Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
9 obserwujących 500 notek 417027 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 10 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Energii chce pokonać smog prądem

794 7 1 A A A

Smog zatruwa zarówno wielkie miasta, jak i małe miejscowości, nawet te uzdrowiskowe. Ministerstwo Energii chce walczyć z dymem, zachęcając do ogrzewania prądem. 

Ogrzewanie elektryczne słusznie uchodzi za najdroższy sposób zapewnienia ciepła w budynkach, górując wyraźnie pod względem kosztów nad ogrzewaniem gazowym, które z kolei jest droższe od opalania węglem i drewnem. 

Ministerstwo Energetyki chce promować ogrzewanie prądem elektrycznym domów jednorodzinnych, widząc w nim czyste źródło ciepła, bez emisji jakichkolwiek gazów (nie licząc tych, które emituje wcześniej elektrownia). Resort energetyki policzył, że przy produkcji 1kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym.

Aktualizacja (październik 2017): W Zakopanem będą walczyć ze smogiem - prądem

Oczywiście nie chodzi tu o dogrzewanie się suszarkami oraz tego typu urządzeniami grzejnymi  ze spiralą drutu oporowego i wzbudzanym przez wiatraczek nawiewem ogrzanego powietrza. Chodzi raczej o nowoczesne piece zasilane energią elektryczną, ale posiadające rozbudowaną akumulację ciepła. Podobne rozwiązania bywają stosowane w starym budownictwie miejskim, gdzie wprowadzenie nowej instalacji grzewczej stanowi problem, natomiast ogniwa elektryczne można umieścić w akumulujących ciepło starych piecach kaflowych.

Nocna taryfa do celów grzewczych

Jak pisze "Puls Biznesu", ministerstwo kieruje ofertę zwłaszcza do osób ogrzewających domy węglem i śmieciami, czyli do około 3 mln gospodarstw domowych. Zamierza stworzyć rozwiązania na tyle atrakcyjne cenowo, by nawet niezamożne osoby mogły sobie na nie pozwolić. Chodzi o nocną taryfę energetyczną przeznaczoną tylko dla celów grzewczych - dla wszystkich gospodarstw domowych ogrzewających się prądem. - Cena będzie dużo niższa niż w innych taryfach, chcemy wyeliminować wszystkie narzuty i opłaty nakładane na energię elektryczną - mówi Andrzej Piotrowski, wiceminister energii.

Polska, obok Włoch i Niemiec, jest największym emitentem pyłu w Europie. Zdaniem Ministerstwa Energii redukcja emisji zanieczyszczeń poprzez upowszechnienie ogrzewania elektrycznego znacząco poprawi stan zdrowia sporej rzeszy Polaków. 


żródło: Puls Biznesu, PAP

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka