0 obserwujących
35 notek
26k odsłon
  264   0

„…magiczny kawałek może zmienić świat!” Premier otwiera produkcj

foto: M. Śmiarowski/KPRM
foto: M. Śmiarowski/KPRM

 Grafen to przyszłość elektroniki, materiał, który zastąpi krzem. Liderem w badaniach nad tym surowcem są polscy naukowcy. Podczas uroczystości rozpoczynającej produkcję wyrobów na bazie grafenu premier Donald Tusk nie krył radości powodu sukcesu polskich naukowców, a przy tym biznesu.

- Dla nas jest rzeczą ważną, że to co wydawało się magią, szczególnie dla laików, nadal jest magią, ale równocześnie o bardzo praktycznym i przyziemnym znaczeniu. Ten maleńki kawałek czego, czego do końća nie rozumiemy – a przynajmniej o sobie to mogę powiedzieć – może zmienić świat w wielu wymiarach, a naszą wielką satysfakcją jest to, że w magicznym przedsięwzięciu uczestniczą jako liderzy polscy naukowcy i jesteśmy o tym przekonani, że niebawem także polscy przemysłowcy
- mówił premier Donald Tusk.
 
- To niepozorne maleństwo schowane w kapsułce uruchamia naszą wyobraźnię. Tak jak to bywa w magicznych przedsięwzięciach – nie wszystko jest zrozumiałe dla laików – kiedy usłyszałem o formule epitaksji – przesadziłbym, że wszystko było dla mnie jasne w tym momencie. Dlatego tak cenimy tych najwybitniejszych spośród nas. Tę rzecz jednak rozumiemy – w jakimś sensie uczestniczymy w historycznym momencie. Po raz pierwszy tak szybko potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa. Jestem przekonany, że oprócz tych wielkich zadańi wielkich planów, ambitnych pragnień, dla nas to także coś w rodzaju pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć – zapewniał Tusk.
 
I kontynuował:
 
- Jeżeli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej i przyszłościowej dziedzinie jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, to znaczy, że to jest możliwe w wielu innych dziedzinach. Wiedzieliśmy, że węgiel jest polskim skarbem, niewielu z nas domyślało się, że w tak specyficznej postaci, ale cieszę się, że coraz częściej skarbem jest naukowa myśl i odwaga finansowych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że nie tylko grafen, ale odwaga i przedsiębiorczość staną się polską specjalnością – mówił zadowolony Tusk.
 
 
 
Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla. Jest materiałem, na którym w przyszłości oprze się wiele urządzeń, także tych codziennego użytku. Ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem.
 
Polska metoda pozwala na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości. Metodę opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME, który jest partnerem strategicznym projektu. Udziały w Nano Carbon ma KGHM.
 
- [Polska metoda] wykorzystuje te same urządzenia i procesy, które teraz powszechnie stosuje przemysł elektroniczny. Osadzamy atomy węgla w atomowej grubości warstewce na podłożu z węglika krzemu. Tak samo, warstwa po warstwie, tworzy się dziś krzem na mikroprocesory – tłumaczył „Gazecie Wyborczej” dr Włodzimierz Strupiński z ITME. – Z grafenem na węgliku krzemu do tej pory nikomu się to nie udawało.
 
 
 
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale