6 obserwujących
370 notek
264k odsłony
1464 odsłony

Dlaczego pracownicy wypisują się z PPK?

Wykop Skomentuj36

Brałem udział w kilkunastu wdrożeniach PPK. Powodem rezygnacji z oszczędzania w PPK nie jest brak zaufania do systemu emerytalnego. Doświadczenia z OFE jest wykorzystywany przez część pracowników jako pretekst racjonalizujący w pełni emocjonalną decyzję.

Najczęstszy powód rezygnacji z PPK

Najczęstszym powodem rezygnacji jest obniżenie kwoty wynagrodzenia netto: dla części pracowników wynagrodzenie netto, dzień, w którym otrzymują przelew od pracodawcy, jest najważniejszym dniem w miesiącu.

W takim przypadku kwota, jaka wpływa na ich konto w tym dniu, jest traktowana niemal jak fetysz.

Dla tych pracowników, przystąpienie do PPK jest kojarzone wyłącznie z tym, że w kolejnym miesiącu kwota, jaką zauważą na swoim koncie będzie niższa: o koszt składki opłacanej z własnego wynagrodzenia (równowartość 2 proc. wynagrodzenia brutto) oraz koszt zaliczki na podatek PIT od składki pracodawcy. Ten spadek wynagrodzenia jest najsilniejszym oporem przed uczestniczeniem w PPK. Czasami jest on tak silny, że żadne racjonalne argumenty nie są w stanie go pokonać, ponieważ jego źródło jest w podświadomości. Oczywiście pracownik zdaje sobie sprawę, że wypisując się z PPK, straci podwyżkę od pracodawcy, a także dopłaty z Funduszu Pracy. To stanowi źródło dysonansu.

Jak pracownik radzi sobie z tym dysonansem? Odwołuje się do doświadczeń związanych z OFE; oczywiście uczestnicy PPK są zabezpieczeni przed takim scenariuszem: mają bowiem prawo do dokonania zwrotu środków. Jak pracownik, który nie może pogodzić się z obniżką wynagrodzenia netto, odpowiada na ten argument? Ustawę można zmienić w ciągu nocy, razem z podpisem prezydenta.

W takim przypadku oczywiście nie ma sensu dalsza dyskusja z tą osobą: Odpowiadam: No cóż, mam stu procentową pewność, że pan/pani nie przystąpi do PPK... TERAZ. 

A jeżeli taka opinia pada na prezentacji, w której uczestniczy kilkudziesięciu pracowników?

Wystarczy zadać dwa pytania:

1. Jakie jest według pana/pani prawdopodobieństwo takiego scenariusza? Prawie zawsze pada odpowiedź: Jestem tego pewien/pewna.

I wówczas wystarczy zadać kolejne pytanie, tym razem skierowane do wszystkich innych uczestników spotkania:

2> Czy ktoś jeszcze z państwa jest pewny, że ustawa o PPK zostanie w przyszłości zmieniona z dnia na dzień i państwa oszczędności trafią do ZUS, zanim zdążycie złożyć zlecenie zwrotu środków? Proszę o podniesienie ręki. Tylko na jednej prezentacji odważyły się dwie osoby podzielić zdanie takiego sceptyka.

Warto wiedzieć, że podobnie bardzo sceptycznie reagowali pracownicy, który podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPE dwadzieścia lat temu!

Zaledwie 30-40% pracowników rezygnowało z uczestnictwa, chociaż jedynym kosztem był podatek PIT od składek finansowanych przez pracodawcę.

Wiedzmy że, zamach na OFE wystąpił ponad 10 lat później. Tutaj pretekst był inny, mniej oczywisty: ja nie dożyję, nie wiadomo co będzie, nikt mi nie zagwarantuje, ile ja będę miał(a).
Wykop Skomentuj36
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo