19 obserwujących
873 notki
1236k odsłon
22873 odsłony

Fotowoltaika: W 2020 kolejne ułatwienia dla prosumentów energii

Niższą, 8-procentową stawką VAT, będą objęte także instalacje zamontowane obok domu.
Niższą, 8-procentową stawką VAT, będą objęte także instalacje zamontowane obok domu.
Wykop Skomentuj55

Kolejne ułatwienia dla osób produkujących prąd na własne potrzeby mogą wejść w życie na początku 2020 roku - zapowiada minister Jadwiga Emilewicz.

Sejm przegłosował ujednolicenie stawek VAT dla domowych instalacji fotowoltaicznych na poziomie 8 proc. Oznacza to, że bez względu na to, gdzie instalacja będzie zamontowana - na dachu domu, dachu budynku gospodarczego, w ogrodzie, czy na polu przy domu, to jeżeli będzie funkcjonalnie związana z domem, prosument będzie płacił stawkę VAT-u w wysokości 8, a nie 23 proc. jak obecnie. Dziś 8-procentową stawką VAT są objęte tylko instalacje dachowe, a pozostałe 23-proc. 

Kolejnym ułatwieniem dla osób instalujących panele fotowoltaiczne na własne potrzeby jest dotacja z programu „Mój Prąd” i to, że jest ona zwolniona z podatku dochodowego dla osób fizycznych. Oznacza to, że prosument otrzyma pełne 5 tysięcy złotych dofinansowania, a nie kwotę po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. 

Jak zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwga Emilewicz, planowane są kolejne zmiany w prawie, m.in. w ustawie o OZE, które mają ułatwić rozwój energetyki prosumenckiej. - Zakładając, że wygramy wybory, deklarujemy, że do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zapowiadane nowelizacje wejdą w życie – mówi minister Emilewicz.

Wśród proponowanych rozwiązań jest m. in. wprowadzenie w życie koncepcji tzw. „wirtualnego prosumenta”, czyli umożliwienie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym produkcję energii w modelu prosumenckim. Zobacz też: Fotowoltaika dla mieszkańców bloków - jak to działa?

Kolejne zmiany mają dotyczyć mechanizmu rozliczania opłaty dystrybucyjnej czy uproszczenie systemu tzw. opustów prosumenckich. Według założeń, producent wysyłający do sieci nadwyżki energii miałby możliwość pobrania z niej takiej samej ilości prądu. Obecnie prosumenci zgodnie z przepisami otrzymują z powrotem od 20 do 30 proc. mniej energii.

Rozwój energetyki prosumenckiej jest jedynym sposobem na osiągnięcie w 2020 r. zadeklarowanego przez Polskę poziomu 15 proc. udziału OZE w ogólnej produkcji energii elektrycznej. Zobowiązaliśmy się do tego na szczycie klimatycznym COP24 w grudniu 2018 r. w Katowicach. Obecnie udział OZE w produkcji energii w Polsce jest szacowany na około 13 proc.

Według danych ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, dzięki ułatwieniom z programu Energia Plus (skierowanego do osób produkujących prąd na własne potrzeby, czyli prosumentów energii) wzrosła liczba instalacji fotowoltaicznych. Obecnie jest ponad 37 tysięcy nowych instalacji, w przeliczeniu na dzień to jest 200 nowych instalacji dziennie instalowanych od początku tego roku - poinformowała minister Emilewicz.


BG


Wykop Skomentuj55
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka