86 obserwujących
3163 notki
1807k odsłon
351 odsłon

Hagia Sophia meczetem, czyli potęga islamu

Wykop Skomentuj1

  Wczorajszy dzień, 24 lipca 2020, był jednym z najważniejszych dni XXI wieku. Oto, jak donosi "Wprost":

  "Od piątku 24 lipca świątynia Hagia Sophia w Stambule została ponownie meczetem. W pierwszych od 86 lat muzułmańskich modłach w tym miejscu wziął udział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. To on podjął oficjalną decyzję o przekształceniu istniejącego dotąd w tym miejscu muzeum w meczet.

ewnątrz świątyni na białe zasłony zakryły wizerunki Marii i Jezusa, wyłączono też reflektory, które podświetlały malowidła. Urzędnicy potwierdzili, że chrześcijańskie freski i mozaiki zdobiące przepastną kopułę i centralną salę będą ukrywane na czas muzułmańskich modlitw, ale pozostaną widoczne przez resztę czasu.

W piątkowych uroczystościach wzięło udział kilkuset zaproszonych gości. Na placu przed świątynią ustawiono telebim i głośniki, aby transmitować modlitwy tysiącom zgromadzonym na zewnątrz.

Hagia Sophia jako meczet. Erdogan tłumaczy swoją decyzję

Hagia Sophia w obecnym kształcie powstała w VI w. z polecenia cesarza bizantyjskiego Justyniana Wielkiego. Była najwyższą rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyńskim i miejscem koronacji bizantyjskich cesarzy. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 została zamieniona na meczet. Wtedy też dobudowano do niej minarety. W 1934 roku, kiedy Turcja stała się świecka republiką, prezydent Mustafa Kemal Atatürk podjął decyzję o przekształceniu świątyni w muzeum.

Recep Tayyip Erdogan zarządził przekształcenie Hagii Sophii z powrotem w meczet, po tym, jak najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił prezydencki dekret z 1934 roku, który czynił z niej muzeum. W piątek 10 lipca prezydent Turcji wygłosił w telewizji przemówienie, w którym przekonywał do uszanowania podjętej decyzji. Polityk, który był orędownikiem przekształcenia muzeum w meczet, przekazał, że Hagia Sophia „otworzy się na piątkowe modlitwy 24 lipca”. – Ponieważ status tego miejsca został zmieniony, anulujemy opłaty za wstęp – powiedział.

– Jak wszystkie nasze meczety, drzwi tego również będą otwarte dla wszystkich – muzułmanów i tych, którzy wyznają inną wiarę – stwierdził Recep Tayyip Erdogan i podkreślił raz jeszcze, że Hagia Sophia „jako wspólne dziedzictwo świata” z nowym statusem będzie miejscem, które może odwiedzić każdy. – Będziemy traktować każdą opinię wyrażoną na arenie międzynarodowej z szacunkiem – powiedział prezydent Turcji. Polityk podkreślił także, że decyzja o sposobie, w jaki Hagia Sophia zostanie wykorzystana, „należy do suwerennych praw Turcji”. – Uważamy, że każdy ruch wykraczający poza wyrażanie opinii stanowi naruszenie naszej suwerenności – stwierdził Erdogan.

Decyzję Turków o przekształceniu ponownym przekształceniu świątyni Hagia Sophia w meczet skrytykowało UNECO, a także religijni i polityczni przywódcy na całym świecie, w tym papież Franciszek i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.

Opracował: Maciej Zaremba

Źródło: Reuters / BBC " {TUTAJ(link is external)}.

  Trudno jest przecenić symboliczną wagę tego wydarzenia. Erdogan wszedł w buty Mehmeta Zdobywcy, który w 1453 roku podbił Konstantynopol [Bizancjum]. Zrealizował kolejną część swego marzenia o zostaniu ottomańskim sułtanem, władcą Bliskiego Wschodu. Ma w tym poparcie tureckiego narodu - również pamiętającego dni chwały. Według sondaży 73% Turków popiera decyzję Erdogana. Wpisuje się też ona w pasmo sukcesów islamu w ciągu ostatnich 50 lat. Zaczęło sie ono w roku 1973, kidy to państwa arabskie uzyskały kontrolę nad swoimi zasobami ropy naftowej. Znaczenie tych muzułmańskich krajów znacznie wzrosło.

  Duże wrażenie na wszystkich wywarła rewolucja islamska w Iranie w roku 1979. Okazało się, że szyiccy islamiści pod wodzą Chomeiniego są w stanie przejąć władzę, ustanowić Republikę Islamską i rządzić się po swojemu, posyłając do diabła USA oraz cały Zachód. Republika Islamska istnieje już 41 lat i nadal jest bólem głowy dla USA. Islam czyni też postępy w Europie Zachodniej, gdzie jest coraz więcej meczetów, a kościoły pustoszeją. W roku 2015 armia ponad miliona muzułmańskich "uchodźców" przybyła do Niemiec. Islamizacja Turcji jest także krokiem w tym kierunku.

  Na zakończenie wspomnę o jeszcze jednym wydarzeniu z lipca 2020. Oto w dniu 20.07.2020:

  "Pierwsza arabska misja kosmiczna na Marsa wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Bezzałogowa sonda - zwana Al-Amal lub Hope - z powodzeniem oddzieliła się od rakiety nośnej około godzinę po starcie. (...) Osiągnięcie orbity Marsa w lutym 2021 roku ma się zbiec z 50. rocznicą powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Planowany start sondy miał nastąpić w ubiegłym tygodniu, ale z powodu złych warunków pogodowych start dwukrotnie przekładano.

- To jest przyszłość Zjednoczonych Emiratów Arabskich – powiedziała Sarah al-Amiri, zastępczyni kierownika projektu misji na Marsa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodała, że ​​wpływ na jej kraj będzie taki sam, jak w USA, kiedy mieszkańcy tego kraju oglądali lądowanie na Księżycu misji Apollo 11 51 lat temu. - To była kotwica dla całego pokolenia, która stymulowała wszystkich, którzy to oglądali, do pójścia dalej – przyznała." {TUTAJ(link is external)}.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo