6 obserwujących
371 notek
256k odsłon
224 odsłony

PFR miał czuwać nad ofertami PPK. A takie coś przepuścił

Wykop Skomentuj2

Ustawa o PPK zakłada, że wszystkie materiały reklamowe i oferty dotyczące warunków oszczędzania w PPK – w Pracowniczych Planach Kapitałowych – muszą być zatwierdzone (przed publikacją) przez dodatkowy organ nadzoru (w stosunku do KNF) jakim jest Polski Fundusz Rozwoju. Skutkiem tego, dopiero po zatwierdzeniu przez PFR, oferta PPK danej instytucji finansowej może być/musi być opublikowana na specjalnym portalu pod adresem: mojeppk.pl.

Właśnie przeglądam te oferty i natrafiłem na poważne przekłamanie już na literze (alfabetycznie) A, pod adresem AVIVA INVESTORS TFI.

Jakie informacje o ofercie AVIVA zostały pozytywnie zweryfikowane przez PFR?

„Mamy bogate doświadczenie w prowadzeniu programów inwestycyjnych i emerytalnych dla przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów są zarówno duże korporacje, jak i małe firmy. Łącznie zarządzamy aktywami o wartości 1,13 mld zł - w ramach 959 programów emerytalnych dla ponad 55 tysięcy Klientów - ulokowanymi w funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych.”

Wow, jak PFR mój dopuścić do takiej manipulacji informacyjnej?

Pracodawca nie musi wgłębiać się w szczegóły. Z tej informacji może wyciągnąć wniosek, że AVIVA jest liderem na rynku PPE. Skoro liczba PPE  wynosi około 1,5 tysiąca, a AVIVA zarządza blisko tysiącem, to przecież... jest LIDEREM na tym rynku. A skoro doświadczenie na rynku PPE jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, to...  – historię sobie dopisali autorzy tych nieprawdziwych informacji. 

Dlaczego te informacje są nieprawdziwe?

Ustawa PPE w art. 9 stwierdza, że: Określenie „program emerytalny” może być używane wyłącznie do określenia programów uregulowanych w niniejszej ustawie”. Ten zapis jest nieprzypadkowy: ma zapobiec manipulacjom informacyjnym.

PFR opublikował więc nieprawdziwe informacje o udziale AVIVA TFI w rynku PPE. Co więcej, udział TFI AVIVA w rynku PPE wynosi mniej niż 2%!

Dreszczyku emocji, jak cała sprawa się zakończy, dodaje treść artykułu 50. 1 ustawy o PPE.:

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w firmie lub do określenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej albo w reklamie określenia „program emerytalny”, podlega grzywnie do 1 000 000 zł lub karze pozbawienia wolności do lat 3.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale