0 obserwujących
35 notek
26k odsłon
  212   0

Politycy PO i PSL zakładnikami lobbystów wiatrowych

foto:freedigitalphotos
foto:freedigitalphotos

 

Brak poparcia PO i PSL dla projektu ustawy regulującej zasady budowania elektrowni wiatrowych w Polsce oznacza, że partie te stały się zakładnikami lobbystów wiatrowych – uważają posłowie Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska i Andrzej Adamczyk.

Autorem projektu ustawy jest PiS. Kluby PO, Twój Ruch, PSL chcą odrzucenia projektu tej ustawy, klub SLD z kolei – jak zapowiedział – wyrazi swoją opinię podczas głosowania. Przeciwko odrzuceniu projektu ma głosować klub SP.

Poseł Zalewska stwierdziła, iż posłowie PO i PSL w swoich okręgach wyborczych wspierają protestujących przeciwko budowie elektrowni wiatrowych, jednocześnie podczas debaty w Sejmie nie poparli przygotowanego przez PiS projektu regulującego kwestie ich budowy w Polsce.

„Niestety widzimy, że (politycy) PO i PSL stali się zakładnikami lobbystów wiatrowych. Zresztą ich argumenty to argumenty lobbystów dokładnie przytaczane, znane od wielu lat” - mówiła posłanka.

Poseł zwróciła uwagę na fakt, iż mimo, że PO zapowiedała przygotowanie własnego projektu, który uniemożliwiałby budowę elektrowni wiatrowych blisko siedlisk ludzkich, to jednak nie uczyniła tego.

„Oficjalnie mówi się o 500 protestujących gminach, nieoficjalnie wiemy, że co najmniej drugie tyle jeszcze nie wie, że u nich będą postawione elektrownie wiatrowe” – mówiła Zalewska.

Poseł Adamczyk z kolei stwierdził, że w obecnym systemie prawnym brak przepisów określających, na jakich obszarach mogłyby powstawać elektrownie wiatrowe. Poseł skrytykował marszałek Sejmu Ewę Kopacz i Kancelarię Sejmu za „zamrożenie” prac nad projektem autorstwa PiS. Przypomniał, żeprojekt ustawy w sprawie elektrowni wiatrowych został złożony już w lipcu 2012 r.

O odrzucenie projektu wnioskują sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Głosowanie – w piątek.

Posłowie z PO oraz PSL swoje stanowisko argumentują uchybieniami legislacyjnymi projektu PiS. Przekonywali m.in., że wejście tych przepisów w życie, spowodowałoby, iż nie będzie można stawiać farm wiatrowych na terenie całego kraju. Jednak póki co sami nie zaproponowali własnego projektu ustawy…

Co zawiera projekt ustawy regulującej zasady budowania elektrowni wiatrowych w Polsce autorstwa PiS-u?

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowanym przez PiS zaznaczono, że ma on na celu ochronę obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego stawiania elektrowni wiatrowych.

Autorzy projektu chcieliby wpisania elektrowni wiatrowych o mocy ponad 500 KW do katalogu budowli. W związku z tym minister środowiska określając warunki techniczne dla takiej elektrowni, musiałby uwzględnić 3-km strefę ochronną, a także europejską konwencję o ochronie krajobrazu, bezpieczeństwo środowiska i ochronę przed hałasem i drganiami – zaznaczono w projekcie. W myśl projektu obowiązkowe byłoby uprzednie umieszczenie farmy wiatrowej o mocy powyżej 0,1 MW w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto projekt stanowi, że stronami w postępowaniu o budowę elektrowni wiatrowej mogliby być właściciele nieruchomości oraz organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

 

http://europejczycy.info/29009/finanse/politycy-po-i-psl-zakladnikami-lobbystow-wiatrowych/

 

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale