Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc
90
BLOG

Optymalizacja składek ZUS? Możesz wykorzystać spółkę zagraniczną

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc Gospodarka Obserwuj notkę 6
Od stycznia 2023 roku wysokość regularnych składek ZUS (z ubezpieczeniem chorobowym, ale bez składki zdrowotnej wyliczanej w indywidualny sposób) wynosi aż 1418,48 zł miesięcznie. Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza niewielkich to ogromne obciążenie dla budżetu. W artykule wyjaśnimy, jak uniknąć comiesięcznej „daniny”, wykorzystując spółkę za granicą.

Jak wynika z rankingu „Global Business Complexity Index 2021", przygotowanego przez analityków TMF Group Polska zajmuje obecnie 10. miejsce na świecie wśród 77 państw posiadających najbardziej złożone przepisy dotyczące prowadzenia biznesu. Dużym obciążeniem zwłaszcza dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą są nie tylko skomplikowane wymagania administracyjne, wszechobecna biurokracja i ograniczona cyfryzacja procesów, ale także konieczność comiesięcznego odprowadzania składek ZUS.

Składki ZUS 2023

Od stycznia 2023 wysokość regularnych składek ZUS (z ubezpieczeniem chorobowym, ale bez składki zdrowotnej wyliczanej w indywidualny sposób) wynosi aż 1418,48 zł miesięcznie. To ponad 17 000 w skali roku! Biorąc pod uwagę obietnice rządu dotyczące wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę (podstawą wyliczenia składek ZUS w regularnej wysokości jest 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie za pracę.), wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach przedsiębiorcy będą płacić jeszcze więcej.

ZUS-owska danina jest obciążeniem dla budżetu zwłaszcza małych przedsiębiorców, freelancerów oraz firm, które z powodu aktualnej sytuacji gospodarczej mierzą się z utratą płynności finansowej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na optymalizację składek. Co możesz zrobić, aby zgodnie z przepisami uniknąć odprowadzania składek?

Optymalizacja składek ZUS — co możesz zrobić?

Skutecznym sposobem na uniknięcie obowiązku odprowadzania składek ZUS jest założenie spółki z o.o. Spółka z o.o. to najpopularniejsza — zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej — forma prawna działalności w Polsce, a za jej najważniejsze zalety przedsiębiorcy uznają:

  • wspomniany wcześniej brak obowiązku odprowadzania składek ZUS;
  • ograniczoną odpowiedzialność wspólników. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada za zobowiązania firmy całym majątkiem osobistym. W przypadku spółki odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do kwoty wniesionego przez nich kapitału zakładowego;
  • możliwość założenia spółki online. Dzięki systemowi S-24 założysz spółkę z o.o. przez internet;
  • większy prestiż. Spółka z o.o. jest zdecydowanie bardziej prestiżową formą prowadzenia biznesu niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Zgodnie z przepisami, spółka z o.o. może mieć jednego lub kilku wspólników. Pamiętaj jednak — jeśli będziesz jedynym wspólnikiem spółki z o.o., będziesz podlegał oskładkowaniu. Jeśli potrzeba optymalizacji składek ZUS, jest najważniejszym argumentem przemawiającym za założeniem spółki, takie rozwiązanie warto więc wyeliminować już na starcie. Co możesz zrobić? Jeśli chcesz uniknąć konieczności odprowadzania składek ZUS, musisz założyć spółkę posiadającą co najmniej dwóch wspólników.

Spółka z o.o. jako skuteczny sposób na optymalizację składek ZUS

Spółka z o.o. będzie skutecznym sposobem na uniknięcie ZUS, tylko w przypadku spółki posiadającej co najmniej dwóch wspólników. Wówczas ani spółka, ani wspólnicy (jeśli nie są zatrudnieni w spółce) nie podlegają obowiązkowi odprowadzania składek ZUS. Dużym wyzwaniem dla części przedsiębiorców może być jednak znalezienie godnej zaufania osoby, która obejmie stanowisko drugiego wspólnika ze znaczącą liczbą udziałów i nie stworzy problemów.

Chcąc uniknąć ZUS, przedsiębiorcy często wprowadzają do spółki przypadkowych wspólników, np. członków rodziny, oferując im symboliczną część udziałów - 1, 5 czy 10 procent. W praktyce sami zarządzają podmiotem, a drugi wspólnik pełni swoją funkcję wyłącznie na papierze. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak duże ryzyko. Często zdarza się bowiem, że takie konstrukcje kwestionuje ZUS, powołując się na treść art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej. Zgodnie z interpretacją urzędu większościowy wspólnik powinien być traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność i co za tym idzie — podlegać z tego tytułu obowiązkowi składkowemu. Wspólnik, który posiada niewielką ilość udziałów, jest określany jako iluzoryczny lub niemal jedyny. Może się więc zdarzyć, że w przypadku dużych różnic w częściach udziałów posiadanych przez każdego wspólnika ZUS będzie miał prawo dochodzić zapłaty składek od wspólnika większościowego. To czy ZUS może określić, czy wspólnik jest iluzoryczny, czy nie jest oczywiście kwestią sporną.

Jednoosobowa spółka z o.o. bez ZUS

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zawiązać spółki z zaufanym wspólnikiem, skutecznym sposobem na optymalizację składek ZUS może być wykorzystanie jako wspólnika zagranicznej spółki np. brytyjskiej spółki LTD albo amerykańskiej LLC w Delaware. Wspólnikiem polskiej spółki z o.o. może być bowiem nie tylko osoba fizyczna, ale także inny podmiot.

Wielu przedsiębiorców zakłada spółkę LTD w innym kraju, aby następnie wprowadzić ją jako drugiego lub jedynego wspólnika spółki z o.o. w Polsce.

Takie rozwiązanie umożliwia skuteczną optymalizację składek, zapewniając przy tym atrakcyjne dla przedsiębiorców profity podatkowe. Kolejną zaletą przemawiającą za wykorzystaniem takiej konstrukcji jest fakt, że oba podmioty pozostają tak naprawdę w rękach jednego przedsiębiorcy — to on posiada pełną decyzyjność i obiera kierunek rozwoju.

Spółka LTD w Wielkiej Brytanii będzie świetnym wyborem dla osób prowadzących działalność w branży IT, consultingu i doradztwa, e-commerce, cyfrowego marketingu i transportu i wszelkiego rodzaju freelancerów. Założenie spółki LTD generuje niskie koszty, a obsługa księgowa jest tańsza niż obsługa spółki z o.o.w Polsce. Wśród najważniejszych zalet prowadzenia biznesu w UK przedsiębiorcy wymieniają łatwość i wygodę prowadzenia biznesu, ograniczone do minimum formalności i… przyjaznych urzędników.

Alternatywą dla firmy w UK może być rejestracja spółki w amerykańskim stanie Delaware (właśnie tam swoją siedzibę ma aż 63% spółek z listy Fortune 500, czyli najbogatszych spółek w USA). Największym walorem spółki w Delaware jest zerowe opodatkowanie, jeśli zysk pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, a wspólnicy spółki nie są rezydentami USA. Założenie spółki w Delaware będzie więc bardzo korzystne podatkowe dla polskich rezydentów, którzy obsługują klientów spoza USA, np. z Europy czy Azji.

Wykorzystanie zagranicznej spółki w optymalizacji składek ZUS i podatków to skuteczny sposób na zaoszczędzenie kilkunastu, a nierzadko nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Zagraniczna spółka może stać się także inspiracją do ekspansji na zagraniczne rynki, nakreślenia nowych kierunków rozwoju działalności i wzrostu biznesu.


Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka