fiskalizm fiskalizm
87
BLOG

1% PIT dla AGORY;)

fiskalizm fiskalizm Gospodarka Obserwuj notkę 3

Ciekawe, ile w tym roku zbierze z 1% PIT Fundacja Agory?  Warto o to zapytać w kontekście skuteczności jej nietypowych działań marketingowych.
 
Właśnie kończy się gorący okres wypełniania i składania rocznych zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemal w każdym takim zeznaniu znajdziemy rubrykę dotyczącą przekazania 1% kwoty podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Organizacji jest wiele i każda stara się zwrócić na siebie uwagę obywateli rozliczających PIT. W większości przypadków wykupują one różnego rodzaju reklamy – w formie spotów, ogłoszeń prasowych, bilbordów.
 
Istnieją też nietypowe formy zdobywania 1% podatku. ..
Tradycyjnie – od lat, w we współpracy z jedną z największych firm doradztwa podatkowego, Gazeta Wyborcza - w prasie i w Internecie udostępnia za darmo program do sporządzania formularzy PIT. Jest to proste, przejrzyście działające, przydatne narzędzie.  Zapewne korzysta z niego wiele osób – niekoniecznie czytelników i miłośników GW.
 
Wypełnienie właściwego PIT’a wraz załącznikami nie wymaga tu wpisywania danych do urzędowych formularzy. Program sporządza odpowiednie formularze na podstawie ankiety wypełnianej przez użytkownika. Odpowiadamy więc na pytania i klikamy szybko przycisk „Dalej” by przechodzić kolejne etapy generowania PIT’a.
 
W pewnym momencie znamy już kwotę podatku należnego i program pokazuje nam kartę przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Domyślnie wyświetlają się:
- kwota 1% podatku
- okienko z nazwą organizacji pożytku publicznego zaopatrzone w przycisk wyszukiwania organizacji na dołączonej liście z bazy ngo oraz w przycisk „Wyczyść”,
- przycisk „Dalej”
 
Metoda polega na tym, że okienko wyboru organizacji jest domyślnie przyciemnione i wypełnione już nazwą „Fundacja Agory”. Nadto - na opisywanej karcie nie umieszczono opcji „przekazuję/nie przekazuję” 1% podatku. Program więc domyślnie ustawiono na przekazanie 1% PIT dla Fundacji Agory:)
 
Użytkownik by wybrać inną organizację – musi dodatkowo wyświetlić listę, znaleźć odpowiednią nazwę i zatwierdzić wybór. Niezdecydowany – pozostawi sprawę bez zmian:)
 
Czasami kwota 1% podatku jest po prostu mała (np. 2, 5, 10 zł) – po prostu wstyd rzucać taką jałmużnę. Zdarzają się też osoby, które nie chcą nikomu niczego przekazywać.
 
Użytkownik, który nie chce przekazać 1% podatku musi wyczyścić treść w okienku z nazwą „Fundacja Agory”, wykasować widniejącą w okienku kwotę i zamiast niej wpisać „0”. Jeśli mu się spieszy lub, gdy jest nieuważny – kliknie po prostu przycisk „Dalej” – i wtedy kwota pozostawiona w okienku również trafi do Fundacji Agory:)
 
Piękna sprawa, godna podziwu i myślę, że niejednemu Autorytetowi Największej Gazety III Rzeczypospolitej należą się tu brawa…  A raczej „brawka”.
fiskalizm
O mnie fiskalizm

Polskie podatki w prasie Myślę, że nadszedł czas, by nieco usystematyzować posiadaną wiedzę podatkową. Oderwać uwagę od przyziemnych, szczegółowych problemów, które zaciemniają obraz całości. Pozwolić sobie na odrobinę syntezy, garść ogólnych przemyśleń. Zbiorę te przemyślenia w przewrotny "Samouczek fiskalny". e-mail salon24@interia.eu

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka