The Canadian Press
The Canadian Press
Eternity Eternity
151
BLOG

ONZ domaga się zawieszenia broni w Strefie Gazy podczas muzułmańskiego Ramadanu

Eternity Eternity Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

 - Rada Bezpieczeństwa ONZ wystosowała w poniedziałek pierwsze żądanie wstrzymania walk w Strefie Gazy, wzywając do zawieszenia broni podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan, po tym jak Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu i wywołując natychmiastowy protest izraelskiego premiera.

Premier Benjamin Netanjahu odwołał planowaną wizytę delegacji wysokiego szczebla w Waszyngtonie i oskarżył USA o "wycofanie się" z "pryncypialnego stanowiska" poprzez dopuszczenie do głosowania bez uzależnienia zawieszenia broni od uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Rezolucja przeszła 14-0 po tym, jak Stany Zjednoczone zdecydowały się nie korzystać z prawa weta wobec rezolucji, która domagała się również uwolnienia wszystkich zakładników wziętych do niewoli podczas niespodziewanego ataku Hamasu w południowym Izraelu 7 października.

image

Kluczowym powodem zawetowania w przeszłości przez USA rezolucji Rady Bezpieczeństwa o zawieszeniu broni był brak bezpośredniego powiązania ich z uwolnieniem zakładników. Stany Zjednoczone argumentowały, że te dwie kwestie są ze sobą powiązane, podczas gdy Rosja i Chiny opowiadały się za bezwarunkowym wezwaniem do zawieszenia broni.

Zatwierdzona w poniedziałek rezolucja domaga się uwolnienia zakładników, ale nie stawia tego jako warunku zawieszenia broni.

UN demands cease-fire in Gaza during Muslim holy month of Ramadan, its 1st demand to halt fighting (msn.com)

https://www.cnn.com/2024/03/25/middleeast/un-security-council-gaza-israel-ceasefire-intl/index.html

Co o tym sądzisz? 

Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka