The Canadian Press
The Canadian Press
Eternity Eternity
819
BLOG

Aresztowania wśród pracowników UNRWA biorących udział w ataku 7 października

Eternity Eternity Polityka Obserwuj notkę 50

Izrael dostarczył informacje obciążające 12 pracowników agencji ONZ dla Palestyńczyków, rzekomo ujawnił również wykorzystanie pojazdów i obiektów organizacji podczas ataku; Kanada również wstrzymuje finansowanie. "Każdy pracownik UNRWA, który był zaangażowany w akty terroru, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, w tym w drodze postępowania karnego" - powiedział. Przekazano informacje wskazujące na aktywny udział pracowników UNRWA oraz wykorzystanie pojazdów i obiektów agencji w ataku terrorystycznym z 7 października.

imageKomisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini przemawia do zgromadzenia w dniu otwarcia Globalnego Forum Uchodźców w Genewie 13 grudnia 2023 r. (JEAN-GUY PYTHON / POOL / AFP)

Szef ONZ Antonio Guterres "jest przerażony" oskarżeniami i "zostanie przeprowadzony pilny i kompleksowy niezależny przegląd UNRWA", powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric.

Departament Stanu USA powiedział, że jest "niezwykle zaniepokojony" zarzutami i "tymczasowo wstrzymał dodatkowe finansowanie", podczas gdy dokonał przeglądu roszczeń i planu ONZ w celu rozwiązania obaw.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że agencja znana jako UNRWA będzie zmuszona ograniczyć pomoc dla ponad 2 milionów Palestyńczyków w Strefie Gazy już w lutym. Nadmorska enklawa znajduje się w obliczu poważnego kryzysu humanitarnego, a jednej czwartej ludności grozi głód, ponieważ walki utrudniają dostarczanie pomocy humanitarnej na oblężone terytorium.

image

"Odrażające domniemane czyny tych pracowników muszą mieć konsekwencje" - powiedział Guterres w oświadczeniu.

Powiedział, że z 12 pracowników oskarżonych o udział w ataku, dziewięciu zostało natychmiast zwolnionych, jeden został potwierdzony jako martwy, a dwóch innych wciąż jest identyfikowanych. Powiedział, że zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności, w tym w drodze postępowania karnego.

LINIA ŻYCIA W GAZIE ZAGROŻONA "UPADKIEM

UNRWA zapewnia podstawowe usługi, od opieki medycznej po edukację, dla palestyńskich rodzin, które uciekły lub zostały wypędzone z terenów dzisiejszego Izraela podczas wojny w 1948 r., która doprowadziła do powstania tego kraju. Obecnie mieszkają oni w zabudowanych obozach dla uchodźców w Strefie Gazy, na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, w Jordanii, Libanie i Syrii.

Liczba uchodźców i ich potomków wynosi około 6 milionów, a w Strefie Gazy stanowią oni większość populacji. UNRWA, która zatrudnia około 13 000 pracowników w Strefie Gazy, rozszerzyła swoją działalność podczas wojny i prowadzi schroniska, w których przebywają setki tysięcy nowo przesiedlonych ludzi.

Stany Zjednoczone, które są największym darczyńcą agencji, natychmiast ograniczyły finansowanie w weekend, a następnie osiem innych krajów, w tym Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Łącznie te dziewięć krajów zapewniło prawie 60% budżetu UNRWA w 2022 roku.

POSTĘP W ROZMOWACH O ZAWIESZENIU BRONI

Dwóch wysokich rangą urzędników administracji Bidena stwierdziło, że amerykańscy negocjatorzy poczynili postępy w sprawie potencjalnego porozumienia, na mocy którego Izrael wstrzymałby operacje wojskowe przeciwko Hamasowi na dwa miesiące w zamian za uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników.

Urzędnicy, którzy poprosili o anonimowość w celu omówienia delikatnych negocjacji, powiedzieli, że wyłaniające się warunki jeszcze nie zatwierdzonego porozumienia będą rozgrywane w dwóch fazach, przy czym pozostałe kobiety, osoby starsze i ranni zakładnicy zostaną uwolnieni przez Hamas w pierwszej 30-dniowej fazie. Powstające porozumienie wzywa również Izrael do wpuszczenia większej ilości pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Ponad 100 zakładników, głównie kobiet i dzieci, zostało uwolnionych w listopadzie w zamian za tygodniowe zawieszenie broni i uwolnienie 240 Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Oczekuje się, że dyrektor CIA Bill Burns omówi kontury powstającego porozumienia, gdy spotka się w niedzielę we Francji z Davidem Barnea, szefem izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad, premierem Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani i szefem egipskiego wywiadu Abbasem Kamelem.

Pomimo widocznych postępów, premier Izraela Benjamin Netanjahu powtórzył na telewizyjnej konferencji prasowej pod koniec soboty, że wojna będzie kontynuowana aż do "całkowitego zwycięstwa" nad Hamasem.

Netanjahu odniósł się również do masowych protestów rodzin zakładników i ich zwolenników, wzywających do kolejnego zawieszenia broni i wymiany. Powiedział, że demonstracje "wzmacniają żądania Hamasu".

Spór o UNRWA pojawił się, gdy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w piątek, że Izrael musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby ograniczyć śmierć i zniszczenia podczas ofensywy w Strefie Gazy i ułatwić większą pomoc humanitarną.

Wiążące orzeczenie nie nakazywało zawieszenia broni, ale było po części naganą dla postępowania Izraela podczas wojny. Sprawa wniesiona przez Republikę Południowej Afryki do sądu ONZ zarzuca Izraelowi popełnienie ludobójstwa, czemu Izrael stanowczo zaprzecza. Oczekuje się, że ostateczne orzeczenie zajmie lata.

Ilość pomocy docierającej do Strefy Gazy pozostaje znacznie poniżej średniej dziennej wynoszącej 500 ciężarówek przed wojną, a agencje ONZ twierdzą, że dystrybucja została poważnie utrudniona przez walki.

W ubiegłym tygodniu członkowie rodzin zakładników i ich zwolennicy zablokowali ciężarówki z pomocą przed wjazdem do Strefy Gazy na przejściu granicznym Kerem Szalom, przyczyniając się do powstania zaległości. W niedzielę dziesiątki protestujących ponownie zablokowało wjazd do Strefy Gazy.

https://www.reuters.com/world/middle-east/un-palestinian-refugee-agency-investigates-staff-suspected-role-israel-attacks-2024-01-26/

https://www.theguardian.com/world/2024/jan/26/unrwa-investigation-staff-7-october-attack-israel

https://www.timesofisrael.com/unrwa-sacks-staffers-who-allegedly-participated-in-oct-7-attack-us-halts-funding/


Zobacz galerię zdjęć:

The Canadian Press
The Canadian Press
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka