84 obserwujących
3072 notki
1735k odsłon
535 odsłon

Prezydent Andrzej Duda posłuchał rady blogera Matki Kurki

Wykop Skomentuj2

  Około dwóch godzin temu dowiedzieliśmy się, że prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację Kodeksu Karnego do Trybunału Konstytucyjnego:


  "Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. kontrowersyjnej nowelizacji Kodeksu karnego. Skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. (...) 

Komunikat o decyzji pojawił się na stronie internetowej prezydenta. "Decyzja o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej. Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela - szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne - wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji" - wyjaśniono. Wątpliwości prezydenta wzbudził także jeden z przepisów nowelizacji definiujący pojęcie "osoby pełniącej funkcję publiczną". (...)

  Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. " {TUTAJ}.


  Przedwczoraj, 26.06. 2019, znany bloger Matka Kurka [Piotr Wielgucki] opublikował notkę "Między nami „pisowcami”, tak się kodeksu karnego nie nowelizuje i weto nie zaszkodzi" {TUTAJ}.  Stwierdził w niej:


  "Bądźmy szczerzy do nowelizacji doszło w warunkach pełnego chaosu i pod presją bieżących wydarzeń, ale trzeba też powiedzieć, że PiS zwyczajnie nie miało innego wyjścia. Przypomnę, że to propagandowy film Sekielskiego i późniejsza histeria „opozycji” wspieranej przez „liberalne” media, uruchomiły całą procedurę. PiS bronił się przed idiotycznymi i cynicznymi zarzutami w odniesieniu do odpowiedzialności za pedofilię w Kościele (...)  Dokładnie takie było tło procesu legislacyjnego, a sam projekt został wrzucony przed ukończeniem prac w grupach eksperckich. (...) Najgorsze jest jednak to, że w tak chaotycznych warunkach zmieniono 105 artykułów kodeksu, z czego senat na szybko poprawił całą serię.".


  W drugiej części swojego tekstu {TUTAJ} Matka Kurka wręcz zalecił:


  "Natomiast politycznie optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który ustawę w opisanej części uzna za niekonstytucyjną. Mamy wówczas w pełne poszanowanie konstytucji, demokracji i ten cały bełkot, który wyjątkowo się przyda zarówno w jesiennej kampanii PiS, jak i w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Taką mam koncepcję i będę jej bronił, bo naprawdę nie ma powodu, aby tę kwestię stawiać na ostrzu noża i wracać niepotrzebnie do konfliktu na linii PiS – Pałac Prezydencki. Ponowne przepracowanie projekty wszystkim wyjdzie wyłącznie na dobre i to prawie pod każdym względem.".


  No cóż - prezydent Andrzej Duda postąpił dokładnie w myśl wskazań blogera.  Jest to chyba pierwszy w historii blogosfery taki przypadek :))).


  
Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka