www.rogala.pl
Pomocny Poprzez Edukowanie
6 obserwujących
380 notek
274k odsłony
  1405   0

To nieprawda, że KE rekomenduje podniesienie w Polsce ustawowego wieku emerytalnego

W środę, 5 czerwca, Komisja Europejska opublikowała bardzo zwięzłą rekomendację podjęcia określonych działań dla kilku państw europejskich, w tym dla Polski. Chwilę później w mediach pojawiła się całkowicie nieprawdziwa informacja o tym, że KE oczekuje od Polski podniesienia ustawowego wieku emerytalnego, który wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

KE w swojej bardzo zwięzłej rekomendacji – zajmującej 8 stron – stwierdza jedynie, że obniżenie wieku emerytalnego doprowadziło do obniżenia rzeczywistego wieku emerytalnego, a przede wszystkim do zróżnicowania emerytur mężczyzn i kobiet. To wiemy w Polsce lepiej od autorów tego raportu. 

A co napisano w rekomendacji?

"Zapewnienie adekwatności przyszłych świadczeń emerytalnych i trwałości emerytur, poprzez podjęcie środków w celu podniesienia rzeczywistego wieku emerytalnego i reform preferencyjnych systemów emerytalnych".

W systemie powszechnym, bez rolników, mundurowych i tak dalej, mamy najbardziej adekwatny system emerytalny w Europie: otrzymujesz tyle, ile odłożyłeś/ podzielone przez średnie trwanie życia. Większość krajów Unii, na czele z Hiszpanią, Francją a przede wszystkim z Niemcami, pod względem tej adekwatności, nie dorasta nam do pięt.

Bolączką naszego systemu - na którą wskazują autorzy rekomendacji - są grupy zawodowe, które korzystają z preferencji, stąd określenie: "reform preferencyjnych systemów emerytalnych".

Komisja rekomenduje, abyśmy podjęli reformy tych systemów, bo to jest sposób na podniesienie rzeczywistego wieku emerytalnego.

W rekomendacji KE nie ma ani słowa o tym, że Polska powinna podnieść ustawowy wiek emerytalny. To jest ogromna zmiana w narracji wcześniejszych publikacji sygnowanych przez UE.


Najzabawniejsze jest to, że politycy PIS, pytani przez dziennikarzy, czy ugną się pod naciskiem KE, szli w zaparte!!!

Niekompetencja goni niekompetencję: dziennikarza, który powiela niesprawdzoną informację i czołowego polityka PIS, który na tę niesprawdzoną informację odpowiada. 


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo