Admiral Tax
Admiral Tax
Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc
102
BLOG

Przewodnik po opodatkowaniu kryptowalut w Wielkiej Brytanii: wszystko, co musisz wiedzieć

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc Bitcoin Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez platformę handlową Gemini 18 proc. Brytyjczyków ma w swoich portfelach inwestycyjnych kryptowaluty. Jeśli Ty także planujesz obracać Bitcoinem, Ethereum czy innymi cyfrowymi coinami lub już to robisz, dowiedz się, jak opodatkować zysk z transakcji.

Dane udostępnione przez Financial Conduct Authority (FCA) wskazują, że w 2021 roku kryptowaluty posiadało w Wielkiej Brytanii jedynie od 3,9 proc. do 4,4 proc. osób. Obecnie wskaźnik ten wynosi aż 18%! Co więcej, niemal połowa posiadaczy wirtualnych walut zadeklarowała, że po raz pierwszy w życiu kupiła je dopiero w zeszłym roku. Jak wskazuje szef Gemini Blair Halliday cytowany przez portal polishexpress.co.uk – zaufanie do kryptowalut i wiedza na ich temat dramatycznie wzrosły. 2021 rok był więc rokiem ogromnej popularności wirtualnej waluty na wyspach.

Kiedy należy zapłacić podatek od kryptowalut?

Z podatkowego punktu widzenia aktywa kryptowalutowe są traktowane podobnie jak akcje. W jakich okolicznościach uiszczenie podatku od transakcji wirtualną walutą jest niezbędne? Istnieje kilka rodzajów działalności związanej z kryptowalutami, które podlegają opodatkowaniu. O jakie działalność chodzi?

Kupno i sprzedaż kryptowalut jest inwestycją

- Sprzedałeś swoją kryptowalutę za wyższą kwotę, niż ją kupileś? Jeśli osiągnąłeś zysk, zapłacisz podatek od zysków kapitałowych.
- Jeśli na transakcji osiągałeś stratę, może ona zmniejszyć wartość podatku od zysków kapitałowych.
- Obracasz ogromnymi ilościami kryptowalut? HMRC może uznać, że jesteś traderem i poprosić Cię o zapłacenie podatku dochodowego od obrotu, a nie podatku od zysków kapitałowych.

Wynagrodzenie otrzymane w krypto jest traktowane jak pensja


Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w kryptowalucie  za pracę lub świadczenie usług na rzecz firmy lub osoby, , będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne. Twoim obowiązkiem będzie zadeklarowanie wysokości zarobku i opłacenie podatków i składek.

Wydobywanie (mining) kryptowalut może być uznane za działalność

Wydobywanie kryptowaluty może być traktowane jako hobby lub jako działalność gospodarcza służąca zarobkowaniu. Na sposób klasyfikacji wpływają przede wszystkim:

- organizacja,
- stopień ryzyka,
- stopień aktywności,
- komercyjność działań.

Jeśli kopanie kryptowalut zostanie uznane za działalność gospodarczą, dochód z wydobycia zostanie dodany do zysków z działalności gospodarczej i będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku zbycia coinów wzrost wartości od momentu nabycia zostanie dodany do zysków z działalności gospodarczej, a transakcja może podlegać opodatkowaniu NICs (National Insurance contributions).

Jeśli wykopujesz kryptowanuty hobbystycznie, wszelkie dochody uzyskane z tego tytułu musisz zadeklarować w rubryce “Miscellaneous income” podczas wypełniania zeznania podatkowego. Do dochodu podlegającego opodatkowaniu niezbędne jest także doliczenie wszelkich nagród czy profitów finansowych otrzymanych z tytułu działalności wydobywczej.
Staking kryptowalut

Zgodnie ze stanowiskiem HMRC, wartość (w GBP) wszelkich tokenów przyznanych w momencie ich otrzymania będzie podlegać opodatkowaniu jako dochód różny. Wszelkie uzasadnione wydatki mogą zostać zaliczone jako koszt uzyskania przychodu, zmniejszając tym samym kwotę podlegającą opodatkowaniu. Osoby fizyczne mogą potraktować ten dochód jako dochód z oszczędności i ubiegać się o ulgę podatkową, aby jeszcze bardziej obniżyć kwotę należnego podatku.

Ile wynosi stawka podatku?

Stawka podatku zależy od rodzaju opodatkowania transakcji z wykorzystaniem wirtualnych walut.

Podatek dochodowy

Obowiązek uiszczenia podatku dochodowego mają z reguły osoby kupujące i sprzedające kryptowanuty jako traderzy. W zależności od progu obrotu, zyski netto będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 20%, 40% lub 45% (w zależności od przedziału podatkowego, do którego zalicza się Twój dochód) oraz ubezpieczeniu społecznemu w wysokości 12% i 2%.

Większość osób fizycznych nie spełnia jednak kryteriów tradera dla celów podatku dochodowego. Jeśli handlujesz wyłącznie na własny rachunek, bardzo prawdopodobne jest, że zysk z transakcji będziesz podlegał opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych.
Podatek od zysków kapitałowych

Osoby fizyczne płacą podatek od zysków kapitałowych od całości zysków powyżej rocznej kwoty wolnej od podatku wynoszącej 12 570 GBP. Wszelkie zyski powyżej tego limitu będą opodatkowane według stawki 10% do poziomu podstawowej stawki podatkowej (jeśli jest dostępna) i 20% od zysków według wyższej i dodatkowej stawki podatkowej.
Kiedy nie trzeba płacić podatku od kryptowalut?

Istnieją pewne okoliczności, które zdejmują z osob fizycznych konieczność uiszczania podatku od kryptowalut.

Airdropy

Airdrop to narzędzie, które umożliwia pozyskiwanie wirtualnych walut w zamian za dokonywanie pewnych czynności lub zadań np. ich kopanie. Za zrzucane z powietrza (ar-drop) kryptowanuty nie zapłacisz podatku, jeśli:

- nie przyjmiesz ich jako część transakcji handlowej lub biznesowej z wykorzystaniem kryptowalut;
- otrzymasz je bez wykonywania jakichkolwiek czynności w zamian.

Jeśli dostaniesz coiny w zamian za wykonanie usługi lub czynności, będą one w rzeczywistości podlegać opodatkowaniu i będą klasyfikowane jako różne dochody lub zyski z działalności handlowej (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).

Jeśli otrzymasz zrzutkę jako przedsiębiorca lub firma handlująca kryptowalutami, każdy wzrost wyceny zostanie dodany do zysków z działalności handlowej i będzie podlegał podatkowi dochodowemu, a także składkom na ubezpieczenie społeczne. Jeśli jednak otrzymasz coiny jako osoba fizyczna, będzie ona podlegać podatkowi od zysków kapitałowych w momencie zbycia.

Inne transakcje kryptowalutowe, które nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych i podatkowi dochodowemu w Wielkiej Brytanii to:

- HODL-ing. Nie zapłacisz podatku, jeśli po kupnie kryptowanuty będziesz trzymał ją w swoim portalu tak długo, jak to tylko możliwe;
- przenoszenie kryptowalut pomiędzy własnymi portfelami,
- kupowanie kryptowalut za walutę fiat, np. GBP,
- podarowanie kryptowaluty współmałżonkowi.

Jak płacić podatek od kryptowalut?

Inwestorzy kryptowalutowi muszą zgłosić zyski z kryptowalut w swoim rocznym zeznaniu podatkowym self-assessment. Mogą również skorzystać z usługi HMRC polegającej na zgłaszaniu zysków kapitałowych w czasie rzeczywistym. Zgodnie ze stanowiskiem HRMC muszą zadeklarować następujące informacje:

- rodzaj tokenów;
- data ich zbycia;
- liczba sprzedanych tokenów;
- liczba tokenów, które Ci pozostały;
- wartość tokenów w funtach szterlingach;
- wyciągi bankowe i adresy portfeli;
- zapisy dotyczące kosztów zbiorczych przed i po pozbyciu się ich.

Ważne: pamiętaj, że kwota należnego podatku może być odmienna, jeśli nie jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii.

Nowe regulacje dotyczące kryptowaut – 2022

4 kwietnia 2022 r., brytyjskie Ministerstwo Skarbu (HMT) potwierdziło, że wprowadzi stablecoiny (wirtualne waluty, których wartość jest odporna na wahania kursowe i trwale powiązania z wartością tradycyjnych walut lub kruszców)jako środek płatniczy, do parametrów regulacyjnych Wielkiej Brytanii. Dzięki temu staną się one uznaną formą płatności. W raporcie wydanym w kwietniu po ponad 12 miesiącach badań brytyjski rząd potwierdził, że oparte na fiatach stablecoiny mają potencjał, by potencjalnie stać się powszechnym środkiem płatniczym. Nie ulega wątpliwości, że taka decyzja jest milowym krokiem na drodze do upowszechnienia płatności kryptowalutami i zwiększenia znaczenia wirtualnych pieniędzy.

Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie