara Gwałtu ponosi za niego odpowiedzialność? Konsekwencje traumy


Wielu z nas ma za sobą ciężkie dni, często odczuwając ich konsekwencje przez dlugie lata. Niektórzy  przeżyli ciężki wypadek, inni byli świadkami przemocy, a jeszcze inni byli jej ofiarami. W przypadku złego doświadczenia w mózgu ludzkim zachodzi specyficzny proces. Osoby przeżywający przemoc seksualną, w większości przeżywają traumę. Gwałt wiąże się ze strasznymi traumatycznymi konsekwencjami, pomimo niejasno zapamiętanego często obrazu tego czynu. Ofiara odczuwa wciąż wstyd. Czyn ten jest najstraszniejszą zbrodnią, poza zabiciem kogoś, wymierzoną przeciwko innemu człowiekowi. Przestępstwo to, wywoluje większy wstyd u ofiar niż samego sprawcy. Gwałt to zbrodnia, zgodnie z którą ofiara nie powinna niepokoić innych, swoją historią, ponieważ wywoluje wedlug nich złe skojarzenia. A spoleczenstwo nie pragnie słuchać tego typu historii, woli udawać że ich nie widzi. Gwałt jest przestępstwem, które jest rzadko zgłaszane, a jeszcze rzadziej udawadniane.

Nie mówi się już o gwałcie, tylko o przemocy seksualnej, której definicja jest bardziej dokładna, obejmuje oba składniki tego przestępstwa. Często używanie przemocy w stosunku do innej osoby, ma związek z seksem., Jednak przemoc seksualna nie jest jednoznaczna z nim. Większość jej ofiar przeżywa traumę. Jak potwierdzają badania jej doswiadczenie ma specyficzny wplyw na naszą pamięć. Nasz mózg przechowuje o niej informacje, na początku w pamięci krótkotrwałej, gdzie wspomnienia są wciąż niestabilne przez długi czas, wtedy konsolidują się w pamięci długotrwałej.

Skrajna reakcja stresowa wywołuje gwałtowny wzrost poziomu adrenaliny w naszym organiźmie, wpływając bezpośrednio na te procesy. Następnie zostaje uwalniany kortyzol, co wplywa negatywnie na hipokamp: część naszego mózgu, odpowiedzialną za przechowywanie wspomnień, zwłaszcza tych w formie werbalnej.Z uwagi na to, że prawdopodobnie proces pamięci zostaje zakłócony po tak strasznym doświadczeniu, nasz mózg przechowuje głównie wrażenia zmysłowe, podczas gdy werbalna pamięć naszej traumy jest utrudniona , co w efekcie powoduje, że ofiara bardzo często nie może o niej mówić.

Podczas traumy nasz mózg zostaje zalany informacjami, następnie chroni się ukrywając niektóre z nich.Nasze wspomnienia pozostają w formie migawek, wyzwalanych przez jakiś wyzwalacz, może nim być np.okreslony zapach, kolor lub sytuacja. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że stalo się coś bardzo złego.

Często bywa, że po wielu latach przypominamy sobie, o jakiś strasznych przeżyciach, które nas spotkały np. w dzieciństwie, a nasz umysł chroniąc sie przed konsekwencjami zapomniał o nich. To wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Wiele ofiar, które doświadczyły wielkiej traumy, tłumi je tak bardzo, że wydaje im się, że o tym zapomniały. Jednak my nie zapominamy, w odpowiednim momencie czesto coś wywoła ich przypomnienie sobie.

Najczęstszymi konsekwencjami przemocy seksualnej są depresja i zespół stresu pourazowego. Ofiary cierpią z uwagi na niepokój, restrospekcję czy koszmary. Ponadto trudności z koncentracją, postrzeganiem własnego ciała lub własnych uczuć.

Pamietajmy o tym że złe samopoczucie ofiary jest uzależnione od środowiska i kultury w jakiej żyje, jak tam postrzegana jest przemoc seksualna. Niestety w wielu kulturach odpowiedzialnością za nią obarcza się ofiary. Sprawia to, że zbrodnia jest dla nich jeszcze trudniejsza.

"Gwałt jest jednym z najpoważniejszych traumatycznych przeżyć o najpoważniejszych konsekwencjach psychologicznych. Dotyczy to wszelkich kultur i związane jest ze wstydem."

W zacofanych kulturach patriarchalnych osoby, które przeżyły przemoc seksualną uważano często za trędowate, byly odrzucone przez społeczeństwo. W obecnym czasie wszyscy są zgodni, że stanowi to ciężkie przestępstwo przeciwko drugiemu człowiekowi. Niestety w dalszym ciagu jest to temat bardzo wstydliwy.,. zwłaszcza dla ofiary, dlatego też często mają one poczucie winy, choć to nie one są winne.

Aby czuć się mniej bezsilni, wmawiają sobie, że gwałtowi mogłyby zapobiedz w przyszłości unikając pewnych sytuacja tj. no. spacerowania późno po parku, co na zwiazek z tzw. hipotezą sprawiedliwego świata. To wiara w to, że świat jest sprawiedliwy, nawet jeśli doświadczyli go inaczej. Złe doświadczenia ze złymi ludźmi, dobre, z dobrymi. Dlatego też czesto mówią" Gdybym nie szedł tak późno przez park, nie przydarzyło by mi się to".

Pamietajmy żadna ofiara nie jest winna w żadnym stopniu gwałtowi, to sprawca jest za niego odpowiedzialny!

Lubię to! Skomentuj115 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości