85 obserwujących
3122 notki
1779k odsłon
319 odsłon

Wojny syryjsko-tureckiej nie będzie. Wygrał Putin

Wykop Skomentuj8

  Zacznę od zacytowania wczorajszego tweetu Witolda Repetowicza:


  "Wczoraj ludzie jeszcze uciekali z Derbesije czy Tell Tammer a dziś już wracają. Putin nie dość, że ma teraz w garści i Turcję i Assada i Kurdów to jeszcze wyszedł na peacemakera. A niektórzy nazywają decyzje Trumpa i miotanie się Europy real politik. To jest idioten politik.

22:57 - 22 paź 2019" {TUTAJ}.


  Wypowiedź ta dotyczy wczorajszego porozumienia miedzy Erdoganem a Putinem osiągnietego po kilkugodzinnych rozmowach w Soczi.  Czytamy {TUTAJ}:


  "Turcja i Rosja osiągnęły porozumienie ws. wycofania się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

Porozumienie przewiduje, że od południa w środę rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna wejdą do strefy przygranicznej, by ułatwić wycofanie z niej kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).".


  Tak więc Turcja uzyskała upragniona strefę buforową.  Cele jej ofensywy były jednak bardziej daleko idące.  Pisze o tym Dmitry Kuznetz w artykule "Losing to Putin How Turkish President Erdogan got what he wanted from Washington but settled for far less from Moscow" opublikowanym w portalu Meduza.io {TUTAJ}.  Prawdziwym zwycięzcą jest jednak Putin, który pokazał, że to on rozdaje teraz karty w Syrii.  Wygrał tez rząd Assada, bo armia syryjska weszła do większości kurdyjskich miast.


  Przegrani są oczywiście zdradzeni przez Amerykanów Kurdowie, którzy musieli się wycofać ze strefy przygranicznej i praktycznie utracili swa autonomię na rzecz rządu Assada.  Dowiadujemy się {TUTAJ}, iż:


  "Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek Turcję, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i jakakolwiek operacja militarna Ankary na terenach syryjskich jest zbędna - podało tureckie ministerstwo obrony. ".


  Tak więc wojny już nie będzie.  Trump zburzył jednak prestiż USA na Bliskim Wschodzie.  Planował on przeniesienie tysiąca żołnierzy amerykańskich z Syrii do Iraku.  A tymczasem:


  "Iraqi defense minister gives US troops 4 weeks to leave Iraq" {TUTAJ}


  Nikt już nie stawia na Stany Zjednoczone.


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka