19 obserwujących
848 notek
1206k odsłon
1447 odsłon

Rośnie gazoport w Świnoujściu. Umowa na rozbudowę terminala LNG podpisana

Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M
Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M
Wykop Skomentuj60

W Świnoujściu, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG. To jedno z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej.

Umowę o dofinansowanie ze środków unijnych dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu" podpisali dyrektor Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego Maria Ciechanowska i prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski.
Operator świnoujskiego terminala, spółka Polskie LNG realizuje program rozbudowy, składający się z czterech zadań - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych (moc regazyfikacji terminala ma wzrosnąć o 50 proc.), budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.


Terminal LNG jest jednym z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej, podaje Kancelaria Premiera. Terminal w Świnoujściu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Wartość projektu to ponad 1 mld zł.
Obecny na uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda przywołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 2006 r., na którym prezydent Lech Kaczyński "prezentował swoją ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce rzeczywiście suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu". Jak zaznaczył, jednym z nich był terminal LNG. - Dziś stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię (...), który będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld m. sześciennych gazu, ale niedługo - mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dzisiaj mówimy - 7,5 mld, a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gazu - mówił prezydent.


To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom. Andrzej Duda zauważył też, są "bardzo zaawansowane" prace przygotowawcze związane z budową gazociągu Baltic Pipe, którym popłynie do Polski gaz z Szelfu Norweskiego. - To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom - oświadczył prezydent. Jak zaznaczył, chodzi m.in. Ukrainę i Czechy.

Premier Mateusz Morawiecki również podkreślił fakt, że Polska stara się rozbudowywać "infrastrukturę szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego" z myślą o sąsiadach. - Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność - mówił szef rządu.


Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność.


- Dzisiaj gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy - powiedział Morawiecki.Podkreślał, że dzięki inwestycjom Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy". Zapewnił, że będziemy mieli niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu - podkreślał.

Zobacz galerię zdjęć:

Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, szef MSWiA Joachim Brudziński i premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Marcin Bielecki Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu,fot. PAP/Marcin Bielecki Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, energii Krzysztof Tchórzewski oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki +4 zdjęcia +5 zdjęć


Premier dziękował szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu, pilnując jego budowy "od strony politycznej". Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka