Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
20 notek
1054 odsłony
  30   0

Co MTD zmieni dla osób self-employed w UK?

Poniżej przedstawiamy wszystko, co osoby self-employed i landlordzi muszą wiedzieć o Making Tax Digital, które będzie dla nich obowiązkowe. Ponieważ nowy system diametralnie różni się od dotychczasowych rozliczeń, sprawdzamy jak MTD zmienia sytuację osób samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii.

Co to jest MTD?

MTD, czyli Making Tax Digital jest brytyjską inicjatywą rządowa, która ma na celu całkowitą digitalizację rozliczeń podatkowych oraz zmianę sposobu przekazywanie danych do HMRC, zmienia też to na jakich zasadach sporządza się rozliczenia podatkowe. Dla VAT MTD funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Dla self-employed nowe zasady w skrócie często nazywane MTD dla ITSA czyli MTD dla Income Tax Self-Assessment zostaną wprowadzone 6 kwietnia 2024 r. Rok 2023/24 będzie ostatnim rokiem w którym self-employed złożą swoje Tax Return na starych zasadach.

Nowe zasady – dla kogo?

O nowych zasadach musi pamiętać 4,2 miliona osób zarabiających powyżej 10 000 GBP z działalności gospodarczej i nieruchomości. Muszą oni zarejestrować się przed upływem wskazanego terminu. Wiele z tych osób to osoby prowadzące własną działalność freelancerzy, pracownicy budowlani, handlarze i właściciele firm – słowem, samozatrudnieni. Nowe zasady dotkną także osoby czerpiące zyski z najmu nieruchomości.

Będą oni musieli wdrożyć oprogramowanie księgowe oparte na chmurze i przechowywać wszystkie dane w postaci cyfrowej, aby móc przestrzegać MTD dla ITSA. Termin wdrożenia może wydawać się odległy, jednak rejestracja, dla niektórych podmiotów, możliwa jest już teraz, pozwoli to przyzwyczajać się do zasad MTD.

MTD oznacza więcej obowiązków dla self-employed

W chwili obecnej samozatrudnieni składają raz do roku deklarację Income Tax Self-Assessment, gdzie deklarują swoje dochody i płacą podatek. W praktyce oznacza to, że raz do roku kontaktują się z księgową, która przygotowuje im rozliczenie. Dokumenty w postaci faktur kosztowych i sprzedażowych przekazują księgowej raz w roku w formie papierowej lub cyfrowej. System MTD zakłada, że samozatrudnieni składają 4 kwartalne deklaracje do HMRC, raz w roku  end of period statement i raz w roku final declaration, a wszystkie dokumenty są przechowywane cyfrowo na bieżąco.

Wielu samozatrudnionych w ogóle nie posiada żadnego programu do tworzenia faktur ani do prowadzenia księgowości. MTD wymusi na nich regularnie prowadzenie księgowości i wprowadzanie faktur do programu, co oznacza konieczność nauki programu i kolejny obowiązek lub zwiększy koszty jeśli zdecydują się przekazać prowadzenie tego księgowej.

Czy wszyscy samozatrudnieni muszą przejść na technologię cyfrową?

W większości przypadków tak, chyba że podmiot jest z tego obowiązku zwolniony indywidualnie.

Na zwolnienie cyfrowe mogą liczyć:

•    osoby starsze,
•    niepełnosprawne,
•    mieszkające w odległym miejscu.

O zwolnienie można wystąpić przez stronę: gov.uk.

Wszystkie osoby prowadzące działalność na własny rachunek i właściciele z całkowitym dochodem (z działalności gospodarczej lub nieruchomości) powyżej 10 000 GBP będą musieli przestrzegać zasad MTD dla ITSA. Jednak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zarabiające poniżej tego progu, mogą nadal korzystać ze starego systemu HMRC do składania zeznań podatkowych. Ponadto, jeśli jesteś właścicielem wielu firm, dochód uzyskany z każdej z nich składa się na próg 10 000 GBP.

Jak zarejestrować się w MTD?

Rejestracja w MTD wymaga uprzedniego posiadania zgodnego oprogramowania. Jest to wymagane, ponieważ należy zarejestrować się w MTD ITSA za pośrednictwem oprogramowania w chmurze – nie na stronie HMRC.

Przed rejestracją musisz upewnić się, że masz oprogramowanie zatwierdzone przez HMRC. Zapytaj swojego dostawcę oprogramowania jak zarejestrować się w MTD ITSA.

Korzyści dla samozatrudnionych

Oprogramowanie MTD dla samozatrudnionych umożliwi jednoosobowym przedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym prowadzenie cyfrowej ewidencji dochodów i posiadanie wszystkich dokumentów w jednym miejscu w chmurze. Teoretycznie ma to ułatwić składanie rozliczeń podatkowych, jednak w praktyce wielu self-employed nadal wystawia i otrzymuje papierowe faktury i zbiera je, aby raz w roku przekazać księgowej.

Czy samozatrudnieni mogą używać arkuszy kalkulacyjnych do MTD?

W przypadku MTD dla ITSA osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą musiały składać sprawozdania kwartalne, EOPS i deklarację końcową, a nie tylko jeden roczny zwrot. Utrudnia to przechowywanie wszystkich istotnych zapisów w arkuszu kalkulacyjnym.

Ponadto nie ma ryzyka utraty, usunięcia lub uszkodzenia arkusza kalkulacyjnego w oprogramowaniu księgowym opartym na chmurze. Oprogramowanie uznane przez HMRC działa jako bezpieczne miejsce do przechowywania wszystkich dokumentów finansowych, a także pomoże zapewnić zgodność z MTD.

Czy osoby samozatrudnione muszą osobno rejestrować się w MTD dla VAT i MTD dla ITSA?

Tak. Systemy są oddzielne, więc może być konieczne zarejestrowanie się w obu. Niektórzy przedsiębiorcy indywidualni będą musieli zarejestrować się w MTD dla VAT i MTD dla ITSA, podczas gdy inni będą musieli zarejestrować się tylko w MTD dla ITSA.

Jak przygotować się do MTD dla ITSA?

Upewnij się, że masz oprogramowanie kompatybilne z MTD for Income Tax i zarejestrujesz się w MTD for ITSA przed 6 kwietnia 2024 r.

Zarejestruj się wcześniej, jeśli możesz, lub porozmawiaj ze swoim księgowym o zapisaniu się do MTD dla ITSA. Im więcej czasu spędzisz na przyzwyczajaniu się do nowych narzędzi cyfrowych, tym łatwiej będzie Ci przejść na Making Tax Digital.

ROZLICZENIA SELF-EMPLOYED – sprawdź cennik!

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale