18 obserwujących
815 notek
1160k odsłon
119036 odsłon

Czy fotowoltaika się opłaca? Stan na 2018 rok

Panele solarne coraz częściej stanowią część domowej infrastruktury. Fot. Pixabay
Panele solarne coraz częściej stanowią część domowej infrastruktury. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj105

Instalacja fotowoltaiczna to wydatek na panele solarne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia, przewody. To również koszty wykonania projektu i zamontowania całego systemu. Nawet dwadzieścia tysięcy wydanych złotych może pomóc nam przez dwie-trzy dekady zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W przypadku paneli słonecznych najważniejszy parametr wiąże się z mocą instalacji fotowoltaicznej (kWp). To dzięki niemu można określić maksymalną moc instalacji, odpowiednią do ilości pobieranego w domu prądu. Montowany sprzęt specjaliści dobierają nie pod kątem wielkości domu albo ilości jego mieszkańców, ale pod kątem wysokości rachunków za prąd.

Koszty instalacji o mocy około 2 kWp nie odbiegają znacznie od instalacji o mocy 3kWp lub 4 kWp. Jeśli naprawdę mało płacimy za prąd, właściwie nie opłaca się nam montować paneli solarnych.

O pożytkach z domowej fotowoltaiki

Jeśli zużywamy większą ilość prądu, dzięki panelom słonecznym oszczędzimy na zużyciu energii znaczne kwoty. Po pierwsze, panele solarne umożliwią zredukowanie do minimum poboru prądu z sieci. Po drugie, nadwyżki prądu do sieci można przekazać dystrybutorom (PGE, ENEA, ENERGA, Tauron, INNOGY) i później odebrać. Operatorzy pobierają za to 20 proc. energii – 80 proc. wróci do nas. 

Moc paneli słonecznych zależy od pogody i typu instalacji. Ich optymalne warunki pracy to promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, temperatura 25° Celsjusza i prędkość wiatru 1,5 m/s. Wiele urządzeń dostępnych na rynku obejmuje dwudziestopięcioletnia gwarancja - na co najmniej 80 proc. mocy wyjściowej uzyskiwanej z fotoogniw.

Aby panele solarne działały jak najeefektywniej, muszą być skierowane na południe i nachylone pod odpowiednim kątem. 

Zobacz też: Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Panel na dachu - najczęstsze rozwiązanie

Ile kosztuje domowy układ fotowoltaiczny? Wiąże się to z łączną mocą fotoogniw oraz miejscem montażu instalacji. Sprzęt fotowoltaiczny używany w domach montowany jest z reguły na dachach budynków. Jego moc to max.10 kWp.

Zobacz też: Jak działa fotowoltaika w bloku?

Znaczna część kosztów instalacji paneli solarnych to zakup urządzeń wraz z niezbędnym osprzętem elektrycznym. Najważniejszy jest inwerter. To on umożliwia zmianę parametrów prądu płynącego z paneli na wymagane przez domowe odbiorniki (prąd przemienny, 230 V, 50 Hz). Na inwerter wydamy kilka tysięcy złotych. Kolejnych kilka tysięcy będą kosztować konstrukcje mocujące i przewody, a także montaż. 

Łączna moc odbiorników elektrycznych (RTV, AGD, oświetlenie - bez ogrzewania elektrycznego!) może przekroczyć 30 kWp. Moc szczytowa instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie powinna przekraczać 5 kWp. Układ paneli solarnych o tej mocy zajmuje około 33 metrów kwadratowych dachu. 

Ile zainwestować? Ile uda się zyskać?

Firmy, które zajmują się sprzedażą i instalacją systemów solarnych zwykle przedstawiają symulacje finansowe, pokazujące koszta i możliwe zyski płynące z montażu paneli solarnych. 

Gdy rachunki za prąd przed instalacją wynoszą około 313 zł za dwa miesiące, przy stawce 0,64 zł za kWh, roczne zużycie prądu szacunkowo wynosi 3600 kWh. 

Przy takich parametrach warto zainwestować w instalację o mocy 3,640 kWp. Szacunkowa powierzchnia dachu potrzebna do montażu paneli wyniesie wówczas 23,8 metrów kwadratowych. Odpowiednio zamontowane panele o dobrej jakości dadzą blisko 3525 kWh energii rocznie. 

Bez instalacji fotowoltaicznej roczny rachunek za energię wyniesie około 2310 zł. Z instalacją – 608,03 zł, gdy część energii będzie magazynowana przez elektrownię, a następnie odkupiona przez właściciela domowej fotowoltaiki. Jeśli cała energia zostanie zużyta na własne potrzeby to rachunek wyniesie 169,79 zł. W ciągu ćwierćwiecza da się zaoszczędzić około 80 000 zł. Jeśli koszt instalacji wyniesie około 23 tys. zł, to szacowany zysk w ciągu ćwierćwiecza będzie się równał około 57 000 zł – podaje portal budujemydom.pl.

Zobacz też: Turbina wiatrowa czy panele fotowoltaiczne 

Jak w wielu innych dziedzinach, najmniej kosztowne rozwiązania nie są najlepsze. Najtańsze, niesprawdzone panele i inwertery mogą zepsuć się po krótszym czasie. Tego rodzaju sprzęt będzie też mniej wydajny i bardziej podatny na uszkodzenia. Ponadto pęknięcia i defekty złącz mogą prowadzić do obniżenia wydajności instalacji i jej wadliwego działania.

Polski rynek fotowoltaiki wciąż jest w powijakach. Jak donoszą najnowsze wiadomości gospodarcze - jego obroty w 2016 roku wyniosły około 550 mln złotych. Co znamienne, i co pokazuje tendencję wzrostową, na polskim rynku dostępna jest już oferta IKEI. Firma nie tylko sprzedaje panele solarne, ale także gwarantuje montaż i doradztwo. Zdaniem jej ekspertów do 2021 roku ceny energii elektrycznej będą rosnąć o ok. 4 proc. rocznie, co daje łączny wzrost na poziomie 20 proc.

Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wciąż są osoby fizyczne, coraz częściej jednak tego typu instalacje powstają w przedsiębiorstwach. 


Źródło: budujemydom.pl, brewa.pl, fotowolt-instal.pl, „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017” (Instytut Energii Odnawialnej)

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka