EdithKulpienski EdithKulpienski
212
BLOG

Niewolnice Marysie

EdithKulpienski EdithKulpienski Rozmaitości Obserwuj notkę 54


Czym jest współczesne niewolnictwo?

"Współczesne niewolnictwo, znane również jako nowoczesne niewolnictwo lub neoniewolnictwo, odnosi się do zorganizowanego niewolnictwa lub przymusowej pracy we współczesnym społeczeństwie. Choć niewolnictwo jako takie jest nielegalne we wszystkich współczesnych państwach, jednak często występuje jako trudne do zwalczania zjawisko bezprawne. Ponadto niektóre rodzaje przymusowej pracy są legalne w wielu krajach; choć nie są one niewolnictwem w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale mogą być traktowane jako rodzaje współczesnego niewolnictwa [potrzebny przypis]. 

 Szacunkowa liczba współczesnych niewolników w 2016 r. na świecie wynosiła od 40 [1] do 46 milionów [2]. Osoby zniewolone są często trudne do zidentyfikowania, a odpowiednie statystyki często nie są dostępne. Alliance 8.7 [3] szacuje, że w 2016 r. 24,9 miliona ludzi było zmuszanych do pracy, z czego 16 milionów było wykorzystywanych w pracach o charakterze prywatnym, takich jak prace w domu, budownictwo lub rolnictwo. 4,8 miliona osób przymuszanych do wyzysku seksualnego, a 4 miliony do pracy, która była narzucona przez władze państwowe. 15,4 miliona ludzi żyło w wymuszonych małżeństwach." 

Trzeba dodać, że przeciągająca się pandemia pogłębiła to zjawisko.

Po dziś dzień kobiety spędzają więcej czasu na wykonywaniu nieodpłatnej pracy, takiej jak na przykład opieka nad dziećmi i prace domowe, niż mężczyźni. Dane statystyczne nie pozostawiają wątpliwości, tylko 41 milionów mężczyzn na całym świecie zapewnia nieodpłatną opiekę w pełnym wymiarze godzin, w porównaniu do 606 milionów kobiet. Ponadto matki mają mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z ojcami i kobietami bezdzietnymi. Więc gdzie jest prowadzona ta polityka pro rodzinna? Niestety dane mówią same za siebie...

Okazuje się, że każda kobieta na świecie pracuje nieodpłatnie średnio 4 godziny i 22 minuty dziennie. Dla porównania mężczyźni spędzają tylko połowę tego czasu. Niestety Covid-19 jeszcze bardziej pogłębił tę lukę i obecnie kobiety pracują o 15 godzin tygodniowo więcej nieodpłatnie od mężczyzn, czyli 6 godzin i 30 minut dziennie. To fakty...

Prawda jest taka, że dziewczynki od najmłodszych lat są uczone wykonywania prac domowych, przy czym wmawia im się, że to ich obowiązek. Miało to może kiedyś większy sens, gdy zajmowały się tylko domem i rodziną. Czasy się jednak zmieniły, kobiety w większości przypadków pracuje zawodowo, po czym wracają do domów i pracują dalej, gdy to mężczyźni odpoczywają lub skupiają się na swoich zainteresowaniach. I gdzie tu równouprawnienie?!

Gdy kobiety proszą o pomoc swoich mężczyzn, bardzo często słyszą:

"Chciałyście równouprawnienia, to je macie!"

Hmm...może powinny zostawić ich z dziećmi i robić nadgodziny?! Z pewnością będą mniej zmęczone, niż pracując 8 godzin i prawie drugie tyle w domu. Panowie natomiast poznają znaczenie swoich słów:

"Przecież pracujesz tylko 8 godzin, a później siedzisz w domu!"

No cóż, praca w domu nie ma nic wspólnego z siedzeniem, jednak musicie się przekonać o tym na własnej skórze. Bezcelowe jest tłumaczenie wam tego faktu.


*** Oczywiście  przedstawione zachowania nie dotyczą wszystkich mężczyzn i wszystkich kobiet, tylko ich części!


Źródło:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_w_XXI_wieku

Bank Światowy. (2020). Siła robocza, kobiety (% całkowitej siły roboczej), świat [Zbiór danych]. Bank danych Banku Światowego.

Bank Światowy. (2020). Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet (% populacji kobiet w wieku 15+) (szacunki modelowe MOP), świat [zbiór danych]. Bank danych Banku Światowego.

Bank Światowy. (2020). Wskaźnik aktywności zawodowej mężczyzn (% populacji mężczyzn w wieku 15+) (szacunki modelowe MOP), świat [zbiór danych]. Bank danych B

anku Światowego.

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości