EdithKulpienski EdithKulpienski
480
BLOG

Dlaczego niektórzy ludzie są niewdzięczni?

EdithKulpienski EdithKulpienski Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 75


W piątek premier Polski powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby nie obrażał Polaków, podtrzymując ostrą retorykę wobec Kijowa po tym, jak polski prezydent próbował załagodzić konflikt dotyczący importu ukraińskiego zboża.

Nie jest żadną tajemnicą, że już od dłuższego czasu jesteśmy urażeni wypowiedziami prezydenta Ukrainy i jego brakiem wdzięczności za nasze wsparcie i pomoc, które okazywaliśmy narodowi ukraińskiemu od początku wojny na Ukrainie. 

Sądząc po jego słowach, nic to dla niego nie znaczy. A wręcz uważa, że powinniśmy pomagać o wiele bardziej. Panu prezydentowi chyba pomyliły się kraje, póki, co Polska nie jest częścią Ukrainy, tylko suwerennym państwem. Tak więc, stawianie nas w złym świetle może spowodować tylko pogorszenie stosunków Polsko - Ukraińskich, które już są nie najlepsze.

Dlaczego więc Ukraińcy są niewdzięczni, mimo tak wielkiego wsparcia całego narodu polskiego?

Odpowiadając na pytanie, z psychologicznego punktu widzenia, niewdzięczność ludzi jest złożona, ponieważ zachowania i emocje człowieka są wynikiem wielu czynników. Może ona wynikać z różnych czynników psychologicznych, jednym z nich jest adaptacja hedoniczna: Człowiek ma tendencję do przyzwyczajania się do pozytywnych aspektów swojego życia i traktowania ich jako normy. Gdy coś staje się codziennością, przestaje doceniać jego wartość i odczuwa mniej wdzięczności za to, co otrzymuje.

Poza tym niektórzy ludzie mają negatywne wzorce myślowe, chociażby takie jak skupianie się na negatywnych aspektach swojego życia lub skłonność do krytykowania innych. Co może wpływać na ich zdolność do dostrzegania i doceniania pozytywnych rzeczy w swoim życiu.

Również perfekcjonizm człowieka wpływa na jego obiektywny osąd, ma trudności z docenieniem tego, co osiągnął, ponieważ zawsze oczekuje więcej od siebie. Dążenie do doskonałości może wpływać na brak satysfakcji i wdzięczności za osiągnięcia.

Ciągle porównywanie się z innymi ludźmi może prowadzić do poczucia niedoskonałości i niezadowolenia z własnego życia. Kiedy skupiamy się na tym, czego nam brakuje w porównaniu do innych, możemy nie doceniać tego, co już mamy. Podobnie jak w przypadku wybujałego ego i braku samokrytycyzmu.

Bardzo często ludzie zwyczajnie nie są świadomi wartości i znaczenia tego, co otrzymują od innych. Mogą nie zdawać sobie sprawy z trudu, poświęcenia i czasu, jakie ktoś poświęcił, aby im pomóc lub przyczynić się do ich sukcesu, ponieważ mają zbyt wysokie oczekiwania wobec niego i nie doceniają jego wysiłku, jeśli nie spełnia tych oczekiwań. 

Brak otwartej komunikacji może być powodem tego, że ludzie nie wyrażają swojej wdzięczności, ponieważ nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest to dla drugiej osoby. Poza tym ludzie, którzy są niezadowoleni ze swojego życia lub mają niską samoocenę, mogą mieć trudności z wyrażaniem wdzięczności wobec innych. Ich własne niezadowolenie może przysłonić ich zdolność do docenienia innych.

Bez znaczenia na powody takiego zachowania prezydenta Ukrainy, mamy po raz kolejny nauczkę, że nie warto oczekiwać wdzięczności od innych za nasze dobre serca i poświęcenie.

Dzięki Bogu nie wszyscy ludzie są niewdzięczni, większość z nas potrafi docenić pomoc i wsparcie, jakie otrzymujemy. Ważne jest, aby próbować zrozumieć i wspierać siebie nawzajem, aby promować większe zrozumienie i wdzięczność w społeczeństwie.


Źródło

Reuters

Zdjęcie Google 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości