Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner
355
BLOG

Ekonomia długiego trwania

Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Dziś w Poznaniu rozmawialiśmy o ekonomii solidarności. W dobrym momencie. Jest nadzieja na nowy początek, jak o swoich działaniach mówi Barka – warto podkreślić z naciskiem – Fundacja Pomocy Wzajemnej. To fundament ekonomii solidarności. Pomoc wzajemna, trwałość i konsekwencja w działaniu, a także pomocniczość i wspólnotowość. Co ciekawe, i strasznie niepoprawne politycznie – to antyteza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przemiły skądinąd Jurek Owsiak mobilizuje na jeden dzień ludzką ofiarność i zbiera pieniądze równe wydatkom, które  Narodowy Fundusz Zdrowia ponosi w ciągu kilku godzin. (Średnio NFZ wydaje ok. 150 mln zł dziennie) . I nie chciałabym być źle zrozumiana – nie problem w pieniądzach – czasem szklanka wody czy kromka chleba ratują ludzkie życie. Problem w „załatwieniu sprawy” czystego sumienia. Od lat nienaprawiany system ochrony zdrowia przyjmie wszak każde pieniądze. Kupowanie za prywatne datki sprzętu do publicznych szpitali – to sprzeczne z zasadą pomocniczości, to wyręczanie nieudolnego państwa. Nawet jeśli cel jest bardzo szlachetny – a jest – to sposób jego realizacji budzi moje wątpliwości. Ludzka ofiarność powinna być kierowana podmiotowo. Do chorych, najsłabszych, najbardziej potrzebujących. Wprost do osób i rodzin, a nie do państwowych instytucji.

Ma rację Owsiak, że nie można oczekiwać od ludzi hojności każdego dnia. Ale nie można również wyrabiać w młodych ludziach (wolontariuszach) poczucia, że jednym dniem pracy „załatwiam” sobie problem pomocy i wrażliwości na potrzeby innych ludzi.. Pomoc nie może być świąteczna, jednorazowa i dystrybuowana centralnie. Solidarność to pomoc wzajemna, trwała, budująca relacje wspólnotowe. To nie akcja lecz postawa.

Najważniejsza w tym jest trwałość postaw i relacji. Ekonomia długiego trwania (śródtytuł z artykułu J. Buzka i A. Surdeja – Odrodzenie ducha – budowa wolności) to planowanie strategiczne, budowanie sprawnych instytucji oraz  tworzenie relacji pomiędzy ludźmi i organizacjami  opartymi na zaufaniu.

I znowu niestety muszę przywołać antytezę. Jeden z uczestników naszego dzisiejszego spotkania, wpadł trochę spóźniony i ogłosił, że nie dość awantury o demontaż OFE, to jeszcze minister Fedak chce zlikwidować składkę zdrowotną. Co prawda po kilku godzinach było dementi, ale zaufanie do państwa kolejny raz zostało nadwątlone.

10 stycznia 2011

Doktor nauk technicznych, absolwentka Politechniki Łódzkiej. Była Wiceprezydent Miasta Łodzi, była doradca Prezesa Rady Ministrów, była szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie w Ministerstwie Finansów. Obecnie jest członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego oraz ekspertem Centrum im. Mirosława Dzielskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości