ELEWARR ELEWARR
36
BLOG

Koronawirus jest groźny, ale Elewarr zapewni bezpieczeństwo zbożowe

ELEWARR ELEWARR Gospodarka Obserwuj notkę 1

image Będziemy zapewniać bezpieczeństwo w zakresie zbożowym w okresie epidemii. Koronawirus i każdy stan wyjątkowy wpisuje się w misję jaką ma Elewarr – mówi w rozmowie ze Świat Rolnika.info dr Daniel Korona, prezes Elewarru.  

Czy Elewarr jest gotowy, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Polakom w czasie epidemii? Nazwisko Korona zobowiązuje podwójnie w tym momencie...

No tak, w Elewarrze jest Korona, ale... bez wirusa. Koronawirus jeszcze do nas na szczęście nie dotarł. Elewarr powstał w 1992 r. dla przechowania rezerw państwowych zbóż, czyli rezerw na różne okoliczności nadzwyczajne. Co prawda, tego prawnie nie zapisano, rola spółki uległa nieco zmianie od tamtych czasów i działamy dziś jak zwykła spółka handlowa, na własnym rozrachunku, bez żadnej dotacji państwowej, tym niemniej jesteśmy firmą państwową, działamy zatem także w interesie państwa i będziemy zapewniać bezpieczeństwo w zakresie zbożowym w okresie epidemii. Koronawirus i każdy stan wyjątkowy wpisuje się w misję jaką ma Elewarr.  

Jakimi zasobami dysponuje Elewarr i jak wygląda ich zabezpieczanie oraz jak wyglądałaby ewentualna ich dystrybucja?

Elewarr posiada nowoczesne elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności ponad 680 tysięcy ton, w których przechowujemy zboże i rzepak, w celach usługowych dla podmiotów prywatnych i Agencji Rezerw Materiałowych i własny towar. Sam Elewarr handluje zbożem, i gros skupionego w okresie żniw zboża i rzepaku już sprzedaliśmy, ale wciąż dysponujemy kilkudziesięcioma tysiącami ton zbóż własnych. Ponadto przechowujemy rezerwy strategiczne zbóż (pszenicy, żyta) Agencji Rezerw Materiałowych. To są całkiem spore ilości, wielokrotnie większe niż nasze aktualne zasoby zbóż własnych. Te zboże także, jeżeli będzie decyzja stosownych władz, mogą być wykorzystane, ale na razie nie ma ani takiej decyzji, ani takiej potrzeby.

Elewarr jest jednym z głównych ogniw bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ale nie jedynym.

Pamiętać należy, że ok. 45% rezerw państwowych Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się w elewatorach innych podmiotów niż elewarrowskie. Ale faktycznie głównym ogniwem bezpieczeństwa żywnościowego kraju są sami rolnicy, dysponujących własnymi bin-ami, silosami, w których przechowują zboże. Wciąż powinno być u nich kilka milionów ton.  

Jest Pan związany także z Francją. Jak ocenia Pan polskie bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście tego co robi ministerstwo rolnictwa Francji? 

Jak tylko pojawił się koronawirus w Polsce, rząd i instytucje podjęły stosowne decyzje, które poprzez ograniczenie możliwości gromadzenia się w miejscach publicznych, zmierzają do ograniczenia możliwości rozszerzenia się epidemii. Co prawda doszło do krótkotrwałej paniki społecznej w sklepach, ale na szczęście nastąpiło to na początku epidemii i teraz sytuacja wydaje się być opanowana. A władze Francji? Podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy zbagatelizowano sytuację, nie podjęto właściwych decyzji we właściwym czasie. Dopiero gdy mleko się rozlało, tj. gdy doszło do setek, a następnie tysięcy zarażeń koronawirusem, zaczęto od 12 marca podejmować decyzje w sprawie zamknięcia szkół, restauracji, kawiarni, kin, itd. Francuski minister rolnictwa składa zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ale poza deklaracjami niewiele realnie uczynił w tej sprawie, a Francuzi rzucili się do zakupów, tworząc zbiorowiska ludzkie i zwiększając potencjalne zagrożenie epidemiologiczne.

Czy praca Elewarru, jego pracowników, w tym nietypowym czasie uległa zdecydowanym zmianom?

Tak, wydano dyrektorom i kierownikom obiektów nakaz podjęcia wszelkich środków ostrożności przed koronawirusem, stąd mierzenie temperatur, zapewnienie środków ochrony indywidualnej pracownikom, ograniczenie wyjazdów służbowych, stosowne informacje na budynkach, udzielono urlopy i wyrażono zgody na pracę zdalną w wielu przypadkach. To nie wszystko, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego Zarząd Elewarr Sp. z o. o. podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu skupu zbóż oraz niewykonywaniu analiz laboratoryjnych podmiotom zewnętrznym we wszystkich elewatorach. Nie podjęto decyzji w sprawie wydań, bo musimy być gotowi na wypadek w którym trzeba będzie uruchomić rezerwy strategiczne. Dlatego też w elewatorach pozostali pracownicy niezbędni dla bieżącego utrzymania spółki w stanie funkcjonalności, na wypadek takiej decyzji. Koronawirus wpisuje się w misję jaką ma Elewarr na czasy wyjątkowe, trudne, także na wypadek wojny. Jesteśmy gotowi. Polacy mogą czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zbożowe kraju.

Robert Wyrostkiewicz 

(za Świat Rolnika Info, https://swiatrolnika.info/koronawirus-elewarr)

ELEWARR
O mnie ELEWARR

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka